Łódź z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów zarówno polskich, jak i zagranicznych. Już wkrótce jednym z magnesów przyciągających gości stanie się odnowiony park im. płk. Jana Kilińskiego, przez który popłynie odsłonięta po ponad 100 latach rzeka Lamus. Na ten cel władze miasta otrzymały ponad 15 milionów złotych pochodzących ze środków unijnych. 

Rzeka Lamus wraca na powierzchnię po 100 latach

Przez Łódź przepływa ok. 20 niewielkich rzek, ale większość z nich ukryta jest w podziemnych kanałach. Jednak już niebawem jeden z tych cieków wodnych zostanie wydobyty na powierzchnię po ponad 100 latach. Mowa o dwukilometrowej rzece Lamus, która miała swój znaczący udział w rozwoju gospodarczym miasta, napędzając młyn wodny stojący w miejscu dzisiejszego placu Zwycięstwa. O inwestycji wartej miliony złotych za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. 

– Po ponad 100 latach rzeka Lamus wraca na powierzchnię. Unia Europejska przyznała ponad 15 milionów złotych na ten cel! Projekt dofinansowania złożył łódzki europoseł Marek Belka – przekazała Hanna Zdanowska. 

Jak zaznacza Marek Belka, który wnioskował o dofinansowanie przedsięwzięcia, odkryciu rzeki Lamus towarzyszyć będzie urządzenie wokół niej terenów zieleni, wchodzących w skład parku im. J. Kilińskiego. 

– To jedyny taki projekt z Polski, który w tym roku otrzymał aż tak duże wsparcie finansowe. Projekt odkrycia Lamusa składać się będzie z dwóch ważnych komponentów: rewaloryzacji parku im. J. Kilińskiego oraz odkrycia rzeki Lamus poprzez „wyciągnięcie” jej spod ziemi, umożliwienie przepływu wody w naturalnym korycie i udostępnienie jej w przestrzeni parku użytkownikom dzięki utworzeniu tarasów i zejść do wody – podkreśla łódzki eurodeputowany. 

Według wstępnych zapowiedzi prace mają się zakończyć w 2025 roku. – Zadanie będzie realizował Zarząd Inwestycji Miejskich w trybie „zaprojektuj i wybuduj" we współpracy z Wydziałem Kształtowania Środowiska, który opracował koncepcję projektu i prowadził całą formułę współpracy z Parlamentem Europejskim – czytamy na stronie miasta. 

W ramach ciekawostki dodajmy, że nazwa rzeki pochodzi od słowa „lamusa”, czyli magazynu, składu, który stał przy młynie. 

Łódź chętnie odwiedzana przez turystów

Przypomnijmy, że Łódź znalazła się na liście 25 wyróżnionych miejsc „BEST OF THE WORLD 2022 National Geographic”. Było to drugie w historii plebiscytu wyróżnienie dla kierunku z naszego kraju po tym, jak w 2019 r. w gronie finalistów znalazła się Puszcza Białowieska

W minionym roku do czwartego co do wielkości miasta Polski zawitało blisko 2,5 mln turystów. Najchętniej odwiedzaną przez nich atrakcją było otwarte pod koniec kwietnia 2022 r. Orientarium, prezentujące faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Dużą popularnością wśród mieszkańców i przyjezdnych cieszył się również Light Move Festival, coroczne wydarzenie, podczas którego Łódź rozbłyska milionami barwnych świateł. 

Warto wspomnieć, że kilka tygodni temu otwarte zostało długo wyczekiwane Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. To największe i najnowocześniejsze w Polsce muzeum poświęcone polskiej sztuce komiksowej i grom komputerowym. Znajdujące się na terenie kompleksu EC1 centrum otwarte jest od wtorku do niedzieli. 

Źródło: lodz.pl