Piękna nasza Polska cała... Chętnie wyjeżdżamy na wakacje nad Bałtyk, w góry czy na Mazury. Niedocenianą atrakcją są wodospady w Polsce. Tu polecają się szczególnie Karkonosze i Tatry, ale nie tylko tam znajdziemy naturalne, malownicze kaskady wodne. Relaks przy szumie spadającej wody pozwoli się wyciszyć i zrelaksować. Gotowi na podróż szlakiem polskich wodospadów?

Wodospady w Polsce

Ich siła każe nam podchodzić do nich z należytym szacunkiem, jednak sam widok pióropuszy wody i rzeźbionych przez nie form skalnych potrafi wprawić w osłupienie. To prawda, największe wodospady świata biją je na głowę pod względem wysokości. Jednak w kwestii piękna krajobrazu, który tworzą, z całą pewnością nie mamy się czego wstydzić. Gdzie  są najpiękniejsze i największe wodospady w Polsce? Odpowiedź zamieszczamy poniżej.

Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka to najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Jego próg wznosi się na wysokości 843 m n.p.m. Tworzące wodospad trzy kaskady łącznie mają wysokość 27 metrów. Za środkową znajdziemy Złotą Jamę, czyli sztucznie utworzoną grotę.

Wodospad Kamieńczyka. / fot. Artur Bogacki/Getty Images

Obiekt leży przy szlaku prowadzącym ze Szklarskiej Poręby do Szrenicy. Do Kamieńczyka prowadzi droga w kierunku Jakuszyc. Początkowy etap szlaku jest łatwy i bez problemu poradzi sobie z nim każdy, nawet niedoświadczony piechur. Dopiero pod koniec napotkamy utrudnienie w postaci kamienistego wzniesienia.

Wodospad Dziki

Kolejny obiekt w zestawieniu to majestatyczny i niezwykle urodziwy wodospad Dziki, który znajduje się w Karpaczu, na rzece Łomnica. Powstał w wyniku spiętrzenia wód po wybudowaniu zapory na Łomnicy

Wodospad Dziki nie może być zaliczany do największych w Polsce, ale do najpiękniejszych z całą pewnością tak. Szeroki strumień wody wspaniale komponuje się z otoczeniem, tworząc malowniczy i nieco tajemniczy obraz. Szczególnie pięknie prezentuje się w miesiącach zimowych, gdy zamarzająca woda tworzy niesamowity lodospad. 

Wodospad Szklarki

Drugim największym wodospadem w polskich Karkonoszach jest wodospad Szklarki. Znajdziemy go w środkowym obszarze Wąwozu Szklarki, na wysokości 520 m n.p.m. Woda spływa tu z wysokości 13,3 m, tworząc zachwycający kocioł eworsyjny.

Wodospad Szklarki. / fot. Mikolaj Gospodarek/Getty Images

Górną część wodospadu tworzy szeroka kaskada. Niżej strumień wody ulega zwężeniu, a w końcowym odcinku płynie wąskim wyżłobieniem skalnym. Blisko wodospadu zlokalizowane jest schronisko PTTK "Kochanówka".

Wodospad Podgórnej

Następny obiekt w zestawieniu – wodospad Podgórnej – jest trzecim najwyższym wodospadem po polskiej stronie Karkonoszy. Obiekt zlokalizowany w obszarze wsi Przesieka nie jest tak okazały jak wodospad Kamieńczyka – jego wysokość to ok. 10 metrów.

Mimo że pod względem wysokości nie bije żadnego rekordu, to i tak nie można odmówić mu uroku. Wodospad tworzą trzy kaskady, które można podziwiać w całej ich okazałości ze zlokalizowanego w pobliżu mostka. Niezwykle malowniczo przedstawia się powstały u stóp najniższej kaskady kocioł eworsyjny.  

Kaskada Myi

Kolejny zachwycający wodospad w Karkonoszach to kaskada Myi – czwarty pod względem wysokości w tym paśmie. Obiekt położony jest na wysokości 547 m n.p.m., w Karkonoskim Padole Śródgórskim, w miejscowości Przesieka tuż przed ujściem Myi do Podgórnej. Charakteryzuje się wysokością 5 metrów.  

Kaskada składa się z kilku progów skalnych. Największy jest zlokalizowany w pobliżu wodospadu Podgórnej.

