Czy turystyka rowerowa jest dla każdego?

Aż 60% Polek i Polaków ma w swoim domu rower. Jazda na dwóch kółkach to świetny sposób na utrzymanie kondycji fizycznej i zdrowego stylu życia. Nie tylko poprawia wydolność organizmu i pozytywnie wpływa na wygląd sylwetki, ale też… pozwala spędzić przyjemnie, jakościowo czas w otoczeniu natury. Ale czy naprawdę turystyka rowerowa jest dla każdego? I czy w pełni wykorzystujemy ten środek transportu? O tym m.in. debatowano podczas I Polsko-Niemieckich Dni Turystyki Rowerowej. 

Mat. prasowe

– Łączą nas ścieżki rowerowe na pograniczu polsko-niemieckim, łączy nas pasja i miłość do rowerów –  mówił podczas dni otwartych Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. 

W czasie dwudniowej konferencji zaprezentowano sprzęt i mnóstwo rowerowych atrakcji po obu stronach granicy. Można było bezpłatnie oznakować rower, dokonać jego przeglądu bądź drobnej naprawy, a także zapoznać się z kalendarzem planowanych na ten rok najważniejszych wydarzeń. 

Mat. prasowe

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty niemieckojęzyczne dla dzieci prowadzone przez studentów Uniwersytetu Szczecińskiego, miasteczko rowerowe, tor przeszkód, warsztaty podstawowych napraw rowerowych, pierwszej pomocy oraz zabezpieczenia roweru przed kradzieżą, a także symulatory rowerowe.

Mat. prasowe

Na głodnych i spragnionych czekały foodtrucki. 

Mat. prasowe

Specjalna aplikacja i regionalna kolej na pomoc rowerzystom

W panelu dyskusyjnym dotyczącym zrównoważonej turystyki rowerowej uczestniczył Olgierd Geblewicz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Łukasz Załuski redaktor naczelny National Geographic, Szymon Nitka autor bloga ZnajKraj oraz Wanda Nowotarska Pełnomocniczka marszałka ds. komunikacji rowerowej.

Mat. prasowe

Pomorze Zachodnie daje świetny przykład, tworząc m.in. sieć tras rowerowych o długości 1500 km. Planowanie wycieczek rowerowych mieszkańcom regionu i turystom ułatwiają takie nowoczesne narzędzia jak aplikacja „Pomorze Zachodnie” czy strona internetowa rowery.wzp.pl. Znajdziemy tam nie tylko kompleksowe i najświeższe informacje o stanie budowanych ścieżek rowerowych, ale również propozycje wycieczek. Poznamy miejsca przyjazne rowerzystom, dowiemy się więcej na temat organizowanych wydarzeń czy obejrzymy panoramy 360. 

– Aplikacja cały czas jest aktualizowana, można też zgłaszać usterki czy niedogodności – mówiła podczas konferencji Wanda Nowotarska.

Co jeszcze może nam pomóc w planowaniu wycieczki? Regionalna kolej! Szczególnie że Samorząd Województwa inwestuje w tabor z miejscami dla rowerzystów. – Trasy kolejowe i trasy rowerowe świetnie się uzupełniają. Bez problemu znajdziemy w rozkładzie jazdy pociągi, dzięki którym opuścimy Szczecin, a po południu wrócimy do domu – przekonywał Andrzej Kraśnicki jr, dziennikarz i doświadczony turysta.

Autor bloga ZnajKraj nie ma wątpliwości, że warto wsiąść na rower. Zachęca jednak, aby poszerzyć wcześniej swoją wiedzę. – Specjalnie dużego przygotowania fizycznego nie trzeba, pamiętajmy, że to wciąż rekreacja, raczej dostępna dla wszystkich. Postawiłbym jednak na przygotowanie krajoznawcze. Polecam przeczytać artykuł, reportaż o miejscu, do którego się wybieramy – podkreślał Szymon Nitka.

Mat. prasowe

Pomorze Zachodnie wciąż stawia na rozwój  

Podczas debaty nie zabrakło też oczywiście rozmów o wyzwaniach, przed którymi stoi region, a także roli samorządów w rozwoju zrównoważonej turystyki rowerowej. 

Bez odpowiedniej infrastruktury można działać, ale jest trudniej. Rolą samorządów jest ułatwiać cały proces, a więc tworzyć odpowiednie warunki. Na Pomorzu Zachodnim robimy to w partnerstwie z samorządami, ale też współpracujemy z aktywistami, NGO’sami czy zachęcamy przedsiębiorców, pokazując okoliczności biznesowe, jakie tworzy turystyka rowerowa – tłumaczył marszałek Olgierd Geblewicz. 

Uczestnicy debaty zwracali również uwagę na rolę ponadregionalnej współpracy. – To pozwoli tworzyć ciekawszą ofertę dla turystów, także tych zagranicznych. Nie chcemy być samotną wyspą, dlatego od lat staramy się zachęcać inne województwa do współdziałania (…) Mamy opracowaną wstępną koncepcją, jak mogłyby przebiegać trasy rowerowe  w całym kraju. Potrzebujemy też przepisów ułatwiających budowę dróg rowerowych – mówiła Wanda Nowotarska.

Aktualnie na Pomorzu Zachodnim mamy do wyboru pięć głównych tras rowerowych: Velo Baltica (uznawana za najpiękniejszą w całym kraju trasę nadbałtycką), Stary Kolejowy Szlak Rowerowy łączący Bałtyk przez Szwajcarię Połczyńską z Pojezierzem Wałeckim, alternatywa do Velo Baltiki – Trasa Pojezierzy Zachodnich, Trasa Wokół Zalewu Szczecińskiego oraz Blue Velo łącząca Bałtyk wzdłuż Zalewu Szczecińskiego i przez Pojezierze Myśliborskie z Kostrzynem nad Odrą. To naprawdę dobry wynik, którego wiele regionów Polski mogłoby pozazdrościć.

Czas wyruszać na wycieczkę rowerową! Poznaj nasze trzy ulubione trasy na Pomorzu Zachodnim, w których łatwo się zakochać. 

Mat. prasowe

Projekt został przygotowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego wspólnie z Landkreis Uckermark w ramach programu Interreg VI A Meklemburgia – Pomorze Przednie/ Brandenburgia / Polska 2021 – 2027. 

Mat. prasowe

Artykuł promocyjny Pomorza Zachodniego.