Jeśli choć trochę interesujecie się fotografią, na pewno słyszeliście o legendarnym aparacie Leica. Pierwszy sprzęt, zaprezentowany światu w 1926 roku rozpoczął prawdziwą rewolucję (bo zapoczątkował fotografię reportażową). Mały, kieszonkowy wręcz rozmiar w połączeniu z najlepszym optycznym obiektywem i niezwykle trwałą precyzją wykonania do dziś jest symbolem jakości. Każdy aparat i obiektyw są składane ręcznie, a produkty marki przechodzą rygorystyczne kontrole jakości. Nic dziwnego, że sięgały po niego takie nazwiska jak Henri Cartier-Bresson czy Elliott Erwitt. 

Xiaomi 14 z powodzeniem zastąpi nam klasyczny aparat

Teraz i my możemy poczuć się jak profesjonalni fotografowie, sięgając po kompaktowego smartfona Xiaomi 14 z optyką nowej generacji od Leica. Wykonałam nim wiele zdjęć w pracy i w czasie wolnym. Jedno mogę wam zdradzić już teraz – to kolejna rewolucja, tym razem w mobilnej fotografii. 

Po lewej: zdjęcie wykonane innym tel. / Mat. własne

Mat. własne

Xiaomi 14 ma trzy aparaty: główny, teleobiektyw oraz aparat z ultraszerokim kątem. Zrobione za ich pomocą zdjęcia  nawet przy gorszym oświetleniu  są ostre i mają żywe kolory.

Po prawej zdjęcie wykonane w słabych warunkach oświetleniowych. / Mat. własne

Widać też na nich dobrą separację tła (wystarczy wybrać w ustawieniach odpowiedni tryb).

Po prawej: zdjęcie z rozmazanym tłem.

Szczególnie mocno zaskoczyły mnie fotografie robione nocą. Dzięki odpowiedniej kontroli światła i cienia możemy liczyć na dużą ilość szczegółów i dość wierne odwzorowanie kolorów.

Mat. własne

Mat. własne

Mat. własne

Na plus trzeba zaliczyć także bardzo dobrą stabilizację obrazu. Zdjęcia wykonywane w zbliżeniach, nie tracą na jakości. 

Po lewej: zdjęcie wykonane innym tel. / Mat. własne

Mat. własne

Bardzo dobrze wypadają też zdjęcia w trybie makro – idealnym do fotografowania roślin czy jedzenia.

Po prawej: zdjęcie wykonane w trybie makro. / Mat. własne

Zdjęcia robione w trybie portretowym mają tak żywe kolory, że nie wymagają dodatkowej obróbki. 

Mat. własne

Możemy skorzystać z dwóch ustawień kolorystycznych – Leica Authentic i Leica Vibrant, ale możliwości zmian jest oczywiście dużo więcej. Zabawa światłem i cieniem w połączeniu z mocnymi obiektywami daje świetne efekty.

Mat. własne

Wnioski? Seria Xiaomi 14, wykorzystująca nową generację obiektywów Leica (optyka Leica Summilux, 75mm teleobiektyw Leica z ruchomymi soczewkami) z powodzeniem może nam zastąpić klasyczny aparat. Wolicie kręcić filmy? Nagrywanie wideo jest możliwe nawet w 8K, a także w 4K, ale aż ze 120 klatkami na sekundę dla efektu slow-motion, zaś przednim aparatem zrobimy to w 4K. 

Moc baterii i płynność użytkowania 

Xiaomi 14 to kompaktowy telefon do codziennego użytku. Szybko doceniłam to, jak pewnie leży w dłoni (zakrzywiony tylny panel sprawia, że trzyma się go naprawdę wygodnie). Minimalistyczny, nowoczesny design udało się osiągnąć przenosząc głośnik do krawędzi ekranu oraz port podczerwieni do dekla modułu aparatów. Ma też ultrawąską ramkę dookoła wyświetlacza. Aluminiowa ramka i czarne, matowe plecy – z przyjemnym w dotyku szkłem – praktycznie nie łapią odcisków palców.

Zdjęcia robione innym tel. / Mat. własne
 
 

Urządzenie może pochwalić się bardzo jasnym wyświetlaczem o przekątnej 6,36. Jak na tak duży ekran, smartfon jest zaskakująco lekki. Kolory na wyświetlaczu są żywe, a obraz pozostaje wyraźny nawet w bezpośrednim świetle słonecznym. Zmienna częstotliwość odświeżania (w zakresie od 1 do 120 Hz) zapewnia płynność użytkowania podczas przeglądania stron internetowych, czytania, oglądania filmów i w grach.

W „czternastce” znalazł się również najnowszy i najszybszy procesor Snapdragon 8 trzeciej generacji. Przy nowej serii ulepszono też system technologii chłodzenia. Dzięki Xiaomi IceLoop, urządzenie pracuje płynnie nawet podczas nagrywania wideo, fotografowania czy intensywnego grania. 

Miałam okazję testować sprzęt również podczas weekendowej wycieczki za miasto. Poza tym, że Xiaomi14 ma pojemną pamięć i jest lekki (wiedziałam, że będę dużo chodzić, więc lustrzankę zostawiłam w domu), bardzo doceniłam baterię 4610 mAh, która wystarczyła mi na cały dzień użytkowania. Kolejny plus to możliwość szybkiego ładowania. Ładowarka 90W (tak, Xiaomi dostarcza telefon wraz z ładowarką, kablem USB do ładowania, a nawet ciemnym, sylikonowym etui) pozwala w pełni naładować smartfon w zaledwie 30 minut. Obsługuje ładowanie przewodowe 90W HyperCharge i bezprzewodowe 50W HyperCharge. Dzięki temu nie musiałam rozstawać się ze smartfonem i uwieczniłam na zdjęciach wszystkie najważniejsze momenty. 

Na pomoc przychodzi sztuczna inteligencja

W codziennym użytkowaniu pomoże nam również Xiaomi HyperOs, czyli autorski system operacyjny marki. Głównym założeniem HyperOs jest stworzenie ekosystemu, w którym będą pracować wszystkie urządzenia Xiaomi. Ma też zapewniać zwiększoną płynność działania systemu oraz kompleksowe funkcje ochrony prywatności. Niebawem pojawią się również funkcje związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji m.in. Napisy AI (czyli transkrypcja w czasie rzeczywistym), AI Expansion (dodawanie do zdjęć wygenerowanych motywów), tworzenie portretów AI w oparciu o zdjęcia naszej twarzy w galerii czy usuwanie ludzi bądź cienia ze zdjęć. 

Xiaomi 14 jest dostępne na polskim rynku w wersji czarnej, białej i zielonej w dwóch wariantach pamięciowych: 12/256 GB oraz 12/512 GB. 

Twórz legendarne zdjęcia z Xiaomi 14. To łatwiejsze, niż kiedykolwiek mogło się wydawać!

Mat. własne

Mat. własne

Mat. własne

Zdjęcia wykonane smartfonem Xiaomi 14 nie były poddane żadnej obróbce. 

Materiał promocyjny marki Xiaomi.