Warszawa została nagrodzona Najlepszym Europejskim Kierunkiem Turystycznym 2023 roku. Stolica Polski otrzymała 142 81 głosów z ponad 131 krajów. Drugie w stawce Ateny otrzymały aż 50 tys. głosów mniej. Co szczególnie miłe, został również pobity rekord całego konkursu. Do tej pory najwięcej głosów zyskało Porto w 2017 roku (138 tys.). 

 

Warszawa została również wyróżniona jako:

 • Best Destination for Food Lovers (stolica dobrego smaku),
 • Safest Destinations in Europe (stolica bezpieczeństwa),
 • Best Destinations for a city break (najlepsze miejsce na krótki wypad).

Ciekawostki o Warszawie od National-Geographic.pl znajdziesz również tutaj. 

Ogromna mobilizacja polskich internautów

Do głosowania na Warszawę zachęcała kampania promocyjna stołecznego ratusza, ale też mobilizacja polskich internautów, choć duże znaczenie miało również poparcie mieszkańców innych państw. 

 • 68% głosów na Warszawę oddano poza naszym krajem (32% głosów pochodziło z Polski). Warto zaznaczyć, że nawet bez poparcia Polek i Polaków Warszawa zajęłaby w plebiscycie pierwszą pozycję. 
 • 32,8% wszystkich głosów oddanych w plebiscycie pochodzi bezpośrednio z kanałów społecznościowych

European Best DestinationKażdego roku Warszawę odwiedza kilka milionów turystów z całego świata. fot. European Best Destination

European Best Destination 2023 – wyniki plebiscytu

 1. Warszawa
 2. Ateny
 3. Maribor
 4. Wiedeń
 5. Citadella
 6. Essen
 7. Veszprém
 8. Londyn
 9. Grenoble
 10. Mannheim
 11. Porto Santo
 12. Toledo
 13. Faial
 14. Rodos
 15. Kopenhaga
 16. Tossa de Mar
 17. Ascona-Locarno
 18. Milos
 19. Praga
 20. Soller
 21. Deft

European Best Destination 2023Rozkład głosów na poszczególne miasta. Źródło: European Best Destination 2023

Wśród wyników tegorocznego plebiscytu nie obyło się bez ciekawostek. Do pierwszej 10 zestawienia po raz pierwszy od czasów brexitu powrócił Londyn. Miasto Citadella we Włoszech otrzymało natomiast największą liczbę głosów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Grecja uplasowała najwięcej miast w zestawieniu. Znalazło się tu aż trzech przedstawicieli tego kraju: Ateny, Rodos i Milos. 

Kto przyznaje nagrodę European Best Destination?

European Best Destinations to inicjatywa z siedzibą w Brukseli stworzona w celu promowania kultury i turystyki w Europie. We współpracy z biurami turystycznymi i Siecią EDEN (Sustainable Destinations Awarded by the European Commission) promuje bogactwo i różnorodność europejskich miast. 

Źródło: European Best Destination