Mazury – Kraina Tysiąca Jezior

Położone w północno-wschodniej Polsce Mazury to region, który niezmiennie nas zaskakuje, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Kraina Tysiąca Jezior lub jak kto woli Kraina Wielkich Jezior Mazurskich słynie z zapierających dech w piersiach widoków i, co można wywnioskować już po nazwie, z licznych zbiorników wodnych. 

Potoczne określenie Kraina Tysiąca Jezior jest jednak nieco zdradliwe. Dlaczego? Na Mazurach można doliczyć się bowiem ponad dwukrotnie więcej jezior niż zwykło się przypuszczać, bo aż ok. 2600. To tutaj znajduje się największe jezioro w Polsce – Śniardwy o powierzchni niespełna 114 km2 – a także najdłuższe jezioro, czyli Jeziorak, którego długość wynosi prawie 28 km.

Do najgłębszych jezior Mazur zaliczamy Babięty Wielkie, Piłakno, Ełckie, Isąg i Tałty. Z kolei listę najpłytszych zbiorników otwiera Mewa, przed jeziorami Kacze, Dłużek, Rominty oraz Druglinek. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się – oprócz wyżej wymienionych – również jeziora Negocin i Łagodne. Dodajmy, że wiele z nich służy nurkowaniu podlodowemu, inaczej nurkowaniu pod lodem. 

Mazury – co warto zobaczyć? 

Jak się okazuje, liczba jezior na Mazurach potrafi przyprawić o zawrót głowy. Myli się jednak ten, kto uważa, że północno-wschodnie rejony to tylko Kraina Wielkich Jezior Mazurskich. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy wodnych sportów, zwiedzania zabytków, jak i zakochani w naturze. 

Jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych tego regionu jest pole bitwy pod Grunwaldem, gdzie w 1410 roku polsko-litewskie wojsko pod dowództwem Władysława Jagiełły pokonały Krzyżaków. Entuzjaści historii powinni zawitać także do Wilczego Szańca, leśnej kwatery Adolfa Hitlera w czasie II wojny światowej, niedaleko miasta Kętrzyn i wsi Gierłoż. 

Równie ciekawym zabytkiem na Mazurach, na który warto zwrócić uwagę jest piramida (rodem ze starożytnego Egiptu) w miejscowości Rapa, niespełna dwa kilometry od granicy z Rosją. Według krążących legend, mierząca prawie 16 metrów budowla, w której znajduje się grobowiec rodziny barona Friedricha von Fahrenheita - jednego z najbogatszych ludzi w Prusach Wschodnich - ma właściwości lecznicze. Mówi się także, że w jej wnętrzu dochodzi do zakłóceń pola magnetycznego.

Podążając szlakiem mazurskich zabytków nie można zapominać, że region słynie też z zamków, które skrywają niejedną tajemnicę. Na liście must see z pewnością powinien się znaleźć zamek w Rynie, Ostródzie, Kętrzynie, Węgorzewie, Barcianach czy Giżycku. Zdecydowana większość zamków na Warmii i Mazurach to pozostałości po Zakonie Krzyżackim. Były one budowane od końca XIII wieku. 

Kraina Tysiąca Jezior okiem drona

O tym, że Warmia i Mazury są piękne, nie trzeba nikogo przekonywać. Jeziora, rzeki, lasy, gotyckie zamki, malownicze porty... Tym razem możemy podziwiać je z lotu ptaka, a właściwie – drona. W podróż po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich zabiera nas Daniel Truszkowski, fotograf, operator drona, autor przepięknego materiału „Taniec kwiatów".

– Mazury to szczególne miejsce, pełne bogactw naturalnych i śladów burzliwej historii Polski. Do tej pory znałem je z perspektywy żeglarza – opowiada autor.

Dzięki zdobyczom techniki odkrył je po raz kolejny. Tym razem z powietrza – ok. 500 m nad ziemią.

Film został zrealizowany w jakości 4k, więc warto go odtworzyć na dużym ekranie. To trzy minuty odprężenia, a zapewniają je połączone z relaksującą muzyką pełne spokoju, miękkie ujęcia. To również dzieło światła i poświecenia autora – niektóre z ujęć kręcone były przed wschodem słońca.

Dajcie się zachwycić:

Zdjęcia i montaż: Daniel Truszkowski

Muzyka: Greendjohn