Dubrownik: atrakcje turystyczne

Dubrownik (chorw. Dubrovnik) nazywany jest perłą Adriatyku i uważany za najpiękniejsze miasto w Chorwacji. Jest najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem w tym państwie. Wbrew powszechnej opinii w Dubrowniku jest niewiele plaż. Miasto słynie z licznych zabytków, bogactwa architektonicznego, pysznej kuchni i nocnego życia. Dubrownik pełni rolę głównego ośrodka turystycznego Dalmacji. 

Co warto zobaczyć w tym małym, lecz malowniczym miasteczku? 

Mount Srđ (Wzgórze Srd)

Wzgórze Srd w przeszłości porastały gęste lasy dębowe i to właśnie stąd pochodzi nazwa miasta. Wzgórze ma wysokość 142 m.n.p.m. Z jego szczytu zobaczyć można przepiękną panoramę Dubrownika. Jest to jedno z tych miejsc w Chorwacji, z którego pochodzi najwięcej zdjęć, ponieważ widać z niego Wyspę Lorum, Stare Miasto wraz z otaczającymi je murami oraz Wyspy Elafickie. Na szczycie mieści się sklep z pamiątkami, restauracja o adekwatnej nazwie "Panorama", a także zbudowany przez Francuzów w 1810 roku Fort Imperial, w którym dziś znajduje się wystawa zdjęć i dokumentów na temat obrony miasta na przełomie 1991 i 1992 roku. 

Onophrian Fountain (Wielka Fontanna Onufrego)

Fontanna została wybudowana w 1438 roku i jest miejscem licznych spotkań, a także występów utalentowanych artystów ulicznych. Z fontanną związana jest legenda, która głosi, że jeśli napijesz się wody z wszystkich 16 jej kranów, to spełni się Twoje życzenie!

Stradun (Ulica Placa)

Ulica Placa, określana przez wszystkich mianem Stradun, mierzy około 300 metrów długości. Znajdują się na niej liczne małe sklepiki, restauracje oraz kawiarnie. Po maratonie zakupowym można tutaj coś zjeść i napić się kawy.

War Photo Limited

To nowoczesne i doskonale rozplanowane muzeum. Możesz się w nim schłodzić, ponieważ jego wnętrze jest klimatyzowane. Znajdziesz w nim wystawę fotografii przedstawiających sceny rozpadu Jugosławii, a głównie zdjęcia z wojny w Kosowie, Bośni i Hercegowinie oraz Chorwacji.