Czarna Góra i okolice

Czarna Góra to niewielki szczyt w masywie Śnieżnika, oddzielony od Pasma Krowiarek Przełęczą Puchaczówką. Czarna Góra jest znana głównie ze względu na to, że na północno-wschodnim zboczu funkcjonuje popularny ośrodek narciarski. Kurort Czarna Góra leży we wsi o nazwie Sienna, pośród gęstych lasów.

Gdzie jest Czarna Góra? To zaciszne miejsce jest oddalone od Wrocławia o niecałe 120 km. Jest bardzo chętnie odwiedzane przez narciarzy, którzy korzystają z tamtejszej infrastruktury i stoków. Latem zaś Czarną Górę odwiedzają wielbiciele górskich wędrówek. A co z turystami, których interesuje sama Czarna Góra? Jej wysokość wynosi 1205 m. n.p.m. Przez górę przebiegają dwa szlaki, czerwony oraz zielony. Elementem infrastruktury jest także wieża widokowa, niestety często bywa nieczynna. Można odwiedzić też punkty i tarasy widokowe.

W pobliżu Czarnej Góry znajduje się kilka miasteczek Kotliny Kłodzkiej, w tym Lądek Zdrój i Złoty Stok. Niedaleko, w okolicy Kletna, jest także słynna Jaskinia Niedźwiedzia oraz muzeum geologiczne. Wśród typowo turystycznych atrakcji warto wymienić pobliski park linowy oraz całą infrastrukturę miasteczek zdrojowych-klimatyczne kawiarnie, kluby, zabytkowe pijalnie wód i piękną architekturę.

 

Czarna Góra: atrakcje, co warto zobaczyć?

Czarna Góra to nie tylko raj dla narciarzy. To także ciekawe miejsce turystyczne, otoczone licznymi atrakcjami. Bardzo niedaleko, bo około 2-3 km od ośrodka znajduje się mała miejscowość Kletno. To tutaj właśnie można odwiedzić słynną Jaskinię Niedźwiedzią i dowiedzieć się wiele o lokalnej geologii. Jeszcze jedna dobra wiadomość dla wielbicieli speleologii – niedaleko znajduje się także Jaskinia Radochowska. W Kletnie działa też kopalnia uranu oraz park linowy.

Niedaleko położony jest Lądek-Zdrój z zabytkową pijalnią wód oraz parkiem zdrojowym. To świadectwo minionej epoki, architektura warta uwagi i historia turystyki na żywo. Warto odwiedzić Stronie Śląskie oraz Międzygórze ze słynnym Ogrodem Bajek i Wodospadem Wilczki. Wielbicieli natury i kojących krajobrazów zachwyci Wapiennik Łaskawy Kamień, położony około 4,5 km od resortu.

Warto wspomnieć o atrakcjach znajdujących się w Czechach. Zaledwie 11 km od resortu Czarna Góra położona jest słynna Ścieżka w Obłokach – drewniana kładka i zjeżdżalnie na wysokości 1 116 m. n.p.m. Z kolei na drodze do Czarnej Góry znajduje się czeski Javornik, mała miejscowość z pięknym, usytuowanym na skarpie zamkiem wartym zwiedzenia.

Ośrodek Narciarski Czarna Góra

Czarna Góra to nowoczesny resort znajdujący się w Strefie Czystego Powietrza. Można tu oddychać pełną piersią – to prawdopodobnie najczystsze miejsce w Polsce, nawet w sezonie smogowym. Ośrodek słynie jako raj dla narciarzy, ale w przeciwieństwie do wielu typowo narciarskich kurortów, jest czynny przez cały rok. Resort Czarna Góra dysponuje zadbanymi stokami i aż 14 trasami narciarskimi. Oprócz tego, goście mają do swojej dyspozycji także 12 wyciągów i kolei liniowych. Najdłuższy stok ma ponad 1700 metrów, a długość 4 z nich przekracza kilometr. Nie brakuje atrakcji dla narciarzy na każdym poziomie zaawansowania – ośrodek narciarski Czarna Góra oferuje zarówno łagodnie nachylone stoki i łączki, jak i bardziej wymagające trasy dla koneserów i wielbicieli wrażeń. Trasy są regularnie retrakowane, naśnieżane oraz dobrze oświetlone. W ośrodku Czarna Góra jazda nocna stanowi wspaniałe przeżycie!

Narciarze mogą liczyć na doskonałe zaplecze i wsparcie pod postacią szkółek narciarskich i wypożyczalni sprzętu. Resort zapewnia też komfortowy nocleg w niedużej odległości od stoków oraz moc atrakcji dla dzieci oraz dorosłych. Szczególnym powodzeniem cieszy się nowoczesna, sześcioosobowa kolej linowa Luxtorpeda, dojeżdżająca na sam szczyt Czarnej Góry. Wyciąg Czarna Góra to także czteroosobowe koleje oraz wyciągi BabyLift.

 

Czarna Góra latem

Czarna Góra jest atrakcyjnym celem podróży nie tylko zimą. Latem kurort zmienia się w miejsce idealne dla wielbicieli pieszej turystyki górskiej oraz jazdy na rowerze. Widoki i zadbane szlaki zachęcają, by pokonać wiele kilometrów. Hotele wchodzące w skład resortu zapewniają z kolei komfortowy nocleg i wypoczynek. Pasmo, do których należy Czarna Góra (Sudety) to góry warte odwiedzenia na dłużej i poznania. Przyciągają zarówno starych wyjadaczy w dziedzinie turystyki górskiej, jak i osoby całkiem początkujące, które nie mają jeszcze z górami zbyt wielkiego doświadczenia.

W okolicy nie brakuje atrakcji, które bawią głównie latem. Należą do nich parki linowe oraz  Adrenalina Park Biała Marianna, zlokalizowany w Stroniu Śląskim. Wielbiciele wypoczynku nad wodą z górami w tle z pewnością zrelaksują się nad dużym zalewem Stara Morawa, z licznymi kąpieliskami. Atrakcji nie brakuje też w samych hotelach.

Czarna Góra czy Zieleniec?

Czarna Góra i Zieleniec Ski Arena to dwa największe ośrodki narciarskie na Dolnym Śląsku. Oba posiadają rozbudowaną infrastrukturę i cieszą się dużym powodzeniem wśród narciarzy. Wielu zastanawia się, który z tych ośrodków wybrać na wyjazd.

Narciarze określają często Czarną Górę jako resort odpowiedni dla bardziej doświadczonych, szukających przeżyć i wyzwań. Z kolei Zieleniec jest znany jako ośrodek narciarski, gdzie nie brakuje prostych i bezpiecznych tras do nauki jazdy na nartach. Śnieg w Zieleńcu zalega najdłużej, można więc cieszyć się ośnieżonymi stokami nawet w środku wiosny.

Począwszy od sezonu 2017/2018 nie trzeba wybierać pomiędzy tymi dwiema opcjami. Ski Arena i Czarna Góra oferują klientom jeden karnet, obowiązujący na terenie obu obiektów. Połączone siły ośrodków dają klientom aż 32 km tras.