Latanie samolotem w ostatnich latach stało się bardzo powszechne. Z nowych połączeń i biletów w promocyjnych cenach korzystają już nie tylko turyści, ale też pasażerowie latający służbowo. Ma to jednak ciemną stronę. Aktywiści ekologiczni regularnie krytykują rejsy na krótkich dystansach. Chodzi oczywiście o nadmierną emisję CO2.

Jak bezpiecznie latać samolotem?

O ile podróżując np. po Europie rzeczywiście warto wybierać bardziej zielone rozwiązania, na przykład koleje, o tyle wybierając się za ocean czy do Azji podróżni są zdani na połączenia lotnicze. Które linie wybrać?

Jednym z kluczowych kryteriów, obok ceny i siatki lotów, jest bezpieczeństwo. W porównaniu z innymi środkami transportu samoloty uchodzą za bardzo bezpieczne. Wypadków lotniczych jest stosunkowo niewiele, dlatego, kiedy do nich dochodzi, temat podejmują niemal wszystkie media.

Liczba wypadków to niejedyny wyznacznik bezpieczeństwa linii lotniczej. Autorzy badań opublikowanych na łamach AirlineRatings.com wzięli również pod uwagę wiek floty, poziom wyszkolenia pilotów i środki ostrożności. A także liczbę ofiar śmiertelnych i „poważnych incydentów” na pokładzie.

Najbezpieczniejsze linie lotnicze na świecie

W tegorocznym badaniu wzięło udział prawie 400 różnych przewoźników. Pierwsze miejsce zajęły linie lotnicze Qantas, pokonując tym samym zeszłorocznego zwycięzcę – Air New Zealand. Podium zamyka Etihad Airways, narodowy przewoźnik Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Poniżej pierwsza dziesiątka najbezpieczniejszych linii lotniczych na 2023 rok.

  1. Qantas
  2. Air New Zealand
  3. Etihad Airways
  4. Qatar Airways
  5. Singapore Airlines
  6. TAP Air Portugal
  7. Emirates
  8. Alaska Airlines
  9. EVA Air
  10. Virgin Australia/Virgin Atlantic

Według redaktora naczelnego AirlineRatings.com, Geoffreya Thomasa, wyróżnione linie lotnicze przodują w zakresie bezpieczeństwa, innowacji i wprowadzania na rynek nowych samolotów. Wybierając Qantas, redaktorzy zauważyli, że w ciągu swojej 100-letniej historii najstarsza nieprzerwanie działająca linia lotnicza na świecie biła rekordy pod względem działań optymalizujących bezpieczeństwo.

Ekologiczne samoloty

Dwutlenek węgla emitowany podczas lotów samolotem odpowiada za około 2% globalnej emisji. Co jakiś czas naukowcy informują o ekologicznych paliwach dla samolotów, ale na razie są to tylko nowinki. Jak na razie nie ma żadnych konkretnych informacji o globalnym wdrożeniu zielonych zamienników. 

Najlepszym rozwiązaniem dla naszej planety wydaje się po prostu ograniczenie lotów. Na taki krok jako pierwsze zdecydowało się lotnisko Schiphol w Amsterdamie.

Źródło: AirlineRatings.com.