Ekwador: co warto wiedzieć?

Przed konkwistą, czyli podbojem Ameryki Południowej przez Hiszpanów, Ekwador należał do imperium Inków. Obecna stolica Ekwadoru, miasto Quito, była drugim co do wielkości miastem inkaskiego państwa. Nazwa miasta pochodzi od plemienia Kwitu wcześniej zamieszkującego te ziemie.

Po podbiciu przez Hiszpanów w XVI w. Ekwador, podobnie jak inne kraje Ameryki Południowej, padł ofiarą rabunkowej wręcz eksploatacji ludności i zasobów naturalnych. Nic więc dziwnego, że przez kolejne 300 lat, aż do uzyskania niepodległości w 1830 roku. Ekwador był świadkiem wielu powstań zbrojnych miejscowej ludności.

Są też w Ekwadorze ślady polskie. Choć nasza emigracja do tego kraju nie była zbyt liczna, w latach 20. XX w. trafiali tam robotnicy na kontraktach. W ramach nadrabiania zaległości w poznawaniu świata Polacy w XIX i XX w. odwiedzali mniej znane rejony, badając je także pod kątem możliwości osadnictwa. Wśród nich był malarz i podróżnik Józef Siemiradzki, który przewędrował większość kontynentu południowoamerykańskiego. Spędził on w Ekwadorze dwa lata na badaniach, szczególnie w rejonie Andów. Owocem tej wyprawy była książka Siemiradzkiego „Z Warszawy do Równika”.

Innym Polakiem, którego nazwisko jest znane w krajach Ameryki Południowej, jest inżynier Ernest Malinowski. Absolwent paryskiej Politechniki spędził w tej części świata blisko 50 lat. Budował ulice i mosty, bronił też peruwiańskiego portu Callao przed Hiszpanią. Ale jego największym osiągnięciem jest linia kolejowa, która połączyła obie części Peru, biegnąc przez wysokie Andy.

Był to koniec XIX w. i choć technika mocno poszła do przodu, przeprowadzenie torów kolejowych przez wysokie i niedostępne góry stanowiło ogromne wyzwanie. Malinowskiemu się udało. Najwyższy punkt linii kolejowej mieści się na wysokości 5 000 m n.p.m. Rekord ten został pobity dopiero w 2005 r. w Tybecie.

Malinowski wykorzystał te doświadczenia, budując w Ekwadorze kolejną linię transandyjską, łączącą stolicę Quito z miastem Guayaquil. Trasa wiodła przez szczyty Kordyliery Zachodniej.

Ekwador: atrakcje

Jeśli zdecydowaliście się na podróż do Ekwadoru z chęci kontaktu z naturą, koniecznie odwiedźcie Wyspy Galapagos. Dzięki nieobecności dużych drapieżników, na Wyspach rozwinęło się wiele odmian i gatunków, które nie występują nigdzie indziej. To właśnie dzięki obserwacjom fauny na Galapagos Charles Darwin sformułował znaną nam wszystkim teorię ewolucji.

Wyspy są też świetnym miejscem do nurkowania. W niemal przejrzystej wodzie możecie oglądać rekiny, lwy morskie, kilka gatunków fok, słynne żółwie morskie, ale także manty i płaszczki ogromnych rozmiarów.

Jeśli natomiast bardziej ciągnie was dżungla i kryjące się w niej zwierzęta, nie możecie ominąć parku narodowego Yasuni. Niełatwo się tam dostać, bo docierają tam tylko samoloty i łodzie, a do tego sam park leży głęboko we wschodniej części kraju, niemal na granicy z Peru.

Nie tylko możecie w Yasuni wybrać się do niemal nietkniętej ludzką ręką dżungli, ale także oglądać bogatą faunę i florę wodną. To miejsce jest też bardzo popularne wśród obserwatorów ptaków.

W Ekwadorze znajdziecie także kilka wulkanów. Z Quito najbliżej będzie do Cotopaxi, to zaledwie godzina drogi. Cotopaxi to jeden z najwyższych wulkanów na świecie. I choć obecnie nie stanowi zagrożenia, pozostaje aktywny. Ostatnia seria wybuchów miała miejsce na przełomie 2015 i 2016 r.

Możecie się wybrać śladami Alexandra Humboldta, badacza przyrody i pierwszego Europejczyka, który próbował zdobyć szczyt Cotopaxi. Można też skorzystać z możliwości wyprawy konno. Przewidziano również szlaki dla fanów dwóch kółek. A jeśli chcecie połączyć wyprawę ze zwiedzaniem, czekają tu na Was inkaskie ruiny.

Ekwador: zabytki

Zwiedzanie Ekwadoru niemal każdy zaczyna od stolicy tego kraju, Quito. Centrum miasta ma starą, kolonialną zabudowę. Po Inkach nie zostało śladu, choć na północ od miasta, w Rumicucho, można obejrzeć ruiny inkaskiej fortecy.

Historyczne centrum Quito znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W samym jego sercu, na placu Niepodległości, znajdziecie pomnik poświęcony tym, którzy walczyli o wyzwolenie spod władzy hiszpańskich kolonialistów.

Ciesząc się urokiem wąskich uliczek i kolonialnej architektury, nie zapomnijcie odwiedzić kościołów, które reprezentują miejscową odmianę baroku. Jednym z nich jest kościół św. Franciszka, przy placu o tej samej nazwie. W otwartych dla zwiedzających podziemiach ulokowało się wiele sklepików z miejscową sztuką.

Warto też zajrzeć do Muzeum Miejskiego. Nie tylko ze względu na bogate zbiory, pokazujące historię miasta od czasów prekolumbijskich po XIX w., ale też ze względu na sam budynek, w którym Muzeum się znajduje. Pochodzi on z