Od kilku dni Stany Zjednoczone doświadczają ekstremalnych zjawisk pogodowych. W drugim tygodniu czerwca przez wschodnią część kraju przeszła fala upałów. W Roswell w stanie Nowy Meksyk termometry wskazały rekordowe 43,8 st. Celsjusza. Jeszcze goręcej było w Dolinie Śmierci, gdzie odnotowano 50 stopni. W jednym z najgorętszych miejsc na świecie takie wartości nie są jednak czymś rzadkim.

Ewakuacja turystów z Yellowstone

Upały w Ameryce doprowadziły do gwałtownego topnienia śniegu, co w połączeniu z obfitymi opadami deszczu wywołało powodzie. Zniszczeniom uległ między innymi Park Narodowy Yellowstone, który znajduje się w północno-zachodnim Wyoming, południowo-zachodniej Montanie i południowo-wschodnim Idaho. Według US Geological Survey poziom wody w rzece Yellowstone wzrósł ze 182 cm do ponad 4,5 metra. Blisko 2-metowy wzrost odnotowano w ciągu zaledwie 24 godzin – to miejscowy rekord.

Rzeka Yellowstone. / fot. Coleen Gara

W poniedziałek 13 czerwca dyrekcja ogłosiła, że Park Narodowy Yellowstone zostanie zamknięty przynajmniej do środy. Wcześniej załamanie pogody zmusiło władze parku do ewakuacji turystów. Dodatkowo część mieszkańców regionu została odcięta od wody pitnej. Miejscowy wodociąg uległ zniszczeniu, a część studni znalazła się pod wodą.

– Naszym priorytetem była ewakuacja północnej części parku, gdzie mamy wiele awarii dróg i mostów, lawiny błotne i inne problemy – przekazał w poniedziałkowym oświadczeniu nadinspektor Yellowstone, Cam Sholly.

Powodzie w Parku Narodowym Yellowstone

Jest jeszcze za wcześnie, żeby oszacować zniszczenia w parku narodowym. Częściowy wgląd w sytuację daje nagranie z helikoptera.

W 2022 r. przypada 150. rocznica utworzenia Parku Narodowego Yellowstone. Ostatnie powodzie prawdopodobnie utrudnią realizację planów tegorocznych obchodów. Przy wejściu północnym, gdzie żywioł był poza kontrolą ludzi, znajdują się siedziba dyrekcji parku, muzeum, archiwum oraz Łuka Roosevelta. Przy tym ostatnim Rdzenni Amerykanie pod koniec sierpnia planowali postawić wioskę tipi.

W powodziach ucierpiał nie tylko Park Narodowy Yellowstone, ale też kilka miast w hrabstwie Park w stanie Montana, w tym Gardiner i Cooke City. Droga łącząca oba miasta prawdopodobnie pozostanie zamknięta do końca sezonu.

Park Narodowy Yellowstone – duma Amerykanów

Park Narodowy Yellowstone to nie tylko jeden z najbardziej znanych na świecie amerykańskich obszarów chronionych, ale też najstarszy. Powstał dokładnie 1 marca 1872 r. na mocy ustawy podpisanej przez ówczesnego prezydenta USA – Ulyssesa S. Granta.

Park Narodowy Yellowstone. / fot. Philippe Sainte-Laudy Photography/Getty Images

W ostatnich latach liczba odwiedzających Yellowstone nie spada poniżej 4 milionów rocznie. Wyjątkiem był pandemiczny rok 2020, w którym gości było „tylko” 3 806 306. Park Narodowy Yellowstone zajmuje prawie 900 000 hektarów. W jego granicach znajdują się jedne z najbardziej zjawiskowych obszarów hydrotermalnych na świecie oraz malownicze wodospady. Największą atrakcją parku i jego nieoficjalnym symbolem jest kaldera wulkaniczna, nazywana też superwulkanem Yellowstone.

Najstarszy park narodowy w USA zawdzięcza swoją sławę nie tylko gejzerom, ale też dzikim zwierzętom. W Yellowstone można spotkać prawie 300 gatunków ptaków, 16 gatunków ryb, pięć gatunków płazów, sześć gatunków gadów i 67 gatunków ssaków – w tym siedem rodzimych gatunków kopytnych i dwa gatunki niedźwiedzi.