Wspólnota Walencka (o łącznej powierzchni 23 255 kmkw) leży w słonecznej Hiszpanii nad Morzem Śródziemnym. Region z ponad 5 mln mieszkańców i tysiącletnią kulturą to jeden z ciekawszych kierunków turystycznych na mapie Europy. Łatwo zakochać się w wyjątkowym, śródziemnomorskim krajobrazie z imponującymi górami i prawie 500 km wybrzeża z niekończącymi się plażami i przezroczystą wodą. Odpoczną tu zarówno miłośnicy zwiedzania i długich wędrówek, jak i ci, którzy łakną przede wszystkim spokoju i odosobnienia. Wspólnota Walencka oferuje atrakcje dla wszystkich turystów.

Playa Cullera / Mat. prasowe

Klimat

Macie dość ponurego klimatu w Polsce? Wspólnota Walencka  – z ponad 300 słonecznymi dniami w roku i łagodnymi temperaturami w zimie, wynoszącymi średnio 15 st. C – może pochwalić się wyjątkowo przyjemną pogodą i klimatem (nawet jak na basen Morza Śródziemnego). Niezależnie od tego, kiedy wybierzemy się w podróż, będziemy mogli cieszyć się atrakcjami na świeżym powietrzu, podziwiając piękne krajobrazy.  

Kultura, sztuka i architektura

Ponad 5 tys. lat historii odcisnęło piętno na Wspólnocie Walenckiej. Przeszło 1500 pozycji (w tym ustnych i niematerialnych) z tego regionu znajduje się na Liście Dziedzictwa Kulturowego. Dziesięć wpisano z kolei na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród nich jest m.in.... dieta śródziemnomorska, czyli podstawa walenckiej gastronomii. 

Wspólnota Walencka, to jedna z tych części Hiszpanii, która może poszczycić się największą liczbą muzeów i kolekcji. Wystarczy wymienić tylko Muzeum Sztuk Pięknych „San Pio V” w Walencji, drugą najważniejszą po Narodowym Muzeum Prado galerię sztuki klasycznej w Hiszpanii, prezentującą dzieła m.in. Velázqueza, Goi czy Van Dycka. Znajduje się tu również Caixa Forum, czyli centrum kulturalno-wystawiennicze i Centrum Kultury Hortensia Herrero, muzeum łączące tradycyjną sztukę z nowoczesnymi instalacjami. 

Region jest również znany z bogatej architektury, reprezentującej różne style. Na pewno nie można ominąć imponującej historycznej dzielnicy Walencji, kontrastującej z kultowym już Miasteczkiem Sztuki i Nauki, kompleksem obiektów kulturalno-rozrywkowych. Awangardowe bryły zaprojektowali słynny hiszpański architekt Santiago Calatrava i inni czołowi architekci z całego świata.

Mat. prasowe

Przechadzając się po zabytkowym centrum miasta Walencji warto wybrać się do Giełdy Jedwabiu (hiszp. Lonja de la Seda). Gotycki budynek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Mat. prasowe

Koniecznie odwiedźcie też miasto i gminę Benidorm z jego imponującą panoramą. To prawdziwa kraina kontrastów, w której nowoczesność przenika się tradycją małych, rybackich wiosek. Na zdjęciu Mirador Benidorm, punkt widokowy idealny do podziwiania wschodów i zachodów słońca. 

Mat. prasowe

Gastronomia

Nie możemy oczywiście zapomnieć o lokalnej kuchni. Wystarczy spróbować ją raz, by już zawsze śniła się nam po nocach! Wspólnota Walencka to kolebka paelli. Gotowanie znanej na całym świecie hiszpańskiej potrawy, na którą składa się ryż z kurczakiem, królikiem oraz lokalnymi warzywami z dodatkiem aromatyzowanego szafranu, jest niemal rytuałem wśród walenckich rodzin. Jeśli znudzi wam się paella, będziecie mogli skosztować jednej z ponad 300 różnych potraw składających się z ryżu, owoców morza i warzyw

Mat. prasowe

To także region, w którym pracuje wielu uznanych szefów kuchni. Tutaj znajduje się aż 25 restauracji wyróżnionych gwiazdą Michelin

W krajach śródziemnomorskich wino stanowi ważną częścią posiłku. Nie inaczej jest we Wspólnocie Walenckiej. Możemy wybrać się do jednej z winnic w regionie na degustację (trunki oznaczone Protected Designation of Origin znane w Polsce jako „Chroniona Nazwa Pochodzenia” to gwarancja doskonałej jakości) i podziwianie krajobrazów. 

Zrównoważony rozwój

W regionie dużą wagę przykłada się też do zrównoważonego rozwoju. Umiejętnie łączy się tutaj bogactwo dziedzictwa kulturalnego i naturalnego, dzięki praktykom przyjaznym środowisku. Krystalicznie czyste plaże, takie np. jak te na Costa Blanca, mają certyfikaty ekologiczne i zachęcają do ochrony ekosystemów morskich. Z kolei rezerwaty przyrody oferują liczne atrakcje pozwalające cieszyć się kontaktem z naturą. Co więcej, miasta zobowiązały się do zachowania dziedzictwa architektonicznego przez włączanie zrównoważonych praktyk do zarządzania swoimi zasobami kulturowymi. Wspólnota Walencji wie jak znaleźć równowagę między tradycją a innowacjami.  

Gościnność i przyjazne nastawienie

We Wspólnocie Walencji doświadczycie również śródziemnomorskiej otwartości i gościnności. Pogoda ducha i luz mieszkańców regionu udzielają się także turystom. To coś więcej niż tylko styl życia. To inspiracja dla każdego z nas. 

Loty

Z Polski najwygodniej i najszybciej będzie polecieć samolotem do Alicante, Castellónu bądź Walencji (to trzecie co do wielkości milionowe miasto w Hiszpanii). 

Więcej informacji o regionie znajdziecie na www.comunitatvalenciana.com. Wspólnota Walencka poleca się na wakacje (i nie tylko!). 

Materiał promocyjny OTS.