Poznałaś lub poznałeś już zapierające dech w piersiach ciekawostki o AfryceJeśli tak, to z pewnością zainteresują cię również ciekawostki o Kenii, czyli jednym z największych państw na kontynencie. Ten niezwykły kraj skrywa wiele fascynujących miejsc, ciekawych historii i mało znanych faktów. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich. 

Podstawowe informacje o Kenii

 1. Kenia, a właściwie Republika Kenii, leży we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Graniczy z pięcioma państwami – Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, Ugandą oraz Tanzanią. Powierzchnia kraju wynosi 582,7 tys. km kw. (jest więc 1,8 razy większy od Polski) i to pod tym względem plasuje się na 48. miejscu na świecie, wyprzedzając m.in. Hiszpanię czy Japonię
 2. Według danych z 2023 roku, populacja Kenii wyniosła ponad 55 milionów ludzi. Dla porównania ludność Nigerii, czyli najbardziej zaludnionego kraju w Afryce, w ostatnich miesiącach przekroczyła 225 mln. 
 3. Stolicą Kenii jest Nairobi. Największe miasto w kraju, a zarazem jedno z największych miast Afryki Wschodniej zamieszkuje ponad 5 milionów osób. Co ciekawe, „Zielone miasto słońca”, jak nazywane bywa Nairobi, znalazło się na czele zestawienia najlepszych miejsc do odwiedzenia w 2024 roku, przygotowanego przez cenione wydawnictwo przewodników turystycznych Lonely Planet. – Najbardziej kosmopolityczne miasto Afryki Wschodniej, Nairobi, to bijące serce Kenii, ekscytująca, szalona miejska dżungla, która kontrastuje z nieskrępowanym pięknem przyrody cechującym inne części kraju – zaznaczyli autorzy rankingu. 
 4. Kenia uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1963 roku, stając się częścią Brytyjskiej Wspólnoty Narodów i Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wcześniej kraj był wielokrotnie kolonizowany zarówno przez Europejczyków, jak i Arabów. Pod koniec XV w. tereny zostały podbite kolejno przez Portugalczyków, siły niemieckie i kolonialistów z Bliskiego Wschodu. Z kolei od 1895 r. Kenia wchodził w skład Brytyjskiej Afryki Wschodniej.
 5. Głową państwa jest wybierany na 5-letnią kadencję w wyborach powszechnych prezydent, który jednocześnie pełni funkcję Prezesa Rady Ministrów. Pierwszym prezydentem niepodległej Kenii był Jomo Kenyatta, lider Afrykańskiego Narodowego Związku Kenii. Dodajmy, że władzę ustawodawczą sprawuje dwuizbowy parlament – Senat (izba wyższa) oraz Zgromadzenie Narodowe (izba niższa). 
 6. Flaga Kenii składa się z trzech kolorowych pasów – czarnego, bordowego i zielonego, które oddzielają mniejsze, białe pasy. Na środku widnieje tarcza masajskich wojowników, a tuż za nią umieszczono skrzyżowane białe włócznie. 
 7. Walutą obowiązującą w Kenii jest szyling kenijski (KES). Jednostką monetarną stał się w 1963 roku po ogłoszeniu przez kraj niepodległości. 

Walory kulturowe Kenii

Kenia jest bardzo zróżnicowanym krajem pod względem etnicznym, jak i kulturowym. Choć językami urzędowymi są język angielski i język suahili, to obywatele tego afrykańskiego kraju posługują się – według różnych źródeł – od 40 do nawet 60 językami. Wpływ na to ma obecność wielu dużych grup etnicznych w tej części Afryki.

Zdecydowaną większość ogółu ludności Kenii, bo ok. 70%, stanowią ludy Bantu. Najliczniejszą grupę etniczną tworzy plemię Kikuju, które zamieszkuje centralne wyżyny Kenii. Prowadzi rolniczy tryb życia i posługuje się językiem kikuju, na który składają się trzy dialekty. Na północy dominują Niloci (w tym m.in. Masajowie), na wschodzie – Kuszyci. Z kolei w większych miastach spotkać można grupy Arabów, Azjatów i Europejczyków, wśród których prym wiodą Brytyjczycy. 

Religia w Kenii

Dominującą religią w Kenii jest chrześcijaństwo. Proces chrystianizacji tej części Afryki rozpoczęli w XV w. Portugalczycy. Był on kontynuowany przez kolejnych kolonialistów ze Starego Kontynentu. Ponad 85% społeczeństwa uznaje się za chrześcijan, z czego 50% stanowią protestanci, a 25% katolicy. Natomiast niespełna 11% ludności to wyznawcy islamu – zarówno sunnici, jak i szyici. Najwięcej muzułmanów mieszka w Mombasie, drugim co do wielkości mieście Kenii, oraz w południowo-wschodniej części kraju.

Wyznawcy pozostałych religii stanowią ok. 3–4%. Są to m.in. hinduiści, bahaici i ludy kultywujące tradycyjne religie afrykańskie swoich przodków. 

Ciekawostki o Kenii

 • Mount Kenya (5199 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Kenii i drugi, po Kilimandżaro, szczyt w Afryce. 
 • Kenia to kraj kuszący wyjątkową przyrodą. Można tu spotkać m.in. Wielką Piątkę Afryki, w skład której wchodzą: lew, lampart, słoń, bawół i nosorożec
 • Na terenie Kenii znajduje się 25 parków narodowych. Każdy z nich zachwyca wspaniałą sawanną oraz dziką zwierzyną. 
 • Jezioro Wiktorii, największe jezioro Afryki, podzielone jest między trzy państwa Ugandę, Tanzanię oraz Kenię. 
 • Duńska pisarka Karen Blixen, autorka słynnej powieści „Pożegnanie z Afryką”, przez 17 lat mieszkała w Kenii, gdzie zajmowała się plantacją kawy. Na motywach książki powstał głośny film o tym samym tytule w reż. Sydneya Pollacka z Meryl Streep w roli głównej. 
 • Kenia jest najbardziej utytułowanym państwem Afryki w historii letnich igrzysk olimpijskich. Do tej pory (stan przed rozpoczęciem IO Paryż 2024) sportowcom z tego kraju udało się zdobyć 113 medali, w tym 35 z najcenniejszego kruszcu. Najwięcej razy na podium, bo aż 107, stawali lekkoatleci, a prym wiodą biegacze specjalizujący się w biegach średniodystansowych. 
 • Wangari Maathai, znana kenijska działaczka feministyczna i ekologiczna, była pierwszą czarnoskórą laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. Norweski Komitet Noblowski docenił działania założycielki Partii Zielonych Kenii – Mazingira za wkład w zrównoważony rozwój, demokrację i pokój.