Najmniejsze miasto na świecie: gdzie leży?

Hum znajduje się w samym sercu Istrii, największego półwyspu Chorwacji, który jest nazywany chorwacką Toskanią. Wewnętrzna część Istrii, gdzie znajduje się Hum, jest pełen wielu zielonych wzgórz i gór oraz wielu małych miasteczek, które powstały z niegdyś średniowiecznych miast, które tu istniały. Hum znajduje się około 9 km na południowy wschód od miasta Buzet. Najciekawszą drogą do Hum jest aleja glagoljaša rozciągająca się od Rocha do Hum, wzdłuż której na polach wzdłuż linii bocznych znajdują się duże kamienie pomnikowe. To 11 zabytków pisma starochorwackiego - głagolityczny alfabet.

Do samego miasta możesz dostać się do miasta przez jedyne bramy zbudowane w 1562 roku, a później remontowane przez współczesnych rzemieślników. Miasto Hum jest wymienione w Księdze Rekordów Guinnessa jako najmniejsze miasto na świecie. Legenda o pojawieniu się Hum mówi, że był to żart lokalnych gigantów, którym po budowie miast w dolinie rzeki Mirny zostało kilka kamieni, z których zbudowali fortecę Khum.

Hum - miasto zamkowe - leży na wysokości 349 m npm na wzgórzu. Początek miasta Hum datuje się na XI wieku. To wówczas miasto miało zostać zbudowane na ruinach starożytnej rzymskiej osady, w pobliżu zamku Hum.

Miasto Hum zostało zbudowane i rozwinięte tylko w obrębie murów. Do XVII wieku w dokumentach historycznych Hum był określany jako „castrum”, co oznacza „forteca”. W latach 1153-1248. Hum był częścią Księstwa Meranii. W 1412 roku Hum przeszedł pod panowanie Republiki Weneckiej. W czasie wojny 1612 - 1618 miasto zostało spalone, a następnie odbudowane. Pod koniec XVIII wieku Hume znalazł się pod panowaniem cesarstwa austriackiego. W 1918 roku miasto zostało zdominowane przez ludność pochodzenia włoskiego. W tym okresie miasto liczyło nawet 450 mieszkańców. Prawie wszyscy opuścili to miejsce, uciekając przed partyzantką pod dowództwem Tito. Od 1991 roku Hum jest częścią Chorwacji.

Najmniejsze miasto na świecie: powierzchnia i mieszkańcy

Te najmniejsze miasto świata cechuje się tym, że został tu zachowany pierwotny układ domów i dróg. W mieście nie zobaczysz ani jednego nowoczesnego budynku – tak jakby czas się tutaj zatrzymał. Hum ma wszystkie niezbędne atrybuty miasta - niewielki obszar, dwie świątynie, muzeum archeologiczne, sklepy z pamiątkami i winami, starożytny cmentarz. W mieście działa restauracja, która serwuje markową nalewkę, której przepis jest utrzymywany w tajemnicy. Według różnych źródeł populacja miasta waha się od 20 do 30 osób, w tym jednego funkcjonariusza organów ścigania, jednego strażaka, jednego pracownika medycznego i jednego sędziego. Powierzchnia miasta wynosi jedynie 990 metrów kwadratowych. Na dwóch małych, brukowanych uliczkach miasta Hum znajduje się 20 budynków.

 

Najmniejsze miasto na świecie: co się w nim znajduje?

Jeśli chodzi o to, jakie jest najmniejsze miasto na świecie, to ze zdumieniem odkryjemy, że ma wszelkie cechy miejskie. Pomimo niewielkich rozmiarów miasto Hum ma wszystkie typowe usługi miejskie - centralny plac, pocztę, dwie świątynie. Na gości czeka tradycyjna restauracja-konoba Huma, w której będzie można spróbować miejscowej 38-procentowej nalewki z ziół według starej, ponad 2000-letniej, celtyckiej receptury - Humska Biska. Miasto jest pełne kamiennych domów, zachowanych w oryginalnej formie. W dwóch domach możemy wynająć pokoje, są one przeznaczone dla turystów, którzy chętnie odwiedzają te zabytkowe miejsce. Warto tu przybyć zwłaszcza w Dzień Miasta Hum, kiedy wybiera się burmistrza. Wtedy wszyscy mężczyźni z parafii miejskiej rzeźbią imię pożądanego kandydata na specjalnym drewnianym kiju. Zwyczaj zakorzeniony w historii starożytnej został przywrócony w 1977 roku. Wybory nowego prefekta odbywają się co roku w lipcu. Po ceremonii stary prefekt ogłasza imię nowego prefekta, który otrzymuje klucze do najmniejszego miasta na świecie. Po każdych wyborach odbywa się Festiwal Ludowy, który jest szczególnie interesujący dla turystów. Dzień wyborów tradycyjnie kończy się tańcem i występem muzycznym do północy, a my możemy skosztować tradycyjnych dań Istrii.

W mieście Hum znajduje się kilka atrakcji - świątynia św. Hieronima (zbudowana w XII wieku), gdzie znajdują się doskonale zachowane freski z drugiej połowy XII wieku. Kościół św. Hieronima z fasadą w stylu romańskim został zbudowany w XII wieku przez architekta Antuna (Antonio) z Padwy. Jest ozdobiony freskami, inskrypcjami z epoki bizantyjskiej, w tym wykonanymi w głagolicy.

W mieście jest też wieża zegarowa wzniesiona w 1552 roku i kościół Wniebowstąpienia Maryi, zbudowany w 1802 roku. Hum uzyskał swój dzisiejszy kształt w XI wieku. Od tego czasu prawie nic nie zbudowano poza murami twierdzy, to oznacza, że miasto prawie się nie zmieniło od wczesnego średniowiecza.