BBC opublikowało listę 100 najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet z całego świata roku 2023. Wśród wyróżnionych znalazły się była pierwsza dama USA Michelle Obama, aktorka America Ferrera, Amal Clooney – prawniczka zajmująca się prawami człowieka czy zdobywczyni kobiecej Złotej Piłki, Aitana Bonmatí. W przygotowanym przez brytyjską telewizję zestawieniu nie zabrakło także polskich akcentów

Polka wśród 100 wpływowych kobiet świata

Izabela Dłużyk to jedyna Polka, której nazwisko znalazło się na liście 100 najbardziej wpływowych kobiet świata BBC. Nasza rodaczka została doceniona przez brytyjskiego nadawcę w kategorii „Nauka, zdrowie i technologia” za trud i zaangażowanie, jakie włożyła w rozwijanie swojej niecodziennej pasji. Niewidoma od urodzenia gdańszczanka, po tym, jak w wieku 12 lat otrzymała od bliskich magnetofon, rejestruje dźwięki ptaków

Na swoim koncie ma m.in. wydaną we współpracy z australijską firmą „Listening Earth” płytę z odgłosami z Puszczy Białowieskiej. W ten sposób rozpoczynała swoją przygodę z nagrywaniem ptaków i ich odgłosów. 

– Rejestratorka terenowa jest niezwykła nie tylko dlatego, że jest młodą kobietą w zawodzie zdominowanym przez mężczyzn, ale też dlatego, że jest niewidoma od urodzenia. Odkąd w wieku 12 lat otrzymała od rodziny dyktafon, Dłużyk wykształciła w sobie szczególną wrażliwość na śpiew ptaków. Dzięki temu potrafi identyfikować gatunki jedynie na podstawie dźwięku – podkreśla BBC. 

We wrześniu BBC World wyemitowało dokument o Izabeli Dłużyk („Isabela in the forest”). Polka oprowadza brytyjską telewizję po Białowieży, a także opowiada o swojej pracy i zamiłowaniu do ptasich odgłosów. 

– My, ludzie, bardziej skupiamy się na aspektach wizualnych. Przy obserwacji ptaków myślimy głównie o fotografii. Na przykład identyfikujemy gatunki na podstawie ich wyglądu, a nie dźwięków. (...) Kiedy słucham nie tylko ptaków, ale i drzew, po prostu czuję się we właściwym miejscu, w poczuciu najgłębszego sensu istnienia – przyznała. 

Zaradziła, że rozwijanie pasji nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie jej bliskich, szczególnie mamy i cioci. – Zwykle towarzyszą mi w podróżach. Pomagają poruszać się po wszystkich dziwnych miejscach, które czasami chcę odwiedzić – dodaje. 

Kim jest Izabela Dłużyk?

Izabela Dłużyk jest absolwentką anglistyki i rusycystyki. Na co dzień pracuje w Centrum Języków Obcych Uniwersytetu Gdańskiego jako tłumaczka. Przygotowuje się również do uzyskania stopnia doktora. O wyróżnionej przez BBC Polce po raz pierwszy zrobiło się głośno w 2016 roku, gdy dokumentalistka dźwiękowa prosiła o pomoc w zebraniu funduszy na wyjazd do Peru. Ostatecznie to marzenie udało się spełnić. Izabela Dłużyk mogła usłyszeć i udokumentować dźwięki tamtejszej przyrody

– Ponieważ jestem niewidoma od urodzenia, dźwięk zawsze był dla mnie bardzo ważny. Dlatego gdy zaczęłam interesować się ptakami, niedługo potem zajęłam się nagrywaniem ich odgłosów. Zainteresowanie ptakami szybko przerodziło się w fascynację konkretną grupą ptaków. Były to papugi – podkreśla Dłużyk. 

Przypomnijmy, że w 2021 roku na liście 100 najbardziej wpływowych kobiet świata BBC znalazło się nazwisko Barbary Smolińskiej. To założycielka firmy Reborn Sugar Babies, produkującej lalki, które wyglądają jak prawdziwe niemowlęta. W ten sposób Polka chce wesprzeć kobiety opłakujące stratę dziecka. 

– Chciałabym, aby ludzie stali się bardziej empatyczni, bardziej otwarci i tolerancyjni wobec tego, co inne. Jak ma to miejsce w przypadku terapii lalkami reborn, która może pomóc tak wielu kobietom – mówiła Smolińska w rozmowie z BBC. 

Źródło: bbc.co.uk