Velo Baltica, Pomorze Zachodnie

Pomorze Zachodnie ma doskonale rozwiniętą turystykę rowerową, o czym sami niedługo się przekonacie. Dzięki wielomilionowym dotacjom z Unii Europejskiej w regionie udało się wybudować setki kilometrów dróg rowerowych. Wszystkie połączono w przemyślaną sieć szlaków, które oplatają całe województwo. I nie kończą się one jedynie w tym regionie. Na wschodzie łączą się bowiem ze szlakami w Pomorskiem, a na zachodzie – w niemieckiej Brandenburgii. 

Najważniejszą trasą na Pomorzu Zachodnim jest fragment europejskiej EuroVelo10 (nazywanej również Velo Baltica). Wiele kilometrów ścieżki wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego zyskało w ostatnich latach nową asfaltową nawierzchnię, a także nowe, poprawione przebiegi. Efekt? Jazda jest jeszcze przyjemniejsza!

Będąc w okolicy – poza regularnymi wycieczkami na puste plaże, dostępne w zasadzie tylko dla rowerzystów –  nie można nie odwiedzić choć jeden latarni morskiej i bałtyckich portów z malowniczymi przystaniami plażowymi (np. w Chłopach i Jarosławcu). Koniecznie pospacerujcie też po Świnoujściu i wybierzcie się na molo w Międzyzdrojach.

Trasa jest łatwa i bezpieczna (a także dobrze oznakowana), więc na wycieczkę można zabrać całą rodzinę. Dużą zaletą jest także bardzo dobry dostęp do wszelkich usług: noclegów wszystkich kategorii, różnorodnych restauracji, licznych serwisów rowerowych oraz stacji kolejowych. 

Długość: 200 km. Największe atrakcje: Woliński Park Narodowy, Fort Gerharda, latarnia morska w Kołobrzegu, ruiny kościoła w Trzęsaczu.

Velo Baltica, Kołobrzeg / Mat. prasowe

Trasa Pojezierzy Zachodnich, Pomorze Zachodnie

Cała (wciąż budowana) trasa Pojezierzy Zachodnich biegnie znad Odry aż do Białego Boru na wschodzie województwa i wykorzystuje kilka zlikwidowanych linii kolejowych. W miejscu starych podkładów trakcyjnych pojawiły się asfaltowe ścieżki, które nie tylko ułatwiają życie rowerzystom, ale również poprawiają bezpieczeństwo mieszkańców regionu.

Nazywana trasą „tysiąca jezior” (na pewno nie przegapicie licznych jezior z krystalicznie czystą wodą i pięknymi plażami) zachwyca o każdej porze roku. Nowy szlak pozwala nam odkryć rzadko odwiedzaną część Polski (a przy okazji, delektować się ciszą i spokojem z dala od turystów). Warto wybrać się do takich miast, jak Trzcińsko-Zdrój, Myślibórz, Drawsko Pomorskie oraz Szczecinek czy też byłego garnizonu wojsk radzieckich (Borne-Sulinowo). Z pieszo-rowerowego pomostu pomiędzy Polską a Niemcami (a konkretnie Pomorze Zachodnim, a Brandenburgią) możemy z kolei podziwiać otaczające go Rozlewisko Kostrzynieckie (zajmujące obszar starorzecza Odry).

Długość: 310 km. Największe atrakcje: Mury miejskie i geopark w Moryniu, zamek w Szczecinku, dawny garnizon Borne-Sulinowo.

Trasa Pojezierzy Zachodnich / Mat. własne

Stary kolejowy szlak, Wielkopolska/Pomorze Zachodnie

Szlak łączący Wałcz w północnej Wielkopolsce z leżącym nad Morzem Bałtyckim Kołobrzegiem, to najdłuższa w Polsce trasa rowerowa zbudowana na dawnych liniach kolejowych. Jednym z jej odcinków jest najstarsza długodystansowa droga do rowerzystów w Polsce. Powstała ponad 20 lat temu i łączy zielony, naturalny korytarz Złocieniec z uzdrowiskiem Połczyn-Zdrój. 

To nie tylko wspaniałe miejsce na długą jazdę z dala od dużych miejscowości, ale też jedna z najwygodniejszych dróg prowadzących ze środka kraju prosto nad Morze Bałtyckie. Kto wie, może będzie dla was wstępem do podróży po nadmorskim szlaku EuroVelo10?

Interesującym przystankiem na trasie jest budynek dworca kolejowego w Cieszynie, wyremontowany i zamieniony w kameralny pensjonat. Po drodze miniecie też liczne pałace i ciekawe kościoły. Przede wszystkim jednak będziecie otoczeni przez dziką naturę. 

Długość: 200 km. Największe atrakcje: Park Żubra w Złocieńcu, uzdrowisko Połczyn-Zdrój, Muzeum Wojska Polskiego w Kołobrzegu.

Połczyn-Zdrój / Mat. prasowe

Planując wycieczkę rowerową po regionie, warto skorzystać z aplikacji mobilnej Pomorze Zachodnie. Znajdziecie w niej dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, a także panoramy 360. Więcej informacji o aplikacji przeczytacie TUTAJ

Mat. prasowe

Materiał promocyjny Pomorza Zachodniego.