To już oficjalne – najpopularniejszy pingwin świata mieszka w Polsce. Mowa o Kokosance, albinosce z gdańskiego ZOO. Okazała się bezkonkurencyjna i ogromną przewagą zwyciężyła w międzynarodowym konkursie „March of the Penguin Madness”. Sukces cieszy tym bardziej, że o jego końcowych wynikach decydowali internauci z całego globu. 

Kokonsanka z tytułem „Pingwina Roku”

Mamy powody do radości. Kokosanka, samica pingwina przylądkowego z ZOO w Gdańsku, została właśnie okrzyknięta „Pingwinem Roku”. Dzięki ogromnej mobilizacji i wsparciu polskich internatów, albinoska bezapelacyjnie triumfowała w konkursie wyłaniającym najpopularniejszego pingwina świata. 

Ulubienica gdańszczan okazała się lepsza od ponad stu innych osobników z całego globu, a w decydującym starciu nie dała szans dwóm pingwinom zza oceanu. Tuż za Koksanką, na drugim stopniu podium, uplasował się pingwin królewski Littlefoot z ZOO w Kansas City. Finałową trójkę uzupełniło pisklę pingwina cesarskiego – Pearl z SeaWorld w San Diego. Łącznie w konkursie oddano 800 tys. głosów, z czego ponad 90 tys. powędrowało do naszej reprezentantki. Oficjalne wyniki ogłoszono w piątek, 19 kwietnia. 

W nagrodę świeżo upieczona laureatka „March of the Penguin Madness Competition” otrzymała od pracowników Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego swój ulubiony przysmak. Czyli tort ze śledzi, którym chętnie podzieliła się z całym stadem. 

Jedyna w swoim rodzaju

Kokosanka jest jednym z ponad 80 pingwinów przylądkowych – charakteryzujących się czarno-białym upierzeniem – zamieszkujących gdańskie ZOO. Na świat przyszła 12 grudnia 2018 r. i od samego początku zaskarbiła sobie serca zarówno pracowników ogrodu, jak i odwiedzających. W końcu niecodziennie można obserwować pingwina z albinizmem

– Nasza Kokosanka, jedyny albinotyczny pingwin na świecie, została królową pingwinów. Jest ona reprezentantką najliczniejszego stada w naszym ogrodzie, bo pingwinów jest 86. Te zwierzęta czują się u nas dobrze, o czym świadczy choćby fakt, że w zeszłym roku na świat przyszło aż 16 młodych. Nasza albinoska będzie promowała na cały świat ten gatunek. To bardzo ważne, bo w ciągu ostatnich 100 lat populacja pingwinów zmalała o 90% – podkreśla Emilia Salach, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, cytowana przez portal gdansk.pl. 

Kokosanka z gdańskiego ZOO / fot. Mateusz Slodkowski/SOPA Images/LightRocket/Getty Images

Samica, mimo innego umaszczenia, nie wyróżnia się na tle stada. Choć, jak zaznaczają pracownicy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, ma swoje przyzwyczajenia. 

– Od małego wolała więcej pływać w basenie. Często wraca też do miejsca, w którym się wykluła, tam, gdzie jej rodzice uwili gniazdo. Widać to miejsce zresztą na wybiegu. Są tu kamienne budki lęgowe. Rodzice Kokosanki zbudowali gniazdo na samym szczycie wybiegu, pod imitacją skałek. Z jednej strony bardzo lubi więc pływać w wodzie, ale z drugiej jest też taką „alpinistką”. Lubi się wspinać po tych wszystkich kamieniach – zdradza Tomasz Fijałkowski, opiekun pingwinów w gdańskim ZOO. 

Kokosankę, jak i innych mieszkańców ZOO w Gdańsku, można odwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 9:00–16:00 oraz w weekendy między 9:00 a 18:00. 

Kolejny sukces zwierzaka z Polski

Pod koniec 2023 roku z podobnego wyróżnienia, co Kokosanka, cieszył się Magellan – manul z poznańskiego ZOO. Został okrzyknięty najpiękniejszym przedstawicielem swojego gatunku na świecie.

Futrzak zdobył łącznie ponad 130 tys. głosów, pokonując w wielkim finale kota z Japonii. W półfinale z kolei najsłynniejszy mieszkaniec Poznania okazał się lepszy od manula z Niemiec. Organizatorzy zabawy – tuż po zakończeniu półfinałowej rywalizacji – podkreślili, że niezwykle zacięta walka „Stubsi kontra Magellan przejdzie do historii jako jedna z najwspanialszych walk wszech czasów”. 

Źródła: gdansk.pl; archiwum redakcji.