Ciekawe informacje o Kenii

Kenia, a raczej Republika Kenii, to państwo, które leży we wschodniej Afryce. Przebiega przez nią równik. Graniczy z Oceanem Indyjskim oraz kilkoma innymi afrykańskimi państwami: Sudanem Południowym, Etiopią, Somalią, Tanzanią oraz Ugandą. Kenia ma powierzchnię 582 650 km² i zamieszkuje ją stale około 46 729 000 osób. To kraj położony niemal w całości na płaskowyżu i przecięty jednym z elementów systemu Wielkich Rowów Afrykańskich. Przez terytorium Kenii stale płyną dwie rzeki - Tana oraz Galana, a także rzeki okresowe, zależne od pory deszczowej. Nie brakuje też jezior, jednak tylko w strefie zapadliskowej.

Stolicą Kenii jest Nairobi. To miasto i zarazem prowincja licząca około 3,5 miliona mieszkańców. Nairobi to jedno z największych miast położonych w tej części kontynentu afrykańskiego. To także węzeł komunikacyjny, łączący się drogą kolejową z Kampalą oraz Mombasą (Uganda). Co ciekawe, to także jedna z czterech głównych  Nieopodal Nairobi znajduje się także port lotniczy Jomo Kenyatta International Airport. Podróżując do Kenii trzeba wziąć pod uwagę fakt, że jest to państwo rozwijające się, komunikacja miejska nie jest tu dobrze rozwinięta. Na terenie stolicy dominują mikrobusy zwane matatu.

Podróż do Kenii staje się marzeniem coraz większej liczby polskich turystów. Z czasem staje się ona coraz łatwiej dostępna i bardziej realna. Wciąż pozostaje jednak podróżą egzotyczną. Kenia leży w strefie obcego nam klimatu równikowego monsunowego.  Osadnictwo na tych terenach występuje od bardzo dawna (od epoki paleolitu). Pierwotne ludy Buszmenów oraz Nilotów zostały wyparte w VII - X wieku przez ludność islamską. Kenia ma też za sobą długą i burzliwą historię kolonizacji - najpierw znajdowała się pod rządami Portugalii, następnie Wielkiej Brytanii. 12 grudnia 1963 roku Kenia zyskała niepodległość.

Dziś granice Kenii zamieszkują głównie ludy Bantu, ale także duża mniejszość w postaci ludów kuszyckich i Nilotów. Ze względu na trudny klimat, 75% ludności Kenii skupia się na 10% jej powierzchni. Dominujące języki to suahili oraz angielski. Pomiędzy poszczególnymi grupami występuje zróżnicowanie dialektowe, dlatego niekiedy szacuje się liczbę języków używanych w Kenii na około 44. Silne zróżnicowanie grup etnicznych sprawia, że napięcia pomiędzy nimi są nieuniknione.

Co zobaczyć w Kenii?

Kenia to piękny, afrykański kraj o nieoczywistej, choć zachwycającej urodzie. Na wschodzie kraju występuje tylko jedna pora deszczowa, natomiast w pozostałych częściach kraju są to dwie pory deszczowe. Przyroda jest całkiem inna, niż w naszej strefie klimatycznej. Występuje tu roślinność sawannowa, pustynna, półpustynna, ale także lasy deszczowe. Na terenie Kenii znajduje się 25 parków narodowych. Z perspektywy turystów Kenia to safari, plażowanie i nurkowanie, ale także lokalna kultura, poznawanie niezwykłych ludzi i kosztowanie lokalnych przysmaków. Gdy zaplanowanym kierunkiem podróży jest Kenia, ciekawostki wręcz się nie kończą. Co warto zobaczyć?

Safari i obserwacja przyrody

Zwiedzanie Kenii jeszcze przed bliższym poznaniem tego kraju kojarzy się wyraźnie z jedną atrakcją – safari. Wiele lokalnych biur umożliwia wycieczkę wgłąb kraju i obserwacje niezwykłych, dziko żyjących zwierząt. W tym celu warto odwiedzić choćby wschodnią część parku Tsavo znajdującego się na wybrzeżu. Pojawiają się tutaj zebry, lwy, żyrafy, a także majestatyczne czerwone słonie. Jednym z popularnych miejsc na kilkudniowe safari jest park Shimba Hills. Żyją tutaj liczne gatunki zwierząt, także antylopy szablorogie, których nie można spotkać nigdzie indziej w Kenii.

Park Masai Mara

To niekwestionowany raj dla każdego, kto chciałby pooglądać dzikie, afrykańskie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Można tu spotkać Wielką Piątkę Afryki – słonia, lwa, lamparta, nosorożca oraz bawoła afrykańskiego. Na przełomie lipca i sierpnia migrują tędy antylopy gnu – to niesłychane widowisko, które pozostaje w pamięci na zawsze. Żyje tu także 00 gatunków ptaków, w tym wspaniałe różowe flamingi. Łatwo je spotkać przy zbiornikach wodnych. Na terenie parku Masai Mara żyją też Masajowie – dawniej wojownicze plemię, a dziś lud pasterski, który od setek lat toczy takie samo życie. Spotkanie z kulturą Masajów jest niesamowitą przygodą.

Park Narodowy Jeziora Nakuru

Na terenie Kenii znajdują się liczne parki narodowe i każdy z nich ma wiele do zaoferowania turystom. Jednym z ciekawszych jest Park Narodowy Jeziora Nakuru. Rosną tu niezwykłe akacje lerai, można też obserwować pawiany oliwkowe, żyrafy, impale i antylopy. Samo jezioro o niemal każdej porze jest okupowane przez duże stada flamingów i pelikanów.

Zwiedzanie Mombasy

W Kenii można również pozwiedzać zabytki, choć kraj zdecydowanie z nich nie słynie. W tym celu warto się wybrać szczególnie do Mombasy. Jej starówka to nieco zaniedbana, ale wciąż piękna architektura suahili z widocznymi wpływami arabskimi. Najstarszy meczet w mieście pochodzi z roku 1570. Warto również zobaczyć Fort Jesus, wybudowany przez portugalskich kolonizatorów w XVI wieku. Czy oprócz Mombasy w Kenii znajdują się ciekawe zabytki? Wśród wartych uwagi wymienia się ruiny osady Gede oraz kolumnę Vasco da Gamy z roku 1490, stojącą w mieście Malindi.

Plaże i sporty wodne

Kenia to także nieskończone, piaszczyste plaże, szczególnie piękne w okolicach Diani. Kraj jest także rajem dla amatorów nurkowania oraz snorkelingu. Można tu obserwować żółwie, rozgwiazdy, mangusty, kałamarnice i rozległe rafy koralowe. Samo plażowanie jest specyficzne ze względu na obecność tak zwanych beach boys, czyli lokalnych handlarzy, którzy chcą za wszelką cenę sprzedać towary i usługi turystom.

Kiedy jechać do Kenii?

Kenia to kraj położony na równiku. Zawsze jest tu gorąco, jednak występują pory deszczowe i suche. Pierwsza pora deszczowa występuje od marca do maja, druga od października do grudnia. Niemniej, przez cały rok średnia dobowa temperatura pozostaje w granicach 25-28°C. Najlepszą porą, by obserwować zwierzęta żyjące w Kenii jest pora sucha – wtedy gromadzą się ona przy wodopojach. Także nurkowanie i plażowanie najlepiej zaplanować w porze suchej.

Z kolei w porze deszczowej roślinność jest o wiele bardziej obfita, bujna i zielona. W kraju o takim klimacie jak Kenia pora deszczowa oznacza naprawdę intensywne opady, niekiedy przez wiele dni. Zamyka się wtedy część rezerwatów i szlaków normalnie dostępnych dla turystów. Od lipca do września w kraju panuje najbardziej łaskawa i przyjemna temperatura.

Jak się przygotować do podróży do Kenii?

Kenia to kraj upalny, suchy w porze suchej, a podczas pory deszczowej bardzo wilgotny. Wybierając się na wycieczkę do Kenii warto pamiętać o przewiewnych, zakrywających skórę ubraniach, a także o nakryciu głowy. Konieczne będą środki chroniące przed owadami – zarówno te do rozpylania na skórę i ubranie, jak i mechaniczne (moskitiera). Przed podróżą do Kenii należy też zaszczepić się na wiele chorób, takich jak błonica i tężec, wirusowe zapalenie wątroby typu A i C, odra, różyczka, żółta gorączka, wścieklizna, cholera, dur brzuszny.

Wybierając się do Kenii należy też zabrać ze sobą dobrze zaopatrzoną apteczkę, zawierającą koniecznie środek na biegunkę, która może wystąpić po spożyciu lokalnej wody czy jedzenia (a także wskutek zmiany klimatu). Bardzo ważna jest ochrona przed ugryzieniami komarów ze względu na ryzyko malarii.

Bezpieczeństwo w Kenii

Kenia to zróżnicowany etnicznie kraj, a podróżowanie nie zawsze jest tu całkowicie bezpieczne. Szczególnie napięta sytuacja panuje na pograniczu Kenii z Sudanem Południowym, Etiopią, Somalią. W kraju występuje też zagrożenie związane z atakami terrorystycznymi.

A co z bezpieczeństwem podczas poruszania się w bardziej turystycznych regionach? Nie należy samotnie zapuszczać się do kenijskich wiosek, ciasnych uliczek w miastach ani podróżować komunikacją publiczną. Zdarzają się rabunki, a także próby naciągania pod pozorem sprzedaży usług czy towarów (niektórych z nich, na przykład muszli, nie wolno wywozić poza teren kraju). Najbezpieczniej jest podróżować po terenie kraju w większej grupie.