Ciekawostki o Wenecji, podobnie jak ciekawostki o Włoszech, z pewnością zaintrygują niejednego miłośnika podróżowania. Zarówno tych, którzy już na własne oczy mogli się przekonać, jak pięknym miastem jest Wenecja. Jak i tych, którzy dopiero planują odwiedzić perłę Adriatyku. 

Najważniejsze informacje o Wenecji

 • Wenecja jest miastem położonym na północy Włoch nad Morzem Adriatyckim, a zarazem stolicą regionu Wenecja Euganejska. Pod względem liczby mieszkańców (według danych  z 2021 r. było ich ponad 255 tysięcy) plasuje się w drugiej dziesiątce włoskich metropolii. 
 • Wenecja założona została pod koniec VI wieku na grząskich wysepkach i piaszczystych łachach u wybrzeży Adriatyku przez ludzi, którzy uciekali przed najazdem Hunów na północną Italię. Przez ponad tysiąc lat miasto było stolicą niezależnej Republiki Weneckiej – jednej z morskich i handlowych potęg Morza Śródziemnego.
 • Wenecja nigdy nie została podtopiona i z założenia miała być miastem na wodzie. Jej założyciele stwierdzili, że podmokle tereny będą odstraszać wrogie plemiona. 
 • Wenecja położona jest na ponad 100 wyspach, posiada 170 kanałów i 400 mostów.
 • Wenecja podzielona jest na sześć dzielnic: Santa Croce, San Polo, San Marco, Castello, Dorsoduro i Cannaregio. 
 • Herbem Wenecji jest skrzydlaty, złoty lew przytrzymujący otwartą księgę z wyrytymi słowami anioła
 • Miastami partnerskimi Wenecji są m.in. chorwacki Dubrownik, stolica Armenii – Erywań, turecki Stambuł czy Tallin w Estonii. 
 • Lotnisko Marco Polo w Wenecji oddalone jest od centrum miasta o ok. 15 km. 
 • Patronem miasta jest św. Marek, który według krążących legend przepływał kiedyś w okolicach Wenecji i podczas sztormu udzielił pomocy miejscowym żeglarzom. Wenecjanie obchodzą święto swojego patrona każdego roku 25 kwietnia. 
 • Od 2015 roku funkcję burmistrza Wenecji piastuje Luigi Brugnaro, włoski przedsiębiorca i polityk, a od 2021 r. prezes partii Coraggio Italia. 

Z czego słynie Wenecja?

Gondole to najbardziej charakterystyczny symbol Wenecji. Po zarządzeniu Senatu Republiki w 1630 roku wszystkie gondole mają kolor czarny. Podzielone na sześć „zębów” metalowe okucie dziobu symbolizuje sześć dzielnic miasta. Nic więc dziwnego, że gondolierów w Wenecji można spotkać praktycznie na każdym kroku.

Wenecja, tak jak Rio de Janeiro, jest miastem, które od lat słynie z balów i imprez karnawałowych. Dziś karnawał w Wenecji to jedno z największych i najpopularniejszych wydarzeń tylko w Europie, ale też na całym świecie. Nieodłącznym elementem każdego przyjęcia są maski karnawałowe, o których pierwsze pisane wzmianki donosiły już w XIII wieku. 

Polowanie na czarownice, czyli ostatnia... kolumna ratunku

Pod koniec XV wieku w Wenecji na śmierć skazywano każdą osobę podejrzaną o uprawianie czarnej magii. Były to głównie kobiety przed 40. rokiem życia. Niewykluczone jednak, że karę ponosili również mężczyźni. 

Miejscem egzekucji był utrzymany w gotyckim stylu Pałac Dożów na Placu św. Marka. Wybudowany w IX w. obiekt przez wielu uznawany był za symbol władzy Republiki Weneckiej. Mimo że licznych modernizacji na przestrzeni dekad, zachowały się słynne, ratujące czarownicom życie kolumny. Skazani, chcąc udowodnić swoją niewinność, musieli obejść trzecią od strony nabrzeża kolumnę i nie spaść z niskiego progu na grunt. Choć zadanie wydawało się proste, mało kto podołał temu wyzwaniu. 

„Wenecja z dorzecza San Marco” Francesco Guardi (Fot. Barney Burstein/Corbis/VCG/Getty Images)

Czy Wenecja zatonie?

„Pływające Miasto” już od kilku lat odczuwa skutki zmian klimatycznych, w tym podnoszącego się poziomu mórz. Naukowcy alarmują, że do 2050 roku Wenecja będzie borykała się z powodziami średnio co pięć lat, a w drugiej połowie tego wieku do zalań będzie dochodzić nawet dwa razy w roku. Co gorsza, do 2100 r. miasto może zostać całkowicie zalane. 

Latem 2023 r. UNESCO zaleciło umieszczenie Wenecji na liście zagrożonego dziedzictwa. Eksperci zaznaczyli, że miasto musi borykać się ze „skutkami ciągłego niszczenia spowodowanego interwencją człowieka, w tym ciągłym rozwojem, wpływem zmian klimatycznych i masowej turystyki, co grozi nieodwracalnymi zmianami”. W odpowiedzi weneckie władzę pod koniec listopada wprowadziły opłaty dla przyjezdnych, by w ten sposób ograniczyć liczbę zwiedzających. 

Przypomnijmy, że w 2019 r. w wyniku największego przypływu od pięciu dekad część Wenecji została całkowicie zalana wodą. Poziom wody w mieście podniósł się do niemal rekordowych 194 cm z 1966 r. 

Ciekawostki o Wenecji 

 • Napoleon Bonaparte nazwał Plac św. Marka w Wenecji „najpiękniejszym salonem Europy”
 • 15 września 1254 r. w Wenecji na świat przyszedł Marco Polo – słynny podróżnik i jeden z pierwszych Europejczyków epoki średniowiecza, który dotarł do Chin. Rodzina Polo prawdopodobnie przybyła do miasta w 1033 r. z dalmatyńskiego Szybeniku (obecnie Chorwacja). Inne źródła podają, że nazwisko Polo widniało w księgach miejskich już w 971 r. 
 • Innym znanym wenecjaninem był Giacomo Casanova – znany europejski awanturnik, literat i uwodziciel. Popularność zyskał dwunastotomowym dziełem „Historia mojego życia”, w którym opisał brawurowe i pikantne życie w osiemnastowiecznej Europie. 
 • Wenecjanka Elena Piscopia była pierwszą kobietą ze stopniem naukowym doktora. W 1678 r. córka weneckiego patrycjusza na uniwersytecie w Padwie otrzymała tytuł doktora filozofii.
 • Szczątki świętego Marka, patrona miasta, zostały porwane przez Wenecjan w IX w. z Aleksandrii.
 • Budowę położonej nad Kanałem Grande bazyliki Santa Maria Della Salute rozpoczęto w I połowie XVII wieku na znak zakończenia epidemii dżumy. Choroba pochłonęła ok. 1/3 mieszkańców miasta.
 • W 2021 r. media obiegło niecodzienne zdjęcie, na którym fotografowi udało się wychwycić Wenecję i Dolomity

Źródło: Archiwum National-Geographic.pl.