Odkryto skamieniałości roślinne w Borach DolnośląskichSkamieniałość roślinna z Borów Dolnośląskich (fot. Maciej Boryna)

Ekipa Towarzystwa Bory Dolnośląskie ze Szprotawy realizująca program badawczy „Wydmy i wody okresowe Borów Dolnośląskich” natrafiła na wyjątkowe jak dla tego obszaru skamieniałości roślinne.

Badania prowadzone są od bieżącego roku na terenie poligonu wojskowego Żagań-Świętoszów, zlokalizowanego pośrodku borów. Poligon istnieje w tym miejscu od ponad 100 lat i od tego czasu naukowcy mają ograniczony dostęp do tej części największego krajowego kompleksu leśnego.

Okolica stanowiska w Borach Dolnośląskich, na którym znaleziono skamieniałość roślinną (fot. Maciej Boryna)

Gleby Borów Dolnośląskich reprezentowane są przeważnie przez jałowe piaski bielicowe i do tej pory w ich wierzchniej warstwie oficjalnie nie rejestrowano podobnych znalezisk. Pozyskany artefakt paleobotaniczny jest interesujący także z innego powodu, ukazuje bowiem w sposób poglądowy, jak miękka struktura starego drzewa przechodzi z biegiem czasu do formy skamieniałości.

Znalezisko jest obecnie przechowywane w Muzeum Ziemi Szprotawskiej im. Felixa Matuszkiewicza i zostanie zbadane przez paleobotaników, którzy określą jego wiek, gatunek drzewa i pochodzenie.

 1. Do ulubionych
 2. Drukuj

Dodaj komentarz

Aktualności

 • Wakacje dopiero we wrześniu

  Koniec wakacji? Nie dla 1,5 miliona Polaków. Wakacje „po wakacjach” stają się coraz bardziej popularne. Kim są wrześniowi url...

 • Taxi w Polsce jest tanie

  Wbrew powszechnej opinii, taksówki w Polsce nie są drogie. Na tle innych stolic Unii Europejskiej wypadamy wręcz bardzo korzy...

 • Konkurs społeczności: tym razem "Grzyby"

  Zobaczcie zwycięskie prace XVIII edycji konkursu fotograficznego społeczności i weźcie udział w kolejnej!

Blogi NG

Forum

Dla prenumeratora

Prenumeratorów naszych magazynów zapraszamy do odwiedzania Klubu Prenumeratora.
Znajdziecie w nim między innymi: konkursy z nagrodami, zniżki w sklepie, zaproszenia na wystawy oraz imprezy National Geographic. Dodatkowo istnieje możliwość poddania swoich zdjęć ocenie przez profesjonalnych fotografów. To jednak tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowali�my dla naszych prenumeratorów.

X

Dodaj komentarz

Aby zamieścić ten komentarz, musisz należeć do społeczności National Geographic.

Zarejestruj się Zaloguj się