Mało który pies może liczyć na swój nagłówek, ale Augie w pełni na niego zasługuje. Zaszczyca nas swoją obecnością prawie dwa razy dłużej, niż wynosi przeciętna długość życia przedstawicieli jej rasy.

Średnio golden retrievery żyją około 10-12 lat, ale towarzystwo Goldheart Golden Retrievers Rescue w Tennessee właśnie oficjalnie potwierdziło, że Augie – dla której wcześniej organizacja szukała nowego domu – jako pierwsza w historii osiągnęła tak sędziwy jak na psa wiek.

Zdjęciami z urodzinowej uroczystości Goldheart podzieliło się na Facebooku. Widać, że nie zabrakło tortu, okolicznościowego banneru i przyjaciół.

„W wieku 20 lat Augie jest prawie dwukrotnie starsza niż przewidywana długość życia dla golden retrievera. Przeżyła tak długo głównie dlatego, że ma świetną genetykę, ale także jej właścicielka, Jennifer, wykonała świetną robotę, dbając o nią i zapewniając dobre relacje z weterynarzem – napisali w poście wzruszeni miłośnicy Augie.

80 psich lat

„Augie jest najstarszym golden retrieverem w historii! Istnieje wiele relacji na temat 17- lub 18-letnich goldenów, a nawet kilka opowieści o 19-letnich psach, ale Augie jest pierwszym golden retrieverem, który osiągnął dwójkę z przodu” – nie kryli ekscytacji.

20 ludzki lat, zgodnie z dawnym przekonaniem, że rok dla człowieka jest jak 7 lat dla psa, oznaczałoby, że August liczy już 140 lat. Wynik nieprawdopodobny!

Na szczęście niedawno, bo w 2019 roku, naukowcy z University of California w San Diego opublikowali specjalny kalkulator psiego wieku. Opracowali go na podstawie długoletnich badań porównując procesy zachodzące w DNA człowieka i psa, aby oszacować bardziej adekwatny przelicznik.

Zgodnie z ich kalkulatorem (znajdziesz go tutaj) Augie ma blisko 80 lat. To nadal bardzo imponujący wynik!

 

Spokojna starość

Augie urodziła się 24 kwietnia 2000 roku. W ciągu swojego życia miała dwa domy, a obecnie mieszka z trzecimi opiekunami – Jennifer i Stevem Hetterscheidt w Oakland w Kalifornii, którzy przyjęli ją, kiedy miała 14 lat.

August świętowała swoje 20. urodziny z opiekunami, którzy dla podkreślenia wyjątkowości chwili ubrali ją w nową elegancką chustę.

Podczas gdy wielu internautów i miłośników czworonogów może martwić się o kondycję i zdrowie suczki, właściciele zapewniają, że Augie wciąż jest mobilna i lubi spacery po ogrodzie, chociaż zdarza jej się zachwiać przy wstawaniu z posłania.   

Jennifer i Steve podkreślają, że choć większość ludzi wybiera szczeniaczki, oni sami znaleźli wiele radości w opiekowaniu się starszym psem. Przygarnęli też trzy kolejne golden retrievery, żeby dotrzymywały towarzystwa „staruszce”.

– Dbamy o nie, dopóki je mamy, i kochamy je na zawsze – mówi para.

 

Katarzyna Grzelak