W których krajach jest bezpiecznie? Poczucie bezpieczeństwa to pojęcie względne, jednak nawet osoby bez specjalistycznej wiedzy są w stanie stwierdzić, że niektóre państwa są znacznie spokojniejsze niż inne. Sprawdź, gdzie liczba przestępstw jest zdecydowanie najmniejsza, a życie i prawa mieszkańców najlepiej chronione. Opieramy się na rankingu obejmującym najbezpieczniejsze kraje świata w 2022 roku, opracowanym przez Instytut Gospodarki i Pokoju. 

Najbezpieczniejsze kraje świata 2022 – ranking

Pierwszą dziesiątkę tegorocznego rankingu GIP (Globalny Indeks Pokoju) zdominowały państwa europejskie. Najbezpieczniejszym krajem, już po raz kolejny, okrzyknięta została Islandia. Na pozycji wicelidera uplasowała się Nowa Zelandia, a tuż za nią Dania, Portugalia i SłoweniaW TOP 10 znalazły się także: Austria, Szwajcaria, Irlandia, Czechy oraz zamykająca pierwszą dziesiątkę Kanada. Pełen ranking prezentuje się następująco: 

  1. Islandia
  2. Nowa Zelandia
  3. Dania
  4. Portugalia
  5. Słowenia
  6. Austria
  7. Szwajcaria
  8. Irlandia
  9. Czechy
  10. Kanada

Niestety, w czołówce klasyfikacji próżno szukać Polski, która zajęła dopiero 24. miejsce. Co ciekawe, w przygotowanym przez firmę Bounce zestawieniu opisującym najbezpieczniejsze kierunki dla kobiet podróżujących solo, Polska uplasowała się na wysokiej dziesiątej pozycji. 

Islandia, czyli najbezpieczniejszy kraj świata

Najbardziej bezpieczne kraje świata to temat co roku poruszany przez znane czasopisma i programy telewizyjne. Zdaniem Instytutu Gospodarki i Pokoju, pierwsze miejsce w takim zestawieniu należy się Islandii. Jest to stosunkowo niewielki kraj o chłodnym klimacie i małej populacji, wynoszącej zaledwie 364 tysięcy osób. Czyli mniej więcej tyle, ile obecnie zamieszkuje Lublin. Być może to właśnie ten fakt wpływa na liczbę popełnianych przestępstw oraz wypadków drogowych mających tam miejsce w ciągu roku.

fot. Joe Raedle/Getty Images

Wysokie bezpieczeństwo na Islandii idzie w parze również z jej rozwojem gospodarczym, dzięki któremu plasuje się ona na jednym z wyższych miejsc pod względem PKB w całej Europie. Czynnik ten połączony z niskim bezrobociem ma ogromny wpływ na poziom życia mieszkańców tego kraju. Dzięki temu nie mają oni potrzeby dokonywania kradzieży lub innych przestępstw tego typu.

Islandia w dużej mierze dba także o trzeźwość kierowców. W przeciwieństwie do Polski, w tym najbezpieczniejszym kraju świata w przypadku kontroli wynik na alkomacie musi wynosić 0.00 promila. Ten odległy, zimny teren jest również jednym z 11 krajów, które nie zdecydowały się na przyjęcie uchodźców. To również może mieć ogromny wpływ na nastroje społeczne i liczbę przestępstw popełnianych na tej wyspie.

Nowa Zelandia 

Drugim najbezpieczniejszym krajem świata, tuż za Islandią, została okrzyknięta Nowa Zelandia. To położone na południowo-zachodnim Pacyfiku państwo od lat uchodzi za wzór do naśladowania w wielu aspektach życia. W 2018 roku tamtejsze władze wprowadziły płatny urlop dla ofiar przemocy domowej. Niespełna trzy lata później takim samym przywilejem premierka Jacinda Ardern i jej formacja polityczna objęły matki, które straciły ciążę w wyniku poronienia. Poznaj 5 informacji, które przydadzą się każdemu, kto marzy o podróży do Nowej Zelandii

Dania 

Najbezpieczniejsze kraje świata znajdujące się w omawianym rankingu w znacznym stopniu zostały zdominowane przez chłodne państwa nordyckie. Podium klasyfikacji uzupełnia Dania. Wysoki poziom bezpieczeństwa przekłada się na codzienne życie obywateli, którzy, jak wskazuje World Happiness Report 2022, uchodzą za jednych z najszczęśliwszych na świecie (na tej płaszczyźnie ustępują jedynie Finom). Dodajmy, że Królestwo Danii jest jednym z najlepszych miejsc do zamieszkania, gdzie poradzimy sobie wyłącznie ze znajomością języka angielskiego

fot. Getty Images

Portugalia

Najbezpieczniejsze kraje świata to nie tylko Skandynawia. Kolejne miejsce w omawianym zestawieniu zajmuje niewielkie państwo położone na zachodnim wybrzeżu Europy, czyli Portugalia. Standardowym problemem w tym kraju są oczywiście kieszonkowcy i inni drobni „wyłudzacze" bogacący się na naiwnych turystach. Miejsce to, podobnie jak chociażby Włochy czy Hiszpania, w okresie letnim ściąga bowiem tysiące podróżników chcących spędzić urlop nad oceanem i cieszyć się słoneczną pogodą.

Pod innymi względami Portugalia jest jednak bardzo bezpieczna. Pozytywne nastawienie jej mieszkańców do życia i przyjezdnych sprawia, że pobyt w tym kraju powinien kojarzyć się głównie z relaksem i miło spędzonym czasem. Sprzyja temu również słoneczna pogoda, która zdecydowanie wyróżnia Portugalię spośród innych państw zajmujących najwyższe miejsca w rankingu przygotowanym przez Instytut Gospodarki i Pokoju. 

Słowenia

Wysoką, piątą lokatę w rankingu najbezpieczniejszych państw świata zajęła Słowenia. W tym liczącym nieco ponad dwa miliony obywateli kraju wskaźnik przestępczości jest naprawdę niski, a nikt nie boi się wchodzić na nocne spacery. Kwestia ta wygląda tak samo w przypadku kradzieży, a raczej ich braku. Sprawdź, co należy zobaczyć w tym niedużym kraju i dlaczego warto się do niego wybrać

Austria

Na szóstym miejscu zestawienia znalazła się Austria. Jest to kolejne bogate państwo, jednak ze znacznie bardziej burzliwą historią niż te, które znalazły się na podium tego rankingu. Ogromnym podobieństwem pomiędzy Austrią a pozostałymi krajami jest jednak fakt, że leży ona na geologicznie neutralnym terenie, gdzie zazwyczaj nie dochodzi do różnego rodzaju klęsk żywiołowych, takich, jak na przykład wybuchy wulkanów czy trzęsienia ziemi.

W stolicy Wiener Schnitzel i Sacher Torte obowiązują również restrykcyjne prawa dotyczące ruchu drogowego, dzięki czemu liczba wypadków śmiertelnych jest stosunkowo niska. Czynnik ten był jednym z wielu aspektów branych pod uwagę podczas tworzenia tego rankingu. Połączony z wysokim standardem życia oraz małym ryzykiem wystąpienia klęsk naturalnych sprawił, że Austria może być zaliczana jako miejsce, gdzie jest bezpiecznie zarówno dla turystów, jak i zwykłych mieszkańców.

Szwajcaria

W bogatych państwach znacznie rzadziej dochodzi do różnego rodzaju przestępstw, a wysoki status materialny wpływa także na samopoczucie i wartości wyznawane przez samych mieszkańców. Szwajcaria leży również na stosunkowo spokojnym terenie, gdzie nie dochodzi do trzęsień ziemi ani innych klęsk naturalnych, które mogłyby obniżyć bezpieczeństwo tego kraju.

Od wielu lat jest ona również całkowicie neutralna, a co za tym idzie – nie bierze udziału w konfliktach zbrojnych z innymi państwami. Oprócz tych czynników, na tak wysokie miejsce Szwajcarii w rankingu najbezpieczniejszych krajów świata wpływa również fakt, że w tym miejscu kary za wykroczenia drogowe są ogromne. Szczególnie z punktu widzenia statystycznego Polaka. Przekroczenie prędkości o kilkadziesiąt km/godz. skutkuje nie tylko odebraniem prawa jazdy, lecz także możliwością spędzenia kilku lat w więzieniu. Z tego powodu liczba wypadków drogowych w Szwajcarii jest znacznie niższa niż w państwach, w których kary za różne wykroczenia drogowe są nieco mniej bolesne.

Irlandia

Irlandia – ósme miejsce w rankingu Instytutu Gospodarki i Pokoju – jest uznawana powszechnie za bezpieczną pod względem prawnym i społecznym. „Zielona Wyspa" położona jest bardzo niedaleko Polski, a loty z największych miast do Dublina to codzienność – sprawdź szczegóły

Czechy

W pierwszej dziesiątce najbezpieczniejszych państw świata znalazły się także Czechy. Choć kradzieże rzeczy z pokojów hotelowych czy kradzieże kieszonkowe zdarzają się tu bardzo rzadko, szczególną ostrożność należy zachować szczególnie w środkach komunikacji miejskiej i popularnych obiektach turystycznych. 

Kanada 

Stawkę najbezpieczniejszych państw świata zamyka Kanada, czyli drugie obok Nowej Zelandii państwo spoza Europy, które znalazło się w zestawieniu GIP. Więcej o Kraju Klonowego Liścia przeczytasz tutaj

Ranking najbezpieczniejszych krajów świata – co należy mieć na uwadze?

Gdzie jest bezpiecznie? Czy ranking ten aby na pewno jest wiarygodny? Odpowiedź na te pytania może być różna w zależności od tego, jakie czynniki cię interesują. Jeśli szukasz miejsca na wakacyjny wyjazd bez obawy o kieszonkowców, zrezygnuj z popularnych kierunków, którymi zazwyczaj są ciepłe europejskie państwa lub takie miejsca, jak Egipt czy Turcja. Natomiast w sytuacji, gdy rozglądasz się za najlepszą lokalizacją do zamieszkania, skup się na wskaźnikach obrazujących poziom życia w danym kraju.

Dobrym pomysłem jest także zwrócenie uwagi na położenie geologiczne danego terenu, od którego zależą zagrożenia, na które ani ty, ani lokalne władze nie macie wpływu. Oczywiście, istnieją również kraje, w których niektóre rejony są bezpieczne, a inne – nie do końca. Z tego powodu wszelkie rankingi należy traktować z dystansem i być świadomym, że nie zawsze pokazują one całą prawdę.