Tegoroczne wakacje, choć popandemiczne, trudno nazwać turystycznym przełomem. Z powodu rosnącej inflacji nie wszyscy zdecydowali się na nadrabianie podróżniczych zaległości. Coraz wyższe ceny w kraju i za granicą zbiegły się dodatkowo ze strajkami linii lotniczych. Władze Hiszpanii odpowiadają na problemy branży turystycznej w nietypowy sposób.

Hiszpania walczy z inflacją promocjami

Od 1 września do końca 2022 r. podróże koleją na części hiszpańskich tras będą całkowicie bezpłatne. Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił, że darmowe bilety wieloprzejazdowe (minimum 10 przejazdów w obie strony) dotyczą publicznego przewoźnika Refne, obsługującego połączenia podmiejskie i średniodystansowe (do 300 kilometrów). Jak podaje hiszpańska stacja telewizyjna TVE, promocja nie obejmuje biletów w jedną stronę ani podróży dalekobieżnych.

Pociągiem przez Hiszpanię. / fot. Sandra Budi/Getty Images

Usługa jest więc skierowana przede wszystkim dla osób, które regularnie poruszają się pociągami np. do pracy – posiadaczy biletów okresowych, a także cyfrowych nomadów i turystów, którzy chcą zwiedzać Hiszpanię właśnie koleją. To kontynuacja polityki zapoczątkowanej już wcześniej. W czerwcu hiszpański rząd wprowadził zniżkę na bilety na wszystkie środki transportu publicznego, w tym metro, autobusy i tramwaje.

Zwiedzanie Hiszpanii pociągiem

Wyjazd do Hiszpanii może być w tym roku wyjątkowo tani. Żeby skorzystać z darmowego biletu wieloprzejazdowego, warto zaplanować zwiedzanie kilku miejsc. Ogranicza nas tylko dystans 300 km na jednorazową podróż, a to wcale nie jest mało. Dobrą bazą wypadową do zwiedzania Katalonii będzie Barcelona, skąd dojedziemy pociągiem między innymi do malowniczej Girony. W miasteczku znajduje się słynna katedra z najszerszą gotycką nawą na świecie o szerokości 23 metrów.

Katedra w Gironie. / fot. Fernando Nieto Fotografía/Getty Images

Z Sewilli z kolei będzie można wyruszyć na zwiedzanie Pueblos Blancos, czyli Białych Miast Andaluzji. Grupa urokliwych miasteczek i wiosek położnych w prowincjach Kadyks i Malaga wzięła swoją nazwę od fasad domostw pomalowanych wapnem na biało.

Hiszpania już od jakiegoś czasu stawia na kolej. W ubiegłym roku uruchomione zostało tanie połączenie kolejowe między Madrytem i Barceloną. Na początku 2022 r. ogłoszono, że ze stolicy Hiszpanii ruszą kolejne niedrogie połączenia do Walencji i Alicante. Ceny najtańszych biletów zaczynają się od 9 euro, czyli około 40 zł.

Więcej o Hiszpanii przeczytasz w sierpniowym Travelerze.

Tanie podróże po Niemczech

Niemcy jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego wyszli naprzeciw mieszkańcom i trustom podróżującym pociągami i nie tylko. Od 1 czerwca 2022 r. do 31 sierpnia 2022 r. kupić można bilet miesięczny na transport publiczny w cenie zaledwie 9 euro. Dzieci poniżej 6. roku życia podróżują za darmo. Na połączenia dalekobieżne trzeba kupić osobne bilety. Ważne jest też, że promocyjny bilet miesięczny obowiązuje przez cały miesiąc kalendarzowy, nie od daty zakupu.