Dubrownik: atrakcje turystyczne

Dubrownik (chorw. Dubrovnik) nazywany jest perłą Adriatyku i uważany za najpiękniejsze miasto w Chorwacji. Jest najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem w tym państwie. Wbrew powszechnej opinii w Dubrowniku jest niewiele plaż. Miasto słynie z licznych zabytków, bogactwa architektonicznego, pysznej kuchni i nocnego życia. Dubrownik pełni rolę głównego ośrodka turystycznego Dalmacji. 

Co warto zobaczyć w tym małym, lecz malowniczym miasteczku? 

Mount Srđ (Wzgórze Srd)

Wzgórze Srd w przeszłości porastały gęste lasy dębowe i to właśnie stąd pochodzi nazwa miasta. Wzgórze ma wysokość 142 m.n.p.m. Z jego szczytu zobaczyć można przepiękną panoramę Dubrownika. Jest to jedno z tych miejsc w Chorwacji, z którego pochodzi najwięcej zdjęć, ponieważ widać z niego Wyspę Lorum, Stare Miasto wraz z otaczającymi je murami oraz Wyspy Elafickie. Na szczycie mieści się sklep z pamiątkami, restauracja o adekwatnej nazwie "Panorama", a także zbudowany przez Francuzów w 1810 roku Fort Imperial, w którym dziś znajduje się wystawa zdjęć i dokumentów na temat obrony miasta na przełomie 1991 i 1992 roku. 

Onophrian Fountain (Wielka Fontanna Onufrego)

Fontanna została wybudowana w 1438 roku i jest miejscem licznych spotkań, a także występów utalentowanych artystów ulicznych. Z fontanną związana jest legenda, która głosi, że jeśli napijesz się wody z wszystkich 16 jej kranów, to spełni się Twoje życzenie!

Stradun (Ulica Placa)

Ulica Placa, określana przez wszystkich mianem Stradun, mierzy około 300 metrów długości. Znajdują się na niej liczne małe sklepiki, restauracje oraz kawiarnie. Po maratonie zakupowym można tutaj coś zjeść i napić się kawy.

War Photo Limited

To nowoczesne i doskonale rozplanowane muzeum. Możesz się w nim schłodzić, ponieważ jego wnętrze jest klimatyzowane. Znajdziesz w nim wystawę fotografii przedstawiających sceny rozpadu Jugosławii, a głównie zdjęcia z wojny w Kosowie, Bośni i Hercegowinie oraz Chorwacji.  

Dubrownik: zabytki

Co warto zwiedzić w Dubrowniku? 

Stari Grad(Stare Miasto)

Stari Grad jest najstarszą częścią Dubrownika. W mieście zachowany został średniowieczny układ umocnień obronnych. Fani serialu "Gra o tron" przechadzając się uliczkami Starego Miasta podążać mogą śladami bohaterów, a tym samym zobaczyć miejsca znane z ekranu. 

Pile Gate (Brama Pile) 

Brama Pile pełni funkcję najstarszego wejścia do Dubrownika. Złożona jest z dwóch bram - wewnętrznej, wybudowanej w stylu gotyckim w 1460 roku oraz zewnętrznej, pochodzącej z 1537 roku. Warto zwrócić uwagę na widniejący nad wejściem posąg Świętego Błażeja, który jest patronem Dubrownika. 

The Franciscan Church and Monastery (Franciszkański Klasztor i Kościół)

Klasztor pochodzi z okresu późnego średniowiecza i jest znakomitym przedstawicielem architektury romańskiej oraz gotyckiej. Znajdziesz tutaj kunsztowne freski oraz unikalne rzeźby i detale architektoniczne. Wnętrza klasztoru, podobnie jak Stare Miasto, zobaczyć można w serialu "Gra o tron". 

W skład kompleksu wchodzi kościół, biblioteka wraz z muzeum, klasztor oraz trzecia najdłużej działająca na świecie apteka, która została otwarta w 1317 roku i prosperuje do dzisiaj. 

Knežev Dvor (Pałac Rektorów)

W tej majestatycznej budowli z budzącym zachwyt dziedzińcem również kręcono sceny "Gry o tron". W pałacu podziwiać można zegary, obrazy, meble i skrzynie wojenne. 

Pałac Rektorów prezentuje gotycki styl architektoniczny z elementami baroku i renesansu. Jego nazwa wzięła się stąd, że do 1808 roku służył za siedzibę rektora Republiki Ragusa. Znajdowała się tam również strażnica, zbrojownia, magazyn prochowy i więzienie. 

Kiedy jechać do Dubrownika?

Najlepszą porą na zwiedzanie Dubrownika jest okres od maja do września, kiedy to nie jest zbyt gorąco, a opadów występuje bardzo niewiele. Najcieplejszym miesiącem w Dubrowniku jest sierpień, ze średnią dobową temperaturą na poziomie 28 st. C, a najzimniejszym styczeń, w którym przeciętna temperatura wynosi 9 st. C. 

Ciekawostki o Dubrowniku

 1. Powierzchnia miasta zajmuje zaledwie 21,35 kilometrów kwadratowych. To bardzo niewiele jak na najchętniej odwiedzane przez turystów miasto w Chorwacji. 
 2. Budowa starego miasta została zakończona w XIII wieku i do dziś pozostało ono w prawie takim samym, niezmienionym stanie. 
 3. Dubrownik jako pierwszy na świecie uznał niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki w 1783 roku. 
 4. W 1979 roku miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 
 5. W XV wieku Dubrownik jako jeden z pierwszych zabronił handlu niewolnikami. 
 6. Święty Błażej z Sebasty jest patronem Dubrownika.
 7. W mieście tym mieszkał polski pisarz i kompozytor Ludomir Michał Rogowski. 
 8. Niektóre sceny z popularnego serialu "Gra o tron" były kręcone w Dubrowniku. Miasto odgrywało tam rolę królewskiej przystani, stolicy Westeros.

Dubrownik: waluta i ceny

Oficjalną chorwacką walutą jest kuna (HRK). W Dubrowniku znajdziesz kilka kantorów, natomiast korzystanie z ich usług jest nieopłacalne. Oferują one niekorzystny przelicznik, a na dodatek wymiana waluty wiążę się z prowizją na poziomie 3 proc. 

Wybierając się na urlop do Dubrownika najlepiej zabrać ze sobą gotówkę w postaci miejscowej waluty. Jedna kuna (HRK) kosztuje średnio 58 groszy. 

Ceny w Dubrowniku są o około 50 proc. wyższe niż w Polsce. Oto przykłady niektórych z nich: 

 • leżak z parasolem na atrakcyjnej plaży - 150 HRK (87 zł)
 • lody - 20 HRK (11,60 zł)
 • bilet autobusowy - 14 HRK (8,12 zł)

Co przywieźć z Dubrownika?

Jedną z najpopularniejszych pamiątek z Dubrownika stanowi figura Świętego Błażeja. W małych sklepikach sprzedawane są niewielkie statuetki przedstawiające Świętego Błażeja trzymającego atrapę miasta w dłoniach. 

Na Starym Mieście znajduje się sklep z rękodziełem, w którym kupić możesz jedyne w swoim rodzaju naszyjniki, pierścionki, bransoletki i breloki do kluczy. Biżuteria inspirowana jest Adriatykiem, co wyraża się w jej barwie oraz kształcie.