Travelery są przyznawane już od 16 lat. W tym roku laureatów w kategoriach Podróż roku, Wyczyn roku, Książka roku i Blog roku wybrała kapituła składająca się z przedstawicieli redakcji National Geographic Traveler. Dodatkowo Przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce ponownie przyznało nagrodę specjalną w kategorii Bloger Przyjaciel Chorwacji. Oto nagrodzeni.

Podróż Roku, Travelery 2021

Jerzy Arsoba: Pieszo przez Portugalię

Jerzy Arsoba

Podróżnik, fotograf i organizator wypraw Jerzy Arsoba ze Szczecina w ciągu 86 dni pieszej wędrówki przez Portugalię, pokonał 2407 km. Jego dzienny dystans wynosił średnio 28 km, niósł plecak o wadze 11–13 kg. Swoją wyprawę rozpoczął w Porto 17 października 2020 roku i do Porto wrócił 9 lutego 2021 roku. Okrążył całą Portugalię z grubsza wzdłuż jej granic lądowych i morskich, zgodnie z ruchem wskazówek zegara – wyłącznie pieszo, przez wszystkie regiony. Wytyczył swój własny szlak – do pieszych i rowerowych wypraw, przebiegający przez najpiękniejsze miejsca Portugalii. Wyprawa była pierwszą w ramach projektu „PHI Arsoba across around”, w ramach którego podróżnik chce tworzyć nowe trasy pieszych wędrówek.

Wyczyn roku, Travelery 2021

Anna Tybor: Pierwsza Polka, która zjechała na nartach z 8-tysięcznika

Anna Tybor

Anna Tybor, pięciokrotna mistrzyni Polski w skialpinizmie, zakopianka, jako pierwsza kobieta na świecie zdobyła 29 września 2021 roku ośmiotysięcznik Manaslu (8163 m n.p.m.) bez użycia tlenu z butli i zjechała z niego na nartach. Wraz z Anną Tybor na szczycie stanęli też towarzyszący jej włoscy wspinacze Federico Secchi i Marco Majori.

– By spełnić swoje marzenia nie potrzeba spadających gwiazd. Trzeba dążyć do postawionego sobie celu, nie poddawać się, a przede wszystkim wierzyć, że się uda... Narty to całe moje życie!” – napisała o sobie i swoim projekcie zdobycia Manaslu na zrzutka.pl.

Książka roku, Travelery 2021

Dionisios Sturis, „Zachód słońca na Santorini”

Co to znaczy być Grekiem? Czym jest greckość? Skąd wzięli się Grecy? I na ile Grekiem jest sam autor, który wprawdzie urodził się w Salonikach, ale wychował na Dolnym Śląsku i nie jest w stanie porozumieć się w języku ojca? To wszystko w kontekście obchodów dwusetnej rocznicy wybuchu powstania przeciw Turkom, które ostatecznie dało Grecji niepodległość.

Dionisios Sturis sięga do XIX-wiecznych korzeni obecnego państwa nie bez przyczyny. To wtedy na nowo formułowano definicję obywatela, tego, kto ma prawo się Grekiem nazywać. Konsekwencje tych wydarzeń są odczuwalne do dziś. Z tego wynika – zdaniem autora – m.in. dzisiejszy stosunek mieszkańców Hellady do obcych, imigrantów, zwłaszcza tych o innym kolorze skóry.

Blog Roku, Travelery 2021

Anita i Paweł Skowerowie

Ona pisze, on fotografuje. Razem postanowili, że odwiedzą 101 krajów przed pięćdziesiątymi urodzinami. Do realizacji celu pozostało im jeszcze 38 państw. Sami piszą, że „podróże to nie tylko kierunek”, co widać w ich pełnych pasji, wnikliwych relacjach na blogu. Małżeństwo udowadnia, że można pracować na etacie i zwiedzać świat – nawet przy ograniczeniach, takich jak 26-dniowy urlop.

NAGRODA SPECJALNA: Ewelina Sadura Marinović, autorka bloga Polako.eu

Chorwacja od lat jest jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Wielu z nas regularnie wraca nad Adriatyk, mamy tam już swoje ulubione plaże czy miejsca noclegowe. Informacji o Chorwacji najczęściej szukamy w internecie, przykładowo na blogach. Tu konkurencja jest spora, a w gąszczu poleceń i wskazówek łatwo się zgubić. Przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce po raz kolejny przyznało nagrodę specjalną dla bloga, który może być wzorem dla innych.

Ewelina Sadura Marinović

W tym roku wyróżniona tytułem Bloger Przyjaciel Chorwacji została Ewelina Sadura Marinović, autorka bloga Polako.eu. Na blogu Eweliny można znaleźć wiele ciekawych informacji o Chorwacji, w tym mnóstwo praktycznych wskazówek. A wszystko to pisane prosto ze słonecznej Dalmacji. Wokół bloga autorce udało się zbudować społeczność ludzi którzy, podobnie jak ona, kochają Chorwację, podróże i przygody.

– Jest dużo ciepła, miłych słów i konstruktywnej krytyki – dzięki czemu blog cały czas się rozwija i zmienia na lepsze – pisze autorka.

Na blogu Polako.eu Ewelina pisze sporo o miastach, naturze, jedzeniu oraz o nieznanych turystom miejscach i szlakach. Uzupełnieniem strony są media społecznościowe: profile na Facebooku i Instagramie oraz kanał na YouTube, gdzie regularnie pojawią się nowe zdjęcia i nagrania inspirujące do wakacji w Chorwacji.