Czarna Góra i okolice

Czarna Góra to niewielki szczyt w masywie Śnieżnika, oddzielony od Pasma Krowiarek Przełęczą Puchaczówką. Czarna Góra jest znana głównie ze względu na to, że na północno-wschodnim zboczu funkcjonuje popularny ośrodek narciarski. Kurort Czarna Góra leży we wsi o nazwie Sienna, pośród gęstych lasów.

Gdzie jest Czarna Góra? To zaciszne miejsce jest oddalone od Wrocławia o niecałe 120 km. Jest bardzo chętnie odwiedzane przez narciarzy, którzy korzystają z tamtejszej infrastruktury i stoków. Latem zaś Czarną Górę odwiedzają wielbiciele górskich wędrówek. A co z turystami, których interesuje sama Czarna Góra? Jej wysokość wynosi 1205 m. n.p.m. Przez górę przebiegają dwa szlaki, czerwony oraz zielony. Elementem infrastruktury jest także wieża widokowa, niestety często bywa nieczynna. Można odwiedzić też punkty i tarasy widokowe.

W pobliżu Czarnej Góry znajduje się kilka miasteczek Kotliny Kłodzkiej, w tym Lądek Zdrój i Złoty Stok. Niedaleko, w okolicy Kletna, jest także słynna Jaskinia Niedźwiedzia oraz muzeum geologiczne. Wśród typowo turystycznych atrakcji warto wymienić pobliski park linowy oraz całą infrastrukturę miasteczek zdrojowych-klimatyczne kawiarnie, kluby, zabytkowe pijalnie wód i piękną architekturę.

 

Czarna Góra: atrakcje, co warto zobaczyć?

Czarna Góra to nie tylko raj dla narciarzy. To także ciekawe miejsce turystyczne, otoczone licznymi atrakcjami. Bardzo niedaleko, bo około 2-3 km od ośrodka znajduje się mała miejscowość Kletno. To tutaj właśnie można odwiedzić słynną Jaskinię Niedźwiedzią i dowiedzieć się wiele o lokalnej geologii. Jeszcze jedna dobra wiadomość dla wielbicieli speleologii – niedaleko znajduje się także Jaskinia Radochowska. W Kletnie działa też kopalnia uranu oraz park linowy.

Niedaleko położony jest Lądek-Zdrój z zabytkową pijalnią wód oraz parkiem zdrojowym. To świadectwo minionej epoki, architektura warta uwagi i historia turystyki na żywo. Warto odwiedzić Stronie Śląskie oraz Międzygórze ze słynnym Ogrodem Bajek i Wodospadem Wilczki. Wielbicieli natury i kojących krajobrazów zachwyci Wapiennik Łaskawy Kamień, położony około 4,5 km od resortu.

Warto wspomnieć o atrakcjach znajdujących się w Czechach. Zaledwie 11 km od resortu Czarna Góra położona jest słynna Ścieżka w Obłokach – drewniana kładka i zjeżdżalnie na wysokości 1 116 m. n.p.m. Z kolei na drodze do Czarnej Góry znajduje się czeski Javornik, mała miejscowość z pięknym, usytuowanym na skarpie zamkiem wartym zwiedzenia.