Najmniejsze miasto na świecie: gdzie leży?

Hum znajduje się w samym sercu Istrii, największego półwyspu Chorwacji, który jest nazywany chorwacką Toskanią. Wewnętrzna część Istrii, gdzie znajduje się Hum, jest pełen wielu zielonych wzgórz i gór oraz wielu małych miasteczek, które powstały z niegdyś średniowiecznych miast, które tu istniały. Hum znajduje się około 9 km na południowy wschód od miasta Buzet. Najciekawszą drogą do Hum jest aleja glagoljaša rozciągająca się od Rocha do Hum, wzdłuż której na polach wzdłuż linii bocznych znajdują się duże kamienie pomnikowe. To 11 zabytków pisma starochorwackiego - głagolityczny alfabet.

Do samego miasta możesz dostać się do miasta przez jedyne bramy zbudowane w 1562 roku, a później remontowane przez współczesnych rzemieślników. Miasto Hum jest wymienione w Księdze Rekordów Guinnessa jako najmniejsze miasto na świecie. Legenda o pojawieniu się Hum mówi, że był to żart lokalnych gigantów, którym po budowie miast w dolinie rzeki Mirny zostało kilka kamieni, z których zbudowali fortecę Khum.

Hum - miasto zamkowe - leży na wysokości 349 m npm na wzgórzu. Początek miasta Hum datuje się na XI wieku. To wówczas miasto miało zostać zbudowane na ruinach starożytnej rzymskiej osady, w pobliżu zamku Hum.

Miasto Hum zostało zbudowane i rozwinięte tylko w obrębie murów. Do XVII wieku w dokumentach historycznych Hum był określany jako „castrum”, co oznacza „forteca”. W latach 1153-1248. Hum był częścią Księstwa Meranii. W 1412 roku Hum przeszedł pod panowanie Republiki Weneckiej. W czasie wojny 1612 - 1618 miasto zostało spalone, a następnie odbudowane. Pod koniec XVIII wieku Hume znalazł się pod panowaniem cesarstwa austriackiego. W 1918 roku miasto zostało zdominowane przez ludność pochodzenia włoskiego. W tym okresie miasto liczyło nawet 450 mieszkańców. Prawie wszyscy opuścili to miejsce, uciekając przed partyzantką pod dowództwem Tito. Od 1991 roku Hum jest częścią Chorwacji.