Wodospad na Mosornym Potoku

Zachwycające wodospady znajdziemy także w Beskidach. Jednym z najwyższych jest 8-metrowy wodospad na Mosornym Potoku. Zlokalizowany jest na niebieskim szlaku, prowadzącym z Zawoi Mosorne na Halę Śmietanową i Kiczorkę

Pionowy próg składający się z warstw fliszu karpackiego, tworzącego kilka skalnych stopni, zachwyca swoim pięknem. Majestatyczny obraz jest dopełniany przez kilkunastometrowe ściany skalne, otaczające próg po obu stronach. 

Wodogrzmoty Mickiewicza

Kolejna propozycja na naszej liście to chyba najsłynniejszy tego typu okaz w Polsce. Mówiąc „wodospady w Polsce”, większość z nas myśli „Wodogrzmoty Mickiewicza”. Zlokalizowany w Tatrach Wysokich (w miejscu łączącym Dolinę Białki z Doliną Roztoki) zespół kaskad, składa się z trzech większych i kilku wyraźnie mniejszych progów.

Pośredni wodogrzmot jest dość dobrze widoczny z mostu na szlaku do Morskiego Oka. Poniżej tego obiektu widać Niżni Wodogrzmot i niewielki fragment Wyżniego. Zimą warto zachować szczególnie wzmożoną ostrożność, bo w tym miejscu dość często schodzą lawiny.

Wodospad Siklawa. Najwyższy wodospad w Polsce

Kolejny na naszej liście jest najwyższy wodospad w Polsce i największy. Słynna Siklawa (znana też jako Wielka Siklawa), rozdzielająca Dolinę Roztoki i Dolinę Pięciu Stawów, spada z progu ściany stawiarskiej, z wysokości ok. 70 metrów.

Wodospad Siklawa. / fot. Edwin Remsberg/Getty Images

Zależnie od poziomu wody w Wielkim Stawie, Wielka Siklawa może charakteryzować się dwoma lub czterema spadającymi strugami. Niepowtarzalny klimat tworzy tam charakterystyczna mgiełka, powstająca z wody rozbitej na drobne kropelki.  

Wodospad Siklawica

Siklawica nie jest tak wysoka jak Siklawa, ale tak samo zachwyca. Wodospad zlokalizowany w północnej ścianie Giewontu (w Tatrach Zachodnich, w Dolinie Strążyskiej), spływa po dwóch skałach o niemal pionowym pochyleniu. Jedna ma długość 10 metrów, a druga 13 metrów. Łącznie tworzą zachwycający swoim pięknem, 23-metrowy wodospad. 

Siklawica to bez cienia wątpliwości jedna z największych atrakcji Doliny Strążyskiej. Nie ma najmniejszego problemu z podejściem pod samą ścianę wodospadu.

Wodospad Zaskalnik

Kolejny piękny wodospad jest zlokalizowany w Szczawnicy, w Beskidzie Sądeckim. 5-metrowa kaskada na Potoku Sopotnickim jest łatwo dostępnym miejscem. Bez trudu można dotrzeć tam pieszo, a w pobliżu znajduje się stacja szczawnickiej Ciuchci. 

Wodospad Zaskalnik. / fot. Damian Cyfka/Getty Images

U podnóża otoczonego pięknymi skałami wodospadu tworzy się niewielki basen. Wszystko to składa się na niezwykle malowniczy pejzaż. 

Wodospad Szepit

Były już Karkonosze, Beskidy i Tatry, czas na Bieszczady. Położony nieopodal Zatwarnicy wodospad na potoku Hylaty, to jeden z największych tego typu okazów przyrody w Bieszczadach. Mniejsze i większe kaskady osiągają łączną wysokość na poziomie 8 metrów. Otacza go kamienisty brzeg i licznie nagromadzone w tym miejscu skałki.

Na szlaku wybudowano schody, którymi bezpiecznie można zejść nad potok przy wodospadzie. Nieopodal znajduje się też platforma, która pozwala podziwiać cały majestat tego zachwycającego obiektu.

Wodospad w Złotym Stoku

Na koniec zostawiliśmy prawdziwą perełkę – jedyny podziemny wodospad w Polsce. Ten niezwykły okaz zlokalizowany jest w nieczynnej Sztolni Czarna, obecnie stanowiącej część Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota. Woda spada tam z wysokości 10 metrów, czemu towarzyszy duży huk, dodatkowo potęgowany echem odbijającym się od ścian komory.

Sztolnia położona jest na głębokości 23 metrów. Do wodospadu prowadzą metalowe schody (sięgające siedmiu pięter w dół) i wydrążony chodnik. Pięknie podświetlona kaskada tworzy niesamowity widok, a wrażenie niezwykłości tego miejsca dodatkowo wzmacnia rozchlapywana dookoła woda.