Ekwador: co warto wiedzieć?

Przed konkwistą, czyli podbojem Ameryki Południowej przez Hiszpanów, Ekwador należał do imperium Inków. Obecna stolica Ekwadoru, miasto Quito, była drugim co do wielkości miastem inkaskiego państwa. Nazwa miasta pochodzi od plemienia Kwitu wcześniej zamieszkującego te ziemie.

Po podbiciu przez Hiszpanów w XVI w. Ekwador, podobnie jak inne kraje Ameryki Południowej, padł ofiarą rabunkowej wręcz eksploatacji ludności i zasobów naturalnych. Nic więc dziwnego, że przez kolejne 300 lat, aż do uzyskania niepodległości w 1830 roku. Ekwador był świadkiem wielu powstań zbrojnych miejscowej ludności.

Są też w Ekwadorze ślady polskie. Choć nasza emigracja do tego kraju nie była zbyt liczna, w latach 20. XX w. trafiali tam robotnicy na kontraktach. W ramach nadrabiania zaległości w poznawaniu świata Polacy w XIX i XX w. odwiedzali mniej znane rejony, badając je także pod kątem możliwości osadnictwa. Wśród nich był malarz i podróżnik Józef Siemiradzki, który przewędrował większość kontynentu południowoamerykańskiego. Spędził on w Ekwadorze dwa lata na badaniach, szczególnie w rejonie Andów. Owocem tej wyprawy była książka Siemiradzkiego „Z Warszawy do Równika”.

Innym Polakiem, którego nazwisko jest znane w krajach Ameryki Południowej, jest inżynier Ernest Malinowski. Absolwent paryskiej Politechniki spędził w tej części świata blisko 50 lat. Budował ulice i mosty, bronił też peruwiańskiego portu Callao przed Hiszpanią. Ale jego największym osiągnięciem jest linia kolejowa, która połączyła obie części Peru, biegnąc przez wysokie Andy.

Był to koniec XIX w. i choć technika mocno poszła do przodu, przeprowadzenie torów kolejowych przez wysokie i niedostępne góry stanowiło ogromne wyzwanie. Malinowskiemu się udało. Najwyższy punkt linii kolejowej mieści się na wysokości 5 000 m n.p.m. Rekord ten został pobity dopiero w 2005 r. w Tybecie.

Malinowski wykorzystał te doświadczenia, budując w Ekwadorze kolejną linię transandyjską, łączącą stolicę Quito z miastem Guayaquil. Trasa wiodła przez szczyty Kordyliery Zachodniej.