Wybraliśmy 10 książek, które przedstawiają różne perspektywy na temat miejsca o niezliczonych skomplikowanych i fascynujących historiach. Tytuły te obejmują zarówno prawdziwe opowieści o dorastaniu w cieniu apartheidu i o wznoszeniu się wysoko jako pilotka w buszu, jak i toczącą się przez kolejne stulecia powieść o niewolnictwie i wolności. Mamy nadzieję, że nasza lista zainspiruje cię do odbycia podróży przez strony książek, a wkrótce także do samej Afryki.

Książki o Afryce: „Dziś wieczorem nie schodźmy na psy. Afrykańskie dzieciństwo”, Alexandra Fuller, 2001

Dzieci w Afryce nie mają łatwego życia. Wychowana w czasie wojny rodezyjskiej, Fuller wraz z rodziną przemierza drogę od ich podniszczonej farmy w Zimbabwe do Malawi i Zambii, opisując ją w tej przepełnionej uczuciem opowieści o przetrwaniu. Jej ekscentryczni rodzice tworzą życie domowe, które nieustannie przechodzi od tragicznego do ekstatycznego. Fuller jednak opowiada o tym wszystkim ze szczerością, przejęciem i z wywalczonym z trudem poczuciem humoru.

Książki o Afryce: „Pożegnanie z Afryką”, Isak Dinesen, 1937

„Pożegnanie z Afryką” to prawdziwy klasyk. Autorka prowadziła plantację kawy u stóp Wzgórz Ngong niedaleko Nairobi i tak pisała o tym czasie: "Spoglądając wstecz na pobyt na afrykańskich wyżynach, uderza cię poczucie, że żyłeś przez jakiś czas w powietrzu". W książce udało jej się utrwalić zwiewne rytmy i zawiłe romanse Afryki Wschodniej, dryfującej od tradycji do nowoczesności.

Na motywach „Pożegnania z Afryką” powstał głośny film o tym samym tytule / fot. Sunset Boulevard/Corbis via Getty Images

Książki o Afryce: „Amerykaana”, Chimamanda Ngozi Adichie, 2013

Afryka z nieco innej perspektywy. Na przełomie tego stulecia nigeryjscy kochankowie Ifemelu i Obinze wyruszają na Zachód, zmagając się z problemami tożsamości kulturowej i rozłąki. Choć uznana nigeryjska powieściopisarka Adichie często zagłębia się w wątki pełnej napięć historii Afryki, to tym razem bardziej skupia się na kulturze diaspory, rzucając krzywe, często romantyczne spojrzenie na zgiełk Lagos, mglisty urok Londynu i społeczności uniwersyteckie Wschodniego Wybrzeża Ameryki.

Książki o Afryce: „Nielegalny. Moje dzieciństwo w RPA”, Trevor Noah, 2016

Afryka oczami prowadzącego znany w USA program satyryczny „The Daily Show”. Trevor Noah opowiada o dzieciństwie spędzonym w miasteczku Soweto podczas ostatnich dni apartheidu w RPA, jako syn matki z ludu Xhosa i szwajcarsko-niemieckiego ojca. W czasach, gdy taki związek był nielegalny, Noe we wczesnych latach swojego życia był w dużej mierze ukrywany przez matkę. Ten zbiór esejów jest tak naprawdę odą do niej oraz jej silnej woli i determinacji, by dać synowi wolność i możliwość dokonywania wyborów, których ona nigdy nie miała.

Książki o Afryce: „In Arabian Nights”, Tahir Shah, 2007

Książki o Afryce, które nie doczekały się jeszcze tłumaczenia na język polski to między innymi „In Arabian Nights”. Choć wszystkie państwa Afryki są niezwykle interesujące, zainspirowany „Baśniami tysiąca i jednej nocy" Shah podróżuje po Maroku gromadząc historie. Od przepełnionych wonią neroli dziedzińców w Marrakeszu, przez kawiarnie w Fes, aż po remontowaną przez siebie posiadłość w Casablance. „Historie czynią nas tym, kim jesteśmy” – powiedział mu emerytowany chirurg w Casablance. „Czynią nas Marokańczykami”.

Książki o Afryce: „Down the Nile”, Rosemary Mahoney, 2007

Ludność Afryki potrafi być fascynująca. Dlatego zaklęta przez Sfinksa Mahoney samotnie wiosłowała w dół Nilu w rybackiej łódce (niebezpiecznie blisko krokodyli), aby przyjrzeć się kulturom zamieszkującym jego brzegi i złożyć hołd wielkim podróżnikom (Gustave Flaubertowi i Florence Nightingale), którzy byli tu przed nią.

Książki o Afryce: „West With the Night”, Beryl Markham, 1942

Ciekawostki o Afryce mogą mieć różny charakter. W książce „West With the Night” autorka przywołuje swoje dzieciństwo na obszarze Wielkich Rowów Afrykańskich w Kenii i swoje wyczyny jako pilot w buszu. Była pierwszą osobą, która odbyła samotny lot transatlantycki ze wschodu na zachód. I to jest jedno z najmniej interesujących wydarzeń w jej życiu!

Książki o Afryce: „O chłopcu, który ujarzmił wiatr”, William Kamkwamba, 2009

Plemiona afrykańskie muszą zmagać się z wieloma przeciwnościami losu. Ten pamiętnik na temat dotkniętej suszą wioski w Malawi podnosi na duchu – dosłownie. Mały William projektuje wiatrak z części znalezionych na złomowisku. Wytwarzana przez niego energia elektryczna pomaga w pompowaniu wody, która ratuje jego rodzinne gospodarstwo. Wersja filmowa, w której główną rolę gra Chiwetel Ejiofor, miała swoją premierę w 2019 roku w serwisie Netflix.

Książki o Afryce: „Droga do domu”, Yaa Gyasi, 2016

Książki o Afryce mierzą się z różnorodnymi problemami. Poruszając się pomiędzy XVIII-wieczną Ghaną a Ameryką XXI wieku, ta obszerna powieść śledzi losy dwóch przyrodnich sióstr i ich potomków. Przemieszczamy się pomiędzy nadmorskimi wioskami Afryki i południowoamerykańskimi plantacjami, od Harlemu z epoki jazzu do współczesnej Akry. Po drodze Gyasi, która sama jest imigrantką, porusza tematy nadziei, ale także ciągłej rozpaczy związanej z niewolnictwem. Jak mówi jedna z postaci: „Nikt nie zapomina, że kiedyś był w niewoli, nawet jeśli teraz jest wolny”.

Książki o Afryce: „Biblia jadowitego drzewa”, Barbara Kingsolver, 1998

Afryka w opowieści o chrześcijańskiej rodzinie misjonarzy z Gruzji, która trafia w 1959 r. do Konga Belgijskiego. W wyniku zderzenia różnych wartości, ratowanie dusz staje się trudniejsze, niż się wydawało.

Książki o Afryce: inne tytuły godne polecenia

  • „Maska Afryki”, V.S. Naipaul, 2015;
  • „Marzyłam o Afryce”, Kuki Gallmann, 2017;
  • „Nocni wędrowcy”, Wojciech Jagielski, 2021;
  • „Historia współczesnej Afryki”, Martin Meredith, 2022;
  • „Zabiłam. Historie matek skazanych za zbrodnię ludobójstwa w Rwandzie”, Natalia Ojewska, 2022. 

Źródło: NationalGeographic.com.