"Nepalscy wspinacze wreszcie zdobyli szczyt  K2 (Chhogori 8611 m), dziś po południu o 17:00 czasu lokalnego. To pierwsze zimowe wyjście na drugą najwyższą górę na świecie i JEDYNY ośmiotysięcznik, na który nie wspięto się zimą. To największe osiągnięcie w historii alpinizmu, to dobry przykład pracy zespołu. Dziękuję górze za pozwolenie na tę wspinaczkę, bo "jeżeli góra pozwoli ci się wspiąć, nikt cię nie zatrzyma" - napisał Chhanga Dawa Sherpa przekazując dobre wiadomości.

O 4:43 w sobotę 16 stycznia czasu polskiego Chhang Dawa podał, że grupa dotarła na wysokość tzw. szyjki butelki. Po godzinie 9. Mingma G i Dawa poinformowali, że do pokonania pozostałe ostatnie 200 metrów. 10 metrów przed szczytem grupa miała zatrzymać się i zgromadzić tak, aby wszyscy himalaiści zdobyli szczyt równocześnie.

W rekordowej ekipie znalazło się dziesięciu himalaistów: Nirmal Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma G, Sona Sherpa,Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa, Dawa Tenjing Sherpa.

Misja (nie)możliwa

Nirmal Nims Purja urodził się w regionie Dhaulagiri w Nepalu - kraju którego ponad 80% powierzchni pokrywają góry o średniej wysokości ok. 6000 m n.p.m.! Dorastał w Chitwan. W 2003 roku dołączył do legendarnej brygady komandosów Gurkhas, a w 2009 roku został żołnierzem brytyjskiej armii Special Boat Service (SBS).

Jego kariera wspinaczkowa rozpoczęła się w grudniu 2012 r. Dotarł wówczas do Everest Base Camp i zamiast trzymać się harmonogramu i powrócić do Katmandu, postanowił wspiąć się jeszcze na Lobuche East (6100 m) bez wcześniejszego przygotowania wspinaczkowego. W wiosce Lobuche jeden z Szerpów Dorje Khatri nauczył go używania raków... na trawie.


Czytaj też: Nirmala Purji misja (nie)możliwa. Jak były komandos zdobył wszystkie ośmiotysięczniki w pół roku


Wspinanie spodobało mu się tak bardzo, że zdecydował się porzucić tajne misje dla alpinizmu. Wyposażony w hart ducha i determinację ruszył na podbój gór. – Komandosi nauczyli mnie, jak podejmować decyzje i nigdy się nie poddawać – przyznaje. Purja zasłynął tym, że w 6 miesięcy i 6 dni stanął na szczycie wszystkich czternastu ośmiotysięczników. Wystarczył mu jeden sezon, by osiągnąć to, co do tej pory wydawało się karkołomnym wyzwaniem.

"Dla nepalskiej społeczności"

Drugi z liderów ataku na szczyt to Mingma G Sherpa. Mingma G wspina się od 2006 roku, od czasu pierwszej wyprawy na Manaslu. Do dnia dzisiejszego zdobył wszystkie ośmiotysięczniki, pięciokrotnie stawał na szczycie Mount Everestu, dwukrotnie na K2 8611m. Dokonał pierwszego samodzielnego podejścia na Mt Chobuje 6686m i ustanowił nową trasę na Chobuje.


Posłuchaj: Szerpowie – niewidzialni bohaterowie himalaizmu [Podcast FuTuryści]


Mingma G od początku tegorocznej wyprawy podkreśla znaczenie zdobycia K2 zimą dla nepalskiej społeczności wspinaczkowej. Bez Sherpów wiele osiągnięć himalaizmu nie doszłoby do skutku.

„Tym razem Nepalska Ekspedycja Zimowa K2 jest dla narodu. Sprawimy, że nasz naród będzie dumny” - pisał Mingma G w swoich mediach społecznościowych.