Od tego tygodnia, dzięki firmie Tanzania Telecommunications Corporation, którą dofinansowywały Chiny, Kilimandżaro podłączone jest do szybkiego, szerokopasmowego internetu. Dyrektor generalny firmy, Peter Ulanga, twierdzi, że „wdrożenie nie było łatwe, a projekt powiódł się m.in. dzięki współpracy z władzami parków narodowych: Mount Kilimanjaro Park Authority oraz Tanzania National Parks Authority.

Kilimandżaro zostało podłączone do internetu

Ulanga podkreślił, że od teraz wszyscy turyści mogą się ze sobą komunikować z góry Kilimandżaro. Minister informacji, komunikacji i technologii informacyjnej, Nape Moses Nnauye, wziął udział w inauguracji usługi w stacji Horombo, która znajduje się na wysokości 3720 m n.p.m. Szef resortu stwierdził, że to wydarzenie historyczne nie tylko dla Tanzanii, ale również dla całego kontynentu. Nnauye dodał również, że poruszanie się bez internetu w tym miejscu było bardzo niebezpieczne.

Internet pełni ogrywa bardzo ważną rolę we współczesnej wspinaczce. W czasie rzeczywistym możemy śledzić zmagania himalaistów oraz być na bieżąco z ich osiągnięciami. Tak było na przykład w ubiegłym roku, gdy cały świat obserwował zimowy atak Szerpów na ośmiotysięcznik K2. 16 stycznia dziesięciu himalaistów z Nepalu zdobyło najwyższy szczyt Karakorum i drugi co do wielkości szczyt Ziemi.

Internet jest potrzebny, ale w górach trzeba zachowywać zdrowy rozsądek

Internet to jednak nie tylko narzędzie do dokumentacji online poczynań wspinaczy lub turystów w górach. Dzięki dostępowi do sieci możemy szybko komunikować się z innymi ludźmi, a w razie kłopotów i niebezpieczeństwa jesteśmy w stanie reagować natychmiastowo i wezwać potrzebną pomoc. W górach dzięki internetowi mamy również dostęp do map i nawigacji.

Należy jednak pamiętać, że w trudnych warunkach wspinaczkowych najważniejsze jest to, aby bezpiecznie wejść na górę, a później z niej zejść. Szczególnie dziś wiele osób lubi na bieżąco udostępniać relacje i zdjęcia na media społecznościowe, ale nie można zapominać o zdrowym rozsądku. Każdego roku dochodzi do wielu sytuacji, gdy turyści w górach giną, kiedy próbują zrobić „idealne” zdjęcie.

Kilimandżaro nazywane jest „Dachem Afryki”

Kilimandżaro to najwyższa góra w Afryce, która położona jest w Tanzanii, przy granicy z Kenią. Składa się z trzech szczytów, które są pozostałością po wulkanach. Najwyższym z nich jest Uhuru na wulkanie Kibo, który znajduje się na wysokości 5895 m n.p.m. Jest to jedyne miejsce na kontynencie, w którym śnieg leży cały rok.

Niemiecki geolog Hans Meyer wraz z austriackim przewodnikiem Ludwikiem Purtschellerem byli pierwszymi Europejczykami, którym udało się wejść na szczyt „Dachu Afryki”. Dokonali tego w 1889 roku. Z kolei Antoni Jakubski, zoolog, profesor z Uniwersytetu w Poznaniu i podpułkownik Wojska Polskiego, był pierwszym Polakiem, który zdobył najwyższy szczyt tej góry. Stało się to w 1910 roku.