Dzikie koty od dawna fascynują ludzką wyobraźnię zwinnością i elegancją. Około 10 tys. lat temu człowiekowi udało się udomowić te niezwykłe zwierzęta. O tym, jak udomowiono koty, przeczytasz w naszym serwisie. Wiele małych gatunków do dziś jednak żyje w stanie dzikim. Przyjrzał się im Joel Sartore – fotograf współpracujący z National Geographic.

Małe dzikie koty – ile jest gatunków?

Felinologia – tak się nazywa nauka badająca koty – rozpoznaje aż 33 gatunki małych dzikich kotów. W tej grupie panuje dość duże zróżnicowanie, które wynika z unikatowego przystosowania się zwierząt do konkretnego środowiska. Wśród nich znajdują się tak wyjątkowe gatunki jak kotek rudy czy ocelot nadrzewny. Kotek rudy (Prionailurus rubiginosus), którego długość ciała bez ogona nie przekracza 48 cm, jest uznawany za najmniejszego dzikiego kota na świecie. Z kolei ocelot nadrzewny (Leopardus wiedii) wyróżnia się niezwykłymi zdolnościami wspinania się po drzewach.

Gdzie żyją małe dzikie koty?

W przeciwieństwie do swoich większych krewnych, takich jak lwy czy tygrysy, małe dzikie koty można spotkać w znacznie większej liczbie ekosystemów na Ziemi. Te niewielkie zwierzęta dobrze się czują w deszczowych lasach Ameryki Południowej, gdzie żyją oceloty. Można je spotkać w południowych krajach Afryki, gdzie żyje m.in. kot czarnołapy (Felis nigripes). Niektóre gatunki jak kot pustynny (Felis margarita), świetnie odnajdują się na pustyni. To wszystko świadczy o ogromnych zdolnościach adaptacyjnych kotów. 

Czym wyróżniają się małe dzikie koty?

Zachowania małych dzikich kotów są równie fascynujące, co ich unikatowy wygląd. Wiele z nich doskonale wspina się na drzewa. Takie zdolności można zaobserwować m.in. u pantery mglistej (Neofelis nebulosa) czy u ocelota andyjskiego (Leopardus jacobita). W ten sposób małe dzikie koty zwinnie poruszają się po swoich siedliskach. Kotek cętkowany (Prionailurus viverrinus) z kolei doskonale potrafi nurkować i łowić ryby. Pomimo niewielkich rozmiarów wszystkie gatunki małych dzikich kotów są znakomitymi łowcami.

Mimo swojego znaczenia wiele gatunków małych dzikich kotów stoi przed znacznymi wyzwaniami w zakresie ochrony ich gatunków. Największymi zagrożeniami dla tych niewielkich zwierząt są:

  • utrata siedlisk,
  • kłusownictwo.

Niestety wyzwaniem dla małych dzikich kotów jest również ich mniejsza rozpoznawalność. Dużo więcej uwagi poświęca się ochronie również zagrożonych wielkich kotów, które po prostu bardziej działają na wyobraźnie. Tymczasem podnoszenie świadomości na temat trudnej sytuacji małych kotów jest równie ważne, a w zasadzie kluczowe dla zapewnienia ich dalszego istnienia.

Kim jest Joel Sartore?

Autor zdjęć, Joel Sartore to wielokrotnie nagradzany fotograf, mówca, autor, działacz na rzecz ochrony przyrody. W 2018 roku Joel Sartore został wyróżniony tytułem Odkrywcy Roku National Geographic. Jest stałym współpracownikiem magazynu National Geographic.

Joel specjalizuje się w dokumentowaniu zagrożonych gatunków i krajobrazów na całym świecie. Jest założycielem Photo Ark, liczącego już 25 lat projektu fotograficznego, którego celem jest ratowanie gatunków i siedlisk. Do dzisiaj Joel odwiedził z aparatem 40 krajów i sfotografował przedstawicieli ponad 6 tys. gatunków zwierząt. Docelowo, w tym niecodziennym fotograficznym archiwum, ma znaleźć się blisko 12 tys. zdjęć przedstawicieli ptaków, ryb, ssaków, gadów, płazów i bezkręgowców. Sartore fotografuje zwierzęta duże i małe z równym zaangażowaniem i szacunkiem. Efektem jego pracy są piękne, kameralne i przykuwające uwagę portrety. 

Zobacz małe dzikie koty w obiektywie Joela Sartore

Zobacz galerię 20 niezwykłych zdjęć małych dzikich kotów. Zdjęcia znajdziesz poniżej tego artykułu.