Wciąż trwająca pandemia koronawirusa zmieniła naszą codzienność na wielu płaszczyznach. Miliardy ludzi na całym świecie musiały zreorganizować swoją codzienność, w tym pracę i hobby. W efekcie na popularności zyskały znane już wcześniej formy podróżowania, takie jak staycation, czyli wakacje w miejscu zamieszkania, czy workation – wczasy połączone z pracą. Naprzeciw podróżom ze służbowym laptopem w placu wyszła ostatnia Kostaryka.

Kostaryka otwiera się na cyfrowych nomadów

W czasie pandemii kilka krajów, w tym Gruzja, Estonia czy Aruba, otworzyło się na tzw. cyfrowych nomadów. Niedawno dołączyła do nich Kostaryka. Władze uchwaliły ustawę, zgodnie z którą cudzoziemcy chcący pracować zdalnie z Ameryki Środkowej, mogą ubiegać się o specjalną wizę na rok, z szansą przedłużenia do dwóch lat. Kostarykanie mają nadzieję, że napływ cyfrowych nomadów z całego świata pozwoli ożywić turystykę.

Cyfrowy nomada korzysta z usług, konsumuje żywność, robi zakupy, korzysta z transportu i zatrudnia ludzi, a wszystko to generuje więcej miejsc pracy i rozwija kraj – argumentuje w oświadczeniu prezydent Kostaryki, Carlos Alvarado.

Do tej pory cyfrowi nomadzi mogli przebywać w Kostaryce maksymalnie przez 90 dni. Nowa wiza nie tylko wydłuża pobyt, ale też zwalnia z płacenia lokalnych podatków dochodowych i daje uprawnienia do otworzenia konta bankowego w kraju. Dodatkowo posiadacze dokumentu będą mogli również prowadzić auto na podstawie prawa jazdy wydanego w ojczyźnie.

Aby ubiegać się o wizę dla cyfrowego nomady, w pierwszej kolejności należy przedstawić dowód dochodu przekraczającego 3 tys. USD miesięcznie. W przypadku małżeństw i rodzin miesięczny minimalny dochód to 5 tys. USD. Kolejne kroki to wyrobienie polisy ubezpieczeniowej oraz uiszczenie jednorazowej opłaty za wydanie wizy. Jej wysokość nie została jeszcze ustalona.

Pierwsi cudzoziemcy najprawdopodobniej będą mogli ubiegać się o specjalne wizy w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Turystyka na Kostaryce

Kostaryka, podobnie jak wszystkie kraje utrzymujące się w dużej mierze z turystyki, od kilku miesięcy walczy o przyjezdnych. Podróżni nie muszą okazywać testów ani odbywać kwarantanny, za to na miejscu obowiązują ich lokalne obostrzenia. Aktualne informacje dotyczące przyjazdu do Kostaryki można znaleźć między innymi na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.