Kenia: ciekawe informacje

Kenia, a raczej Republika Kenii, to państwo, które leży we wschodniej Afryce. Przebiega przez nią równik. Graniczy z Oceanem Indyjskim oraz kilkoma innymi afrykańskimi państwami: Sudanem Południowym, Etiopią, Somalią, Tanzanią oraz Ugandą. Kenia ma powierzchnię 582 650 km² i zamieszkuje ją stale około 46 729 000 osób. To kraj położony niemal w całości na płaskowyżu i przecięty jednym z elementów systemu Wielkich Rowów Afrykańskich. Przez terytorium Kenii stale płyną dwie rzeki - Tana oraz Galana, a także rzeki okresowe, zależne od pory deszczowej. Nie brakuje też jezior, jednak tylko w strefie zapadliskowej.

Stolicą Kenii jest Nairobi. To miasto i zarazem prowincja licząca około 3,5 miliona mieszkańców. Nairobi to jedno z największych miast położonych w tej części kontynentu afrykańskiego. To także węzeł komunikacyjny, łączący się drogą kolejową z Kampalą oraz Mombasą (Uganda). Co ciekawe, to także jedna z czterech głównych  Nieopodal Nairobi znajduje się także port lotniczy Jomo Kenyatta International Airport. Podróżując do Kenii trzeba wziąć pod uwagę fakt, że jest to państwo rozwijające się, komunikacja miejska nie jest tu dobrze rozwinięta. Na terenie stolicy dominują mikrobusy zwane matatu.

Podróż do Kenii staje się marzeniem coraz większej liczby polskich turystów. Z czasem staje się ona coraz łatwiej dostępna i bardziej realna. Wciąż pozostaje jednak podróżą egzotyczną. Kenia leży w strefie obcego nam klimatu równikowego monsunowego.  Osadnictwo na tych terenach występuje od bardzo dawna (od epoki paleolitu). Pierwotne ludy Buszmenów oraz Nilotów zostały wyparte w VII - X wieku przez ludność islamską. Kenia ma też za sobą długą i burzliwą historię kolonizacji - najpierw znajdowała się pod rządami Portugalii, następnie Wielkiej Brytanii. 12 grudnia 1963 roku Kenia zyskała niepodległość.

Dziś granice Kenii zamieszkują głównie ludy Bantu, ale także duża mniejszość w postaci ludów kuszyckich i Nilotów. Ze względu na trudny klimat, 75% ludności Kenii skupia się na 10% jej powierzchni. Dominujące języki to suahili oraz angielski. Pomiędzy poszczególnymi grupami występuje zróżnicowanie dialektowe, dlatego niekiedy szacuje się liczbę języków używanych w Kenii na około 44. Silne zróżnicowanie grup etnicznych sprawia, że napięcia pomiędzy nimi są nieuniknione.