Historia ewolucji dinozaurów oraz stworzeń, które żyły na naszej planecie miliony lat temu, wciąż jest pełna tajemnic i zagadek. Badania skamieniałości i DNA wykazały, że ptaki są nowoczesnymi dinozaurami, które ewoluowały bezpośrednio od upierzonych dinozaurów z grupy teropodów.

Dinozaur sprzed 71 mln lat wyglądał jak kaczka, a nurkował jak pingwin

Wiadomo również, że niektóre ptaki mają budowę ciała, która umożliwia im pływanie, a nawet nurkowanie. Jeszcze nigdy jednak nie znaleziono jednoznacznych dowodów na to, że nieptasie dinozaury również mogły być dobrymi nurkami.

Naukowcy z Seoul National University w Korei Południowej odkryli nowy gatunek dinozaura, który mógł wyglądać jak współczesna kaczka. Analiza skamieniałości wykazała, że potrafił utrzymywać się na wodzie, a nawet nurkować w celu zdobycia pokarmu. Szczątki gada pochodzą sprzed 71 milionów lat, czyli z okresu późnej kredy. Odkrycie opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Communications Biology”.

To pierwszy odkryty nieptasi teropod, który potrafił nurkować

Paleontolodzy twierdzą, że jest to pierwszy w historii nieptasi teropod, który ma opływową budowę ciała. Co ciekawe, szczątki stworzenia nie są zupełnie nowe. Po raz pierwszy odnaleziono je w 2008 roku na pustyni Gobi w Mongolii. Wówczas jednak przeoczono wyjątkowy charakter znaleziska. Po latach uczeni z Korei postanowili jeszcze raz przyjrzeć się skamieniałości.

– Szkielet był bardzo delikatny, ale niezwykle dobrze zachowany. Po dokładniejszej analizie zdaliśmy sobie sprawę, że ten okaz jest naprawdę wyjątkowy – mówi Yuong-Nam Lee, paleontolog z Seoul National University i główny autor odkrycia. Skamieniałość składała się z czaszki, kręgosłupa, dwóch tylnych i jednej przedniej kończyny.

Nowy gatunek dinozaura został nazwany Natovenator polydontus. Oznacza to „wielozębnego, pływającego myśliwego”. Stworzenie miało bowiem ponad 100 małych i niebezpiecznie ostrych zębów. Badania wykazały, że zwierzę miało też bardzo podobną budowę ciała do ptaków wodnych, np. kaczek lub gęsi. Miało długą szyję i niezwykle opływowe ciało, co umożliwiało zmniejszanie oporu podczas pływania pod wodą.

– Niestety, klatka piersiowa N. polydontus nie była dobrze zachowana. Ale orientacja i kształt żeber wskazują, że dinozaur ten mógł polować w ten sam sposób, w jaki polują współczesne pingwiny – twierdzi prof. Lee. Paleontolodzy sugerują, że drapieżnik prawdopodobnie żywił się głównie rybami.

Dinozaur mógł być blisko spokrewniony z halszkaraptorem

Część środowiska naukowego zwraca jednak uwagę, że należy przeprowadzić więcej badań, aby potwierdzić tezę koreańskich uczonych. Niektórzy naukowcy sugerują, że warto przeanalizować gęstość kości N. polydontus. Jest to cecha, która ma duże znaczenie w kontekście nurkowania zwierząt, które prowadzą tryb życia ziemnowodny.

– Naszym zdaniem odkrycie N. polydontus pokazuje, jak różnorodne były ekosystemy okresu kredowego. Być może dlatego niektóre współczesne ptaki tak różnią się od siebie – podkreśla prof. Lee. Teraz naukowcy mają w planach kolejne badania, aby sprawdzić, jaką dietę mógł mieć nurkujący dinozaur.

Co ciekawe, badacze zwrócili również uwagę na to, że dinozaur może być blisko spokrewniony z halszkaraptorem. Ten drapieżny dinozaur nazwany został na cześć polskiej paleontolog, Halszki Osmólskiej. Zwierzę również mogło prowadzić ziemnowodny tryb życia. Halszkaraptor przypominał współczesnego łabędzia, ale uczeni nie znaleźli dotąd dowodów na to, że umiał nurkować i pływać pod wodą.

Źródło: Communications Biology.