Afryka, krajobraz rozległej sawanny i nieprzeniknionych lasów. Kolonializm i niepodległość. Kłusownicy polujący na zwierzęta Afryki i konserwatorzy przyrody. Konflikt i pokój. Kontynent zbyt rozległy geograficznie i kulturowo, by można było go zawrzeć nawet w całej bibliotece z książkami. Zainspirował on jednak całe pokolenia pisarzy, by spróbowali to zrobić.

Wybraliśmy 10 książek, które przedstawiają różne perspektywy na temat miejsca o niezliczonych skomplikowanych i fascynujących historiach. Tytuły te obejmują zarówno prawdziwe opowieści o dorastaniu w cieniu apartheidu i o wznoszeniu się wysoko jako pilotka w buszu, jak i toczącą się przez kolejne stulecia powieść o niewolnictwie i wolności.

Mamy nadzieję, że nasza lista zainspiruje cię do odbycia podróży przez strony książek, a wkrótce także do samej Afryki.

 

Afryka w książkach: "Dziś wieczorem nie schodźmy na psy. Afrykańskie dzieciństwo", Alexandra Fuller, 2001

Dzieci w Afryce nie mają łatwego życia. Wychowana w czasie wojny rodezyjskiej, Fuller wraz z rodziną przemierza drogę od ich podniszczonej farmy w Zimbabwe do Malawi i Zambii, opisując ją w tej przepełnionej uczuciem opowieści o przetrwaniu. Jej ekscentryczni rodzice tworzą życie domowe, które nieustannie przechodzi od tragicznego do ekstatycznego. Fuller jednak opowiada o tym wszystkim ze szczerością, przejęciem i z wywalczonym z trudem poczuciem humoru.

 

Afryka w książkach: "Pożegnanie z Afryką", Isak Dinesen, 1937

"Pożegnanie z Afryką" to prawdziwy klasyk. Autorka prowadziła plantację kawy u stóp Wzgórz Ngong niedaleko Nairobi i tak pisała o tym czasie: "Spoglądając wstecz na pobyt na afrykańskich wyżynach, uderza cię poczucie, że żyłeś przez jakiś czas w powietrzu". W książce udało jej się utrwalić zwiewne rytmy i zawiłe romanse Afryki Wschodniej, dryfującej od tradycji do nowoczesności.

 

Afryka w książkach: "Amerykaana", Chimamanda Ngozi Adichie, 2013

Afryka z nieco innej perspektywy. Na przełomie tego stulecia nigeryjscy kochankowie Ifemelu i Obinze wyruszają na Zachód, zmagając się z problemami tożsamości kulturowej i rozłąki. Choć uznana nigeryjska powieściopisarka Adichie często zagłębia się w wątki pełnej napięć historii Afryki, to tym razem bardziej skupia się na kulturze diaspory, rzucając krzywe, często romantyczne spojrzenie na zgiełk Lagos, mglisty urok Londynu i społeczności uniwersyteckie Wschodniego Wybrzeża Ameryki.

 

Afryka w książkach: "Nielegalny. Moje dzieciństwo w RPA", Trevor Noah, 2016

Afryka oczami prowadzącego znany w USA program satyryczny "The Daily Show". Trevor Noah opowiada o dzieciństwie spędzonym w miasteczku Soweto podczas ostatnich dni apartheidu w RPA, jako syn matki z ludu Xhosa i szwajcarsko-niemieckiego ojca. W czasach, gdy taki związek był nielegalny, Noe we wczesnych latach swojego życia był w dużej mierze ukrywany przez matkę. Ten zbiór esejów jest tak naprawdę odą dla niej oraz jej silnej woli i determinacji, by dać synowi wolność i możliwość dokonywania wyborów, których ona nigdy nie miała.

 

Afryka w książkach: "In Arabian Nights", Tahir Shah, 2007

Książki o afryce, które nie doczekały się jeszcze tłumaczenia na język polski to między innymi "In Arabian Nights". Choć wszystkie państwa Afryki są niezwykle interesujące, zainspirowany "Baśniami tysiąca i jednej nocy" Shah podróżuje po Maroku gromadząc historie. Od przepełnionych wonią neroli dziedzińców w Marrakeszu, przez kawiarnie w Fes, aż po remontowaną przez siebie posiadłość w Casablance. "Historie czynią nas tym, kim jesteśmy" - powiedział mu emerytowany chirurg w Casablance. "Czynią nas Marokańczykami".

 

Afryka w książkach: "Down the Nile", Rosemary Mahoney, 2007

Ludność Afryki potrafi być fascynująca. Dlatego zaklęta przez Sfinksa Mahoney samotnie wiosłowała w dół Nilu w rybackiej łódce (niebezpiecznie blisko krokodyli), aby przyjrzeć się kulturom zamieszkującym jego brzegi i złożyć hołd wielkim podróżnikom (Gustave Flaubertowi i Florence Nightingale), którzy byli tu przed nią.

 

Afryka w książkach: "West With the Night", Beryl Markham, 1942

Ciekawostki o Afryce mogą mieć różny charakter. W książce "West With the Night" autorka przywołuje swoje dzieciństwo na obszarze Wielkich Rowów Afrykańskich w Kenii i swoje wyczyny jako pilot w buszu. Była pierwszą osobą, która odbyła samotny lot transatlantycki ze wschodu na zachód. I to jest jedno z najmniej interesujących wydarzeń w jej życiu!

 

Afryka w książkach: "O chłopcu, który ujarzmił wiatr", William Kamkwamba, 2009

Plemiona afrykańskie muszą zmagać się z wieloma przeciwnościami losu. Ten pamiętnik na temat dotkniętej suszą wioski w Malawi podnosi na duchu - dosłownie. Mały William projektuje wiatrak z części znalezionych na złomowisku. Wytwarzana przez niego energia elektryczna pomaga w pompowaniu wody, która ratuje jego rodzinne gospodarstwo. Wersja filmowa, w której główną rolę gra Chiwetel Ejiofor, miała swoją premierę w 2019 roku w serwisie Netflix.

 

Afryka w książkach: "Droga do domu", Yaa Gyasi, 2016

Książki o Afryce mierzą się z różnorodnymi problemami. Poruszając się pomiędzy XVIII-wieczną Ghaną a Ameryką XXI wieku, ta obszerna powieść śledzi losy dwóch przyrodnich sióstr i ich potomków. Przemieszczamy się pomiędzy nadmorskimi wioskami Afryki i południowoamerykańskimi plantacjami, od Harlemu z epoki jazzu do współczesnej Akry. Po drodze Gyasi, która sama jest imigrantką, porusza tematy nadziei, ale także ciągłej rozpaczy związanej z niewolnictwem. Jak mówi jedna z postaci: "Nikt nie zapomina, że kiedyś był w niewoli, nawet jeśli teraz jest wolny".

 

Afryka w książkach: "Biblia jadowitego drzewa", Barbara Kingsolver, 1998

Afryka w opowieści o chrześcijańskiej rodzinie misjonarzy z Gruzji, która trafia w 1959 r. do Konga Belgijskiego. W wyniku zderzenia różnych wartości, ratowanie dusz staje się trudniejsze, niż się wydawało.

 

 

Źródło: NationalGeographic.om: Escape to Africa in 10 riveting tales