Infrastruktura dla miłośników dwóch kółek jest na Pomorzu Zachodnim naprawdę imponująca. Cały region można zwiedzić na rowerze, dobierając trasę do własnych potrzeb i umiejętności. Wiele szlaków to komfortowe drogi rowerowe poprowadzone przez malownicze tereny, na które możesz zabrać ze sobą dzieci. Są też szlaki bardziej wymagające, polecane doświadczonym rowerzystom, pragnącym pokonać trudniejsze odcinki. 

Podczas każdej wyprawy na dwóch kółkach po tym regionie dużym ułatwieniem będzie aplikacja mobilna dla rowerzystów Pomorze Zachodnie. Można w niej znaleźć wszystkie niezbędne informacje, mapy i atrakcyjne miejsca, które warto zobaczyć lub się w nich zatrzymać na odpoczynek, a także zaproszenia na wydarzenia odbywające się w okolicy czy propozycje gier terenowych. Które trasy przejechać w pierwszej kolejności? Przedstawiamy trzy bardzo ciekawe opcje.

Stary Kolejowy Szlak – 190 km

Trasa łączy Morze Bałtyckie z Pojezierzem Wałeckim. Jest niezwykle przyjemna i doskonale nadaje się na rodzinną wyprawę z dziećmi. Prowadzi z molo w Kołobrzegu (druga opcja ‒ z Mielna) do Wałcza i w dużej części przebiega po starotorzach dawnych linii kolejowych. Co warto zobaczyć po drodze? W czasie jazdy przez Kołobrzeg wzrok przyciągają: gotycka katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, neogotycki ratusz i latarnia morska. Jeśli w grupie są dzieci, kolejnym przystankiem może być Park rozrywki „Dziki Zachód” w Zieleniewie.

Inne ciekawe punkty na trasie to most kolejowy z XIX w. w Karlinie, pomnik Czesława Niemena stojący przed budynkiem dawnego ratusza w Białogardzie czy pałac w Rąbinie. Miłośnicy dzikiej przyrody także będą tą trasą usatysfakcjonowani, bo z Połczyna szlak prowadzi przez Drawski Park Krajobrazowy. Kolejny odcinek wiedzie przez Złocieniec do Wałcza. W Złocieńcu przyjemnym miejscem na odpoczynek jest Park Żubra z malowniczą Aleją Grabową, którą porastają 200-letnie drzewa. Z kolei w Wałczu warto rzucić okiem na XIX-wieczny ratusz i Aleję Gwiazd Sportu.

Ostatnią atrakcją na tej trasie może być „magiczna górka”, czyli słynne miejsce anomalii grawitacyjnych, które znajduje się 10 km od Wałcza przy drodze Strączno-Rutwica. Jadąc tam pod górę, nie trzeba pedałować, a wylana na drogę woda płynie „wbrew grawitacji”. Choć jest to tylko iluzja optyczna, robi na wszystkich spore wrażenie! 

Trasa rowerowa Wokół Zalewu Szczecińskiego – 296 km

Ta polsko-niemiecka trasa po Pomorzu Zachodnim spodoba się rowerzystom lubiącym relaks nad wodą, bo zgodnie z nazwą okrąża Zalew Szczeciński, więc wiele odcinków prowadzi tuż nad brzegiem tego akwenu. Jej wschodnia część pokrywa się z Blue Velo. Szlak zaczyna się w centrum Szczecina, jednak tuż za miastem prowadzi wzdłuż linii brzegowej jeziora Dąbie, po drodze mija się port jachtowy i plażę w Lubczynie. Dalsza część trasy będzie prawdziwą przyjemnością dla tych, którzy chcąc się zatopić w świecie fauny i flory. Po drodze są liczne stanowiska do obserwacji ptaków, a jednym z nich jest Rezerwat przyrody „Olszanka”, w którym znajduje się największe w Polsce i Europie zagęszczenie gniazd orła bielika.

Jednym z najpiękniejszych odcinków trasy jest ten w okolicach Czarnocina, który wiedzie po wałach przeciwpowodziowych przy samym Zalewie i po Parku Natury Zalewu Szczecińskiego. Dalej szlak prowadzi przez miasto Wolin i bukowe lasy Wolińskiego Parku Narodowego. W tej okolicy warto również doświadczyć bardzo ciekawego spotkania z historią, odwiedzając w skansen archeologiczny Centrum Słowian i Wikingów Jomsborg – Vineta Wolin.

Kontynuując jazdę tym szlakiem, można zwiedzić także Międzyzdroje i Świnoujście, za którym znajduje się przejście graniczne między Polską i Niemcami. Po stronie niemieckiej warte odwiedzenia są miasteczka Anklam (a tam fantastyczne Muzeum Lotnictwa) i Ueckermünde, gdzie zachował się Zamek Książąt Pomorskich (obecnie jest w nim muzeum). Po powrocie na teren Polski szlak wiedzie obok XIX-wiecznego pałacu w Karsznie i miasteczka Nowe Warpno, a potem przez Trzebież z powrotem do Szczecina. 

Trasa Pojezierzy Zachodnich – 345 km

Dla osób spragnionych kontaktu z naturą, ciszy i spokoju idealnym wyborem będzie ciągnący się przez Pomorze Zachodnie pas pojezierzy. Ten szlak często jest nazywany trasą  „tysiąca jezior”. Wyprawa może się rozpocząć od widowiskowego mostu na Odrze łączącego  Siekierkach, na którym nie można ominąć tarasu widokowego. Rozciąga się z niego oszałamiająca panorama obejmująca Odrę i Rozlewiska Kostrzyneckie. Osoby zainteresowane historią mogą zboczyć na chwilę ze szlaku i odwiedzić znajdującą się nieopodal (9 km od Mostu w Siekierkach) Cedynię, w której odbyła się w czasach Mieszka I słynna bitwa o Pomorze Zachodnie. 

Po powrocie na szlak warto zobaczyć stary dworzec w Klępiczu, a potem w Brwicach największą i najstarszą sekwoję w Polsce. Dalej trasa prowadzi drogami rowerowymi przez Pojezierze Myśliborskie. Na tym odcinku można zatrzymać się na chwilę w Myśliborzu i Barlinku. Kolejna część trasy prowadzi przez Pojezierze Choszczeńskie, którego sercem jest miejscowość Choszczno. Będąc zapalonym rowerzystą nie można pominąć znajdującej się tam Alei Gwiazd Kolarstwa Polskiego, w której mistrzowie tego sportu zostawili swoje odciski dłoni . Dalsza trasa wiedzie przez pojezierza Ińskie, Drawskie i Szczecineckie. Czego nie można pominąć po drodze? 

W Ińsku warto zobaczyć, jak piękna jest to okolica, z 30-metrowej wierzy widokowej. W Drawsku Pomorskim znajduje się ogromny poligon wojskowy, przez który można przejechać drogami asfaltowymi, gdyby ktoś chciał na chwilę zboczyć z rowerowego szlaku. Na dalszym etapie trasy, w okolicy jeziora Krzemno, atrakcją są odkryte  w 2014 roku tajemnicze kamienne kręgi (trzeba do nich zjechać 2 km na południe od oznaczonego szlaku, skręcając w drogę leśną). To wyjątkowo cenne  obiekty archeologiczne, jak dotąd odkryto 4 kręgi i kurhan z I-III w. n.e. i dziś wiadomo, że należały do wschodniogermańskiego ludu Gotów.

Główna Trasa Pojezierzy Zachodnich prowadzi przez pięć parków krajobrazowych, a jej „szczeciński” wariant przecina Puszczę Bukową. Osoby szukające dobrze oznakowanych  szlaków mogą przejechać odcinek z Siekierek do Ińska. Reszta trasy jest bardziej wymagająca, a nawigacja po niej nieco trudniejsza, dlatego poleca się ją bardziej zaawansowanym turystom rowerowym.

Prestiżowe wyróżnienie dla trasy rowerowej Pomorza Zachodniego

Warto wiedzieć, że odcinek trasy Wriezen-Siekierki-Choszczno został wyróżniony w kategorii „doskonałość” w 11. edycji międzynarodowego konkursu European Greenways Award. To wyróżnienie otrzymują najlepsze szlaki rowerowe wyznaczone niezależnie od dróg samochodowych.

Jury ocenia nie tylko atrakcyjność samej trasy, ale także standard jej wykonania, właściwe oznakowanie, jakość usług dla turystów rowerowych (noclegi, gastronomia). Nagroda jest najlepszym dowodem na to, że trasy rowerowe Pomorza Zachodniego są niezwykle atrakcyjne turystycznie i doskonale przygotowane. Co więcej, nagrodzony odcinek będzie wkrótce częścią nowo powstającej trasy rowerowej (dofinansowanej z programu Interreg VIA) łączącej Berlin – Szczecin – Kołobrzeg. Trasa, która połączy stolicę Pomorza Zachodniego, stolicę Niemiec i nadmorski kurort, będzie miała formę pętli.Projekt został przygotowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego wspólnie z Landkreis Uckermark w ramach programu Interreg VI A Meklemburgia – Pomorze Przednie/ Brandenburgia / Polska 2021 – 2027. 

 

Artykuł promocyjny  Pomorza Zachodniego