Po pierwsze: korzyści podatkowe

Jedna z największych zalet leasingu dla firm? Bez wątpienia korzyści podatkowe. Raty leasingowe są kosztem uzyskania przychodu, więc można odliczyć je od bazy podatkowej. Co więcej, w przypadku leasingu operacyjnego całość raty leasingowej może obniżać podstawę opodatkowania. To szczególnie korzystne rozwiązanie dla firm o wysokim poziomie dochodów. Warto wiedzieć też, że w niektórych jurysdykcjach, podatek VAT od rat leasingowych jest odliczany. To istotna informacja dla firm, które zmuszone są uiszczać te opłaty.   

Po drugie: zarządzanie płynnością finansową 

Z leasingiem dla firm możemy lepiej zarządzać płynnością finansową i ograniczyć obciążenia podatkowe. Takie rozwiązanie nie wymaga bowiem natychmiastowego uszczuplenia swojego portfela (w przeciwieństwie do zakupu pojazdu za gotówkę) i pozwala na lepsze zarządzanie środkami obrotowymi. Zaoszczędzone w ten sposób środki można np. zainwestować w coś, co ma szansę przynieść firmie większe dochody. 

Po trzecie: swoboda działania i wiele rozwiązań 

Coraz więcej instytucji leasingowych oferuje wiele opcji, które można dopasować do konkretnych potrzeb przedsiębiorstwa (np. specyficznych wymogów dotyczących pojazdów) i możliwości (generowanych obrotów czy sezonowości przychodów). To przede wszystkim:  

  • wysokość wkładów własnych,
  • okres leasingu (od 2 do nawet 7 lat),
  • wysokość rat,
  • opcje końcowe (wykup samochodu lub zwrot pojazdu do leasingodawcy).

Leasing dla firm przyznawany na indywidualnych zasadach daje dużą swobodę działania i większą kontrolę nad kosztami. Oferta jest na tyle szeroka, że każda firma (niezależnie od wielkości i tego, czym się zajmuje), może znaleźć rozwiązanie dla siebie. 

Po czwarte: minimalizowanie ryzyka 

Pojazdy firmowe szybko tracą na wartości, ale przy leasingu dla firm to leasingodawca ponosi ryzyko. Na koniec umowy leasingowej firma może zwrócić pojazd, nie martwiąc się o jego sprzedaż. W ten sposób bez problemu i bez stresu możemy regularnie wymieniać flotę na nowe modele.  

Po piąte: budowanie historii kredytowej 

Potrzebujesz więcej argumentów? Leasing dla firm jest częściej łatwiej otrzymać niż kredyt bankowy (zwłaszcza, jeśli mówimy o nowych przedsiębiorcach, czy tych z krótką historią kredytową). Instytucje leasingowe zazwyczaj nie wymagają aż tak wielu dokumentów i szybciej podejmują decyzje. To jednak nie koniec dobrych wiadomości. Regularne płacenie rat leasingowych może pozytywnie wpływać na budowanie historii kredytowej przedsiębiorstwa, co może procentować w przyszłości, przy większych inwestycjach.  

Po szóste: dodatkowe udogodnienia w cenie 

W przypadku leasingu operacyjnego możemy włączyć w raty leasingowe dodatkowe koszty związane z używaniem pojazdu (serwisowanie, ubezpieczenie albo opłaty drogowe). To kolejny sposób na to, jak lepiej kontrolować wydatki firmowe. 

Po siódme: precyzyjne planowanie kosztów 

Z leasingiem dla firm można spać spokojniej, bo wszystkie wydatki mamy pod kontrolą. Nic nas nie zaskoczy, a z góry ustalone raty pozwolą lepiej spiąć budżet. Co więcej, w wielu przypadkach koszt leasingu może okazać się niższy, niż sumaryczne koszty posiada pojazdu. Ma to sens, go wliczymy w to amortyzację, utrzymanie, a także ewentualną utratę wartości przy odsprzedaży. 

Leasing dla firm to rozwiązanie, które może przynieść nie tylko wiele korzyści finansowych, operacyjnych, ale również… wizerunkowych. Jeśli wciąż jednak zastanawiasz się między leasingiem a innymi produktami kredytowymi, pamiętaj, by dokładnie przeanalizować krótko- i długoterminowe potrzeby swojej firmy. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z doradcą bankowym. 

Artykuł promocyjny Credit Agricole.