Na tę trasę rowerzyści z Mazowsza czekają od dawna. Powstaje w wyjątkowym miejscu
Rowerowa rewolucja nad Zegrzem. Już niedługo do dobrze znanych tras rowerowych pod Warszawą dołączy zupełnie nowa pętla i to nie byle jaka, bo z międzynarodowym rozmachem.

Spis treści:
Gassy, Góra Kalwaria, Kampinos – te miejsca są dobrze znane rowerzystom z Warszawy i okolic. To właśnie tu stołeczni cykliści wietrzą głowy i wkręcają kolejne kilometry na licznikach. W niedalekiej przyszłości lista ich tras może się wydłużyć o ponad 20 km. Jeszcze w tym roku ma ruszyć budowa rowerowej pętli dookoła Zalewu Zegrzyńskiego.
Rowerem nad Zegrze i dookoła
Zalew Zegrzyński to jeden z najpopularniejszych akwenów na Mazowszu. Mieszkańcy okolicznych miejscowości i przyjezdni chętnie wypoczywają tu na plaży oraz uprawiają sporty wodne. Liczne wypożyczalnie sprzętu oferują m.in. rowerki wodne, deski do windsurfingu czy łódki. Z Warszawy do Nieporętu, gdzie znajduje się plaża, można dojechać autobusem lub pociągiem SKM. Jest też trasa rowerowa wzdłuż Kanału Żerańskiego, która jednak kończy się zaraz przed wjazdem do miejscowości. Już za 2,5 roku jezioro będzie można objechać dookoła.
Nową trasę roboczo nazwano „rowerową obwodnicą Zegrza”. Całość będzie miała długość 24 km i połączy cztery gminy: Nieporęt, Radzymin, Serock i Wieliszew. Inwestycja została dofinansowana z funduszy unijnych w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021–2027”. Całkowity koszt projektu wynosi 65 mln zł, z czego 32,5 mln zł pochodzi z dofinansowania.
Co istotne, trasa będzie częścią międzynarodowego szlak EuroVelo 11, który biegnie od Norwegii po Grecję. Nowa pętla rowerowa nad Zegrzem stanie się więc częścią europejskiej sieci tras rowerowych, co może przyciągnąć turystów z całego kontynentu.
Nowa pętla rowerowa na Mazowszu
Już teraz w rejonie Jeziora Zegrzyńskiego są dostępne trzy główne szlaki rowerowe. Najdłuższy z nich, tzw. szlak żółty, liczy 45 km i prowadzi z Radzymina przez Kuligów i Arciechów, a następnie – po przeprawie wodnej – do Cupel, Serocka i z powrotem. Drugi, brązowy szlak (36 km), tworzy pętlę przez Wieliszew, Serock, Rynię i Nieporęt. Najkrótszy z nich, pomarańczowy, to 20-kilometrowa trasa biegnąca przez Serock, Wierzbicę, Tusin i Popowo Letnisko.
Nowa trasa wokół jeziora nie tylko połączy te szlaki, ale również wzbogaci je o nowoczesną infrastrukturę. Rowerzyści będą mogli liczyć na utwardzone, bezpieczne ścieżki, przystosowane do różnych poziomów zaawansowania. W planach są też liczne punkty odpoczynkowe, stacje serwisowe, tablice informacyjne i oznakowanie tras. Co więcej, nowa pętla połączy się z innymi regionalnymi szlakami, m.in. trasą biegnącą wzdłuż wału przeciwpowodziowego Wisły czy tzw. trasą liwiecką.
Budowa trasy ma ruszyć jeszcze w tym roku. Zakończenie prac jest przewidywane na koniec 2027 r.
Źródło: National Geographic Polska
Nasz autor
Mateusz Łysiak
Dziennikarz podróżniczy, rowerzysta, górołaz. Poza szlakiem amator kuchni włoskiej, popkultury i języka hiszpańskiego.