Zgadujemy, że znacie sir Davida Attenborough. Najsłynniejszy przyrodnik świata skończy w tym roku 98 lat i doświadczeniem mógłby obdzielić co najmniej kilka osób. Nikt tak pięknie jak on nie opisuje życia na Ziemi. Nikt nie przybliża nam tak królestwa zwierząt oraz roślin. I choć – ze względów zdrowotnych – twórca nie wyjeżdża już w odległe rejony świata, nie daje o sobie zapomnieć. Na rynku – nakładem wydawnictwa PWN – ukazały się dwie jego książki: nowe wydanie „Życia na ziemi” oraz „Na ścieżkach życia”. 

Mat. prasowe

Niezwykła podróż i celebracja ewolucji życia na Ziemi 

„Życie na Ziemi, czyli najwspanialsza historia na świecie” jest oparta na trzynastoczęściowym serialu pod tym samym tytułem (nakręconym pod koniec lat 70.). Książka powstała w wyniku trwających trzy lata podróży i badań, które towarzyszyły realizacji produkcji. 

To właśnie ona przyniosła Davidowi Attenborough międzynarodową sławę. Gdyby nie serial, nigdy nie powstałyby takie serie jak „Błękitna planeta”, „Planeta Ziemia” czy „Mroźna planeta”. Nowe, przepięknie ilustrowane wydanie powstało z okazji 40. rocznicy pierwszej publikacji przełomowej książki (nie tylko dla autora, ale również dla czytelników, bo zmieniła sposób, w jaki postrzegamy świat). Znajdziemy w nim zupełnie nowe fotografie przyrodnika. Co równie ważne, autor zaktualizował i uzupełnił oryginalny tekst w oparciu o współczesne odkrycia naukowe z całego świata. 

Streszczenie trzech miliardów lat historii i opisanie grup zwierząt zawierających dziesiątki tysięcy gatunków oraz roślin (jakie kiedykolwiek żyły na naszej planecie) na ponad trzystu stronach nie było łatwe. Aby czytelnicy nie pogubili się na kartach książki, autor zamiast naukowego, łacińskiego nazewnictwa, użył zwyczajowych nazw zwierząt. Zamiast wykorzystywać nazwy okresów geologicznych, opisał wiek w milionach lat. 

Autor zabiera nas w niezwykłą podróż. Ukazując ewolucję życia na Ziemi, pomaga uświadomić sobie nasze miejsce w przyrodzie. 

Książkę „Życie na Ziemi" kupimy TUTAJ. Wydawnictwo Naukowe PWN przygotowało dla użytkowników National-geographic.pl specjalny kod rabatowy: NGT25, który uprawnia do zakupu książek z 25% rabatem od cen katalogowych. Kod jest ważny do końca marca 2024r.

Mat. prasowe

Niesamowita podróż przez życie zwierząt

Książka „Na ścieżkach życia” powstała równolegle z serialem przyrodniczym o tym samym tytule. Każdy z dwunastu rozdziałów (i odpowiadający im odcinek serialu) przedstawia inne stadium życia zwierząt: od narodzin do dorosłości, aż po kontynuację gatunku poprzez reprodukcję i wreszcie śmierć. Dowiadujemy się z niej, w jaki sposób zwierzęta używają swoich ciał, przez co zaczynamy lepiej rozumieć ich zachowania. Znajdziemy tam wiele wzruszających, często dramatycznych opisów, jak opiekują się młodymi, zdobywają pożywienie, unikają zagrożeń, budują schronienia, a także jak się komunikują, zbierają w grupy i znajdują partnera. Autor pokazuje też jak walka (zarówno fizyczna i psychiczna) pomaga zwierzętom zdobyć to, czego potrzebują. 

Wiedzieliście np., że kominiarczyk potrafi zbierać gałązki, chwytając je dziobem w powietrzu i łamiąc pod wpływem własnej prędkości? Samodzielnie przykleja je też do ściany za pomocą śliny. Takich ciekawostek jest w książce znacznie więcej! Aby przetrwać i wypełnić swoje podstawowe zadania, zwierzęta muszą przejść wiele prób. Czytanie o ich zawiłych losach uczy empatii. 

„Na ścieżkach życia” kończy trylogię „Życie na Ziemi”. Sam Desmond Morris, znany brytyjski zoolog i popularyzator nauki stwierdził, że jest to: „najlepsze wprowadzenie do historii naturalnej, jakie kiedykolwiek napisano”. Z kolei zoolog i ornitolog Konrad Lorenz określił książkę „dziełem stworzonym przez oko artysty i pióro poety”. Trudno o lepsze recenzje.

Książkę „Na ścieżkach życia” kupimy TUTAJ. Wydawnictwo Naukowe PWN przygotowało dla użytkowników National-geographic.pl specjalny kod rabatowy: NGT25, który uprawnia do zakupu książek z 25% rabatem od cen katalogowych. Kod jest ważny do końca marca 2024r.

 

Mat. prasowe

Materiał promocyjny wydawnictwa PWN.