Tegoroczne lato miało upływać pod znakiem beztroskich, postpandemiczncyh wyjazdów. Po dwóch latach większość krajów w Europie zniosła restrykcje dotyczące szczepień i testów dla przyjezdnych z zagranicy. Mimo wojny w Ukrainie i inflacji, miliony Europejczyków ruszyły do swoich ulubionych kurortów.

Stambuł zaskakuje ofertą turystyczną

Wśród najpopularniejszych wakacyjnych kierunków w Europie ponownie znalazła się Turcja. Światowa Rada Podróży i Turystyki przewiduje, że kraj zajmie czwarte miejsce pod względem liczby odwiedzających turystów. Przyjezdnych podróżujących do Stambułu jest już ponad dwa razy więcej w porównaniu z poprzednim rokiem.

Popularność Stambułu rosła jeszcze przed wybuchem pandemii. Turyści z zagranicy odwiedzają jedno z największych miast Bliskiego Wschodu nie tylko ze względu na bogatą historię i kulturę. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się luksusowe restauracje, butiki i kliniki medycyny estetycznej.

Z danych Dyrekcji Kultury i Turystyki w Stambule wynika, że jednym z najczęstszych celi wycieczek do Stambułu są zabiegi przeszczepu włosów. Rocznie z usługi korzysta ponad ćwierć miliona turystów – mężczyzn i kobiet.

Stambuł to nie tylko największe i najludniejsze miasto w Turcji, ale też kulturalne, handlowe i finansowe centrum kraju. / fot. Alexander Spatari/Getty Images

Jak wygląda przeszczep włosów w Turcji?

Zabiegowi poddał się też Michał Gronowski, autor jednego z najpopularniejszych blogów o modzie męskiej – Pan Grono. Jak przyznaje, jest zachwycony nie tylko efektami, ale też całym wyjazdem i Stambułem.

– Taka wycieczka trwa trzy dni. Dwa ma się dla siebie, jeden jest przeznaczony na zabieg. Cena wyjazdu obejmuje wyżywienie, noclegi i przejazdy klimatyzowanymi busami. Czasami w ofercie jest też zwiedzanie miasta. W zależności od oferty, bilety lotnicze kupuje się samemu lub razem z całą usługą – opowiada.

W Turcji medycyna estetyczna nie jest tematem tabu. Z usług miejscowych specjalistów korzystają przyjezdni nie tylko z Europy. Ceny takich zabiegów są znacznie niższe niż w Polsce. To jednak wzbudza wątpliwości co do ich jakości. Gronowski przekonuje, że takie myślenie, to powielanie szkodliwych stereotypów.

– Internauci myślą, że Turcy przeprowadzają zabiegi medycyny estetycznej w piwnicach. W rzeczywistości Turcja ma jedne z najlepszych klinik na świecie, gdzie pracują doświadczeni specjaliści. To samo dotyczy hoteli, które są bardzo luksusowe. Stambuł to świetny kierunek nie tylko, jeśli chcemy zadbać o siebie, ale też pozwiedzać, zjeść coś dobrego, czy kupić dobrej jakości ubrania taniej niż w większości europejski krajów – dodaje.

Turystyka w Turcji po pandemii

W drugim kwartale 2022 r. przychody Turcji z turystyki potroiły się, a liczba zagranicznych turystów zbliżyła się do wartości z 2019 r. Prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że kraj chce zarobić w tym roku 37 miliardów dolarów na turystyce. Poprzednie założenia opiewały na 35 miliardach dolarów. Dla porównania w ostatnim sezonie wakacyjnym przed pandemią turystyka dała Turcji około 34 miliardy dolarów. Wczasowiczów było co prawda więcej, ale ceny wyglądały inaczej.

W czerwcu 2022 r. Stambuł odwiedziło prawie 1,5 miliona turystów. Najliczniejsze grupy stanowili kolejno Niemcy, Rosjanie, Irańczycy i Amerykanie.