O tym, że warto czytać, wiedzą chyba wszyscy. Książki poszerzają nasze horyzonty, wzbogacają słownictwo, rozwijają wyobraźnię... Lista zalet nie ma końca. A gdyby połączyć czytanie książek z dbaniem o środowisko? To jest możliwe. National Geographic Traveler Polska już drugi raz patronuje ogólnopolskiej edycji wydarzenia Książka za worek śmieci.

"Książka za worek śmieci" z kolejną ogólnopolską edycją

Od 2019 r. Anna Jaklewicz, archeolożka, podróżniczka i edukatorka organizuje społeczną akcję sprzątania świata „Książka za worek śmieci”. Tegoroczna edycja odbędzie się 17 września. Uczestnicy akcji (w tym roku mieszkańcy 16 miast) wspólnie sprzątają lasy, brzegi rzek, parki – wszystkie te miejsca, które z powodu zaśmiecenia wymagają interwencji. Prezentem oraz podziękowaniem za ich zaangażowanie są książki: głównie reportaże i książki podróżnicze.

– „Książka za worek śmieci” odbywa się tam, gdzie jest taka potrzeba oraz gdzie znajdę partnerów chętnych do współpracy. Podczas lokalnych wydarzeń sprzątaliśmy m.in. Gryfino w trakcie Festiwalu Podróży i Przygody Włóczykij, brzegi Olzy podczas cieszyńskiego Święta Herbaty czy okolice Ińska, w ramach festiwalu Off Travelers. Każdego roku natomiast, w trzeci weekend września, „Książka za worek śmieci” organizowana jest na skalę ogólnopolską – mówi pomysłodawczyni akcji.

„Książka za worek śmieci” w Bydgoszczy, 2021 r. / fot. Tomasz Czachorowski

Już 17 września do wspólnego sprzątania będą mogli przyłączyć się mieszkańcy 16 miast:

Śmieci i elektrośmieci, czyli sprzątanie na całego

Dzięki wsparciu sponsora strategicznego akcji – organizacji odzysku opakowań ASEKOL PL S.A., w sześciu wybranych miastach (Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Katowice) akcja zostanie rozszerzona o zbiórkę elektrośmieci.

– Elektrośmieci będziemy przyjmować od zarejestrowanych uczestników akcji oraz od wszystkich tych, którzy przyniosą w miejsce zbiórki zalegający w domach zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Będziemy zbierać zarówno zużyte baterie, zepsute klawiatury, telefony, jak i odpady wielkogabarytowe, na przykład pralki czy nienadające się do naprawy lodówki. Wszystkie zebranie elektrośmieci trafią do recyklingu – informuje Beata Bartosiak, specjalista ds. edukacji ekologicznej ASEKOL PL.

„Książka za worek śmieci”– weź udział w akcji

Niestety, mimo wielu kampanii społecznych i edukacyjnych prowadzonych w szkołach, problem wyrzucania śmieci gdziekolwiek cały czas zagraża środowisku. W ubiegłym roku podczas sprzątania terenów zielonych wokół Kopca Powstania Warszawskiego w Warszawie uczestnicy akcji zebrali aż 2 tony odpadów. Rekord padł jednak w Krakowie, gdzie w zaledwie kilka godzin zebrano 2870 kg śmieci.

Rejestracja uczestników na tegoroczne sprzątanie rusza już 22 sierpnia. Formularze rejestracyjne dla poszczególnych miast oraz regulamin akcji dostępne będą na stronie www.ksiazkazaworeksmieci.pl, oraz na profilu akcji „Książka za worek śmieci” na Facebooku. Na uczestników akcji czeka aż tysiąc książek. Otrzymają je ci, którzy jako pierwsi zarejestrują swój udział, a potem przyłączą się do wspólnego sprzątania.