Odkryto skamieniałości roślinne w Borach DolnośląskichSkamieniałość roślinna z Borów Dolnośląskich (fot. Maciej Boryna)

Ekipa Towarzystwa Bory Dolnośląskie ze Szprotawy realizująca program badawczy „Wydmy i wody okresowe Borów Dolnośląskich” natrafiła na wyjątkowe jak dla tego obszaru skamieniałości roślinne.

Badania prowadzone są od bieżącego roku na terenie poligonu wojskowego Żagań-Świętoszów, zlokalizowanego pośrodku borów. Poligon istnieje w tym miejscu od ponad 100 lat i od tego czasu naukowcy mają ograniczony dostęp do tej części największego krajowego kompleksu leśnego.

Okolica stanowiska w Borach Dolnośląskich, na którym znaleziono skamieniałość roślinną (fot. Maciej Boryna)

Gleby Borów Dolnośląskich reprezentowane są przeważnie przez jałowe piaski bielicowe i do tej pory w ich wierzchniej warstwie oficjalnie nie rejestrowano podobnych znalezisk. Pozyskany artefakt paleobotaniczny jest interesujący także z innego powodu, ukazuje bowiem w sposób poglądowy, jak miękka struktura starego drzewa przechodzi z biegiem czasu do formy skamieniałości.

Znalezisko jest obecnie przechowywane w Muzeum Ziemi Szprotawskiej im. Felixa Matuszkiewicza i zostanie zbadane przez paleobotaników, którzy określą jego wiek, gatunek drzewa i pochodzenie.

 1. Do ulubionych
 2. Drukuj

Dodaj komentarz

Aktualności

 • Dni wina już w ten weekend!

  Po raz dziewiąty w ostatni weekend sierpnia w Jaśle obchodzone będą Międzynarodowe Dni Wina. Jasielski rynek oraz Plac Bartło...

 • Dotknij Marsa

  Ruszyła akcja „Dotknij Marsa”, w której internauci pomagają spełnić marzenie niewidomej Julki

 • Pobiegną dookoła Mont Blanc

  168 km, 9600 m przewyższeń, czyli The North Face Ultra-Trail du Mont Blanc. 12. edycja jednego z najbardziej prestiżowych bie...

Blogi NG

Forum

Dla prenumeratora

Prenumeratorów naszych magazynów zapraszamy do odwiedzania Klubu Prenumeratora.
Znajdziecie w nim między innymi: konkursy z nagrodami, zniżki w sklepie, zaproszenia na wystawy oraz imprezy National Geographic. Dodatkowo istnieje możliwość poddania swoich zdjęć ocenie przez profesjonalnych fotografów. To jednak tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowali�my dla naszych prenumeratorów.

X

Dodaj komentarz

Aby zamieścić ten komentarz, musisz należeć do społeczności National Geographic.

Zarejestruj się Zaloguj się