Mówią o niej „nieodkryty klejnot Adriatyku”. Czarnogóra, niewielki kraj na Bałkanach, oferuje znacznie więcej niż plaże (choć te należą do jednych z najpiękniejszych w Europie, wystarczy tylko wymienić takie jak Velika Plaža, Petrovac, Ada Bojana czy Jaz) i popularne kurorty. Aby doświadczyć niezwykłej gościnności mieszkańców, pysznej kuchni i dzikiej natury, warto wybrać się m.in. na północ kraju. 

Dzika natura i średniowieczne miasto

Czarnogóra zachwyca nieokiełznaną naturą i spektakularnymi krajobrazami. Będąc tam nie można pominąć przypominającej fiord Zatoki Kotorskiej, która uchodzi za jedno z najbardziej malowniczych miejsc na Bałkanach. I nic dziwnego, bo turkusowa woda wygląda jak z bajki. 

Dzięki otwartej niedawno kolejce gondolowej Kotor Cable Car poznamy panoramę okolicy z zupełnie nowej, fascynującej perspektywy. Wystarczy zaledwie 11 minut, aby dotrzeć nią na sam szczyt Kuk, który znajduje się w samym sercu Parku Narodowego Lovćen. Dolną stację kolejki znajdziecie we wsi Dub około osiem km od historycznego centrum Kotoru. 

Mat. prasowe

Ta nowa atrakcja turystyczna, z której można korzystać od 1 kwietnia do 31 października, pozwala turystom w komfortowy sposób przenieść się w góry i zachęca do odkrywania tej części Czarnogóry. Dzięki inwestycji zostanie też zmniejszony ruch na starej drodze z Njeguši do Kotoru, co ograniczy emisję CO2 i pozytywnie wpłynie na obszary przybrzeżne i te w głębi lądu – zachęca Ana Tripković Marković, dyrektor zarządzająca Narodowej Organizacji Turystycznej Czarnogóry.

 

Coś nam mówi, że do odwiedzin Kotoru też nie będziemy musieli długo was zachęcać. To jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w basenie Morza Śródziemnego, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nietrudno zakochać się w jego krętych uliczkach, licznych placach i rynkach. Spektakularnie położone miasto można podziwiać nie tylko z kolejki gondolowej, ale również serpentynowej drogi biegnącej po stromym zboczu 1000 m w dół. 

Pięć parków narodowych to absolutne „must-see”

Nie wszyscy wiedzą, ale w Czarnogórze znajduje się aż pięć parków narodowych. Cztery z nich: Durmitor, Lovćen, Prokletje i Biogradska Gora są położone w górzystej części kraju (co nie dziwi biorąc pod uwagę fakt, że majestatyczne góry zajmują aż 60 % powierzchni kraju!). 

Mat. prasowe

Największy z nich – Durmitor – jest znany ze szczytów w kształcie stożków. Może pochwalić się siecią oznakowanych szlaków turystycznych o długości sięgającej 150 km, aż 50 szczytami wyższymi niż 2000 m, 18 jeziorami polodowcowymi (w tym m.in. Jeziorem Czarnym, najgłębszym w całej Europie Południowo-Wschodniej), krasowymi jaskiniami i kanionami rzecznymi. Największe wrażenie robi dolina rzeki Tara o głębokości 1300 m. To nie tylko najgłębszy kanion w Europie, ale również jeden z najgłębszych na świecie. Tara, to najdłuższa rzeka w Czarnogórze (ma 158 km) i jest idealna do uprawiania raftingu. Spływ pontonami na rzece jest tu tak popularny, że powstało tam nawet kilka specjalnych obozowisk. 

Mat. prasowe

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że Durmitor jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a przecinająca go rzeka Tara ma status rezerwatu biosfery.

Mat. prasowe

Absolutnym „must-see” jest również wspomniany już wcześniej park Lovćen (nazywany „kamiennym morzem”) z górą Jezerski Vrh. Na jej szczycie znajduje się mauzoleum Piotra II Petrovicia Njegoša, największego czarnogórskiego władcy i poety.

Mat. prasowe

Z kolei rezerwat Prokletije (w dosłownym tłumaczeniu „góry przeklęte”) warto zwiedzić ze względu na najdziksze i najbardziej niedostępne pasmo górskie w Europie, najwyższy szczyt Czarnogóry - Zlą Kolatę (2534 m n.p.m) oraz Hridsko jezero, czyli najwyżej położone jezioro w Czarnogórze.

Mat. prasowe

W parku narodowym Biogradska Gora znajdziecie jedyny w Europie las bukowy o charakterze pierwotnym oraz jedno z najstarszych jezior polodowcowych w Europie – Jezioro Biogradskie.

Piąty park narodowy Czarnogóry, Jezioro Szkoderskie, to największy na Bałkanach akwen śródlądowy. Nie tylko żyje w nim prawie 280 gatunków ptaków (warto wiedzieć, że to jeden z największych rezerwatów ptaków wodno-błotnych w Europie). To też ostatnie miejsce na naszym kontynencie, gdzie w naturalnym środowisku spotkamy pelikany. Te fascynujące zwierzęta możemy obserwować podczas licznie organizowanych rejsów czy spływów kajakowych. 

Mat. prasowe

Romantyczne wybrzeże, górskie szaleństwo i jedyna taka atrakcja w kraju

Nie możemy oczywiście nie wspomnieć o czarnogórskim wybrzeżu. Niezapomnianym przeżyciem będzie na pewno rejs statkiem albo (jeśli mamy odpowiednie uprawnienia) jachtem z mariny w Herceg Novi, Porto Novi, Porto Montenegro, Kotorze, Budvie, Barze czy Ulcinj. Podróżując wodnymi szlakami (czarnogórska linia brzegowa wzdłuż Adriatyku liczy blisko 300 km!) warto nie tylko podziwiać imponujące górskie krajobrazy, ale również wybrać się na jedną z wysp czy choć raz zatrzymać się w urokliwym miasteczku portowym. 

Jeździcie na nartach? Czarnogóra nie jest tak popularnym kierunkiem jak Francja czy Włochy, dzięki czemu jest mniej zatłoczona i… znacznie tańsza. Warto sprawdzić więc okolice miasta Kolašin w paśmie górskim Bjelasica z nowoczesnymi, połączonymi ośrodkami narciarskimi Kolašin 1450 Ski Resort i Kolašin 1600 Ski Centre z łączną liczbą ponad 45 km tras. A jeśli chcecie doświadczyć bajkowej zimy, pomyślcie też o najwyżej położnym mieście w południowo- wschodniej części Europy Žabljaku. Znajdziecie je w północnej części kraju, u podnóża Durmitoru, będącego częścią Gór Dynarskich. 

W planach podróżniczych uwzględnijcie też Jaskinię Lipską z podziemnymi jeziorkami. To jedna z największych jaskiń Czarnogóry  – i uwaga! – jedyna, którą możemy odwiedzić w tym kraju ze zorganizowaną wycieczką. Wejście do innych tego typu obiektów jest możliwe jedynie za zgodą Agencji Ochrony Środowiska, z doświadczonym przewodnikiem i tylko na potrzeby ekspedycji.

Mat. prasowe

Jak już odkryjecie podziemny świat Jaskini Lipskiej, koniecznie wybierzcie się do klimatycznego miasta Cetynia, dawnej stolicy kraju. Nie tylko dlatego, że leży tuż obok ( na płaskowyżu u podnóża Lovćen). Zachęca licznymi zabytkami (Monastyr Cetyński, leżący u stóp wzgórza Orlov Krš, uważany za duchowe centrum kraju oraz Pałac Królewski który przez ponad 50 lat służył jako siedziba rodziny królewskiej, to tylko niektóre z nich) i wspaniałą kuchnią. 

Monastyr Cetyński / Mat. prasowe

Luksus kontra tradycja

Gdzie odpocząć po całodziennym zwiedzaniu? Turyści mogą wybierać spośród setek kameralnych hoteli, kempingów, drewnianych domków budowanych na wzór tradycyjnych chat pasterskich tzw. katunów (część z nich w rejonie Bjelasicy, Komovi i Prokletija została wyposażona w panele słoneczne; wiele gospodarstw domowych na północy kraju otrzymało międzynarodowe certyfikaty ekologiczne „Travellife” czy „EU Ecolabel”), czy też wiejskich gospodarstw. Te ostatnie polecamy szczególnie mocno tym, którzy choć na chwilę chcieliby zatrzymać się w pędzącym świecie, zaznać prawdziwie domowej atmosfery i skosztować lokalnych produktów wprost ze spiżarń gospodarzy. 

W Czarnogórze nie brakuje też oczywiście obiektów hotelowych o wysokim standardzie. Hotel Mamula Island w odrestaurowanym forcie z XIX wieku na wyspie Mamula w Zatoce Kotorskiej, ośrodek Hyatt Regency Kotor Bay Resort czy Swissôtel Kolašin (pierwszy luksusowy hotel w ośrodku narciarskim Kolašin 1600 Ski Center, o którym już wspominaliśmy wcześniej) sprostają oczekiwaniom nawet najwybredniejszych turystów. Już w tym roku będziemy mogli odwiedzić także luksusowy resort Rixos w Sutomore, Ritz-Carlton Montenegro w zachodniej części półwyspu Luštica i Crowne Plaza w Kolašinie. 

Bogata oferta turystyczna, przyrodnicza różnorodność i sprzyjający klimat (aż 240 słonecznych dni w roku brzmi jak marzenie) zachęca do odwiedzenia Czarnogóry o każdej porze roku. Argumentem „za” są także dogodne połączenia lotnicze i łatwość dojazdu na własną rękę. 

Mat. prasowe

Planując podróż do Czarnogóry (niezależnie od tego, czy wybieracie się tam sami, czy z rodziną, czy preferujcie aktywny, czy spokojny wypoczynek, czy wolicie kameralne obiekty będące częścią lokalnych gospodarstw wiejskich, czy hotele o najwyższym standardzie) koniecznie odwiedźcie stronę opracowaną przez zespół Narodowej Organizacji Turystycznej Czarnogóry www.montenegro.travel/pl. Znajdziecie tam mnóstwo inspiracji.

Nic, tylko odkrywać. Widzimy się na Bałkanach!

Materiał promocyjny Narodowej Organizacji Turystycznej Czarnogóry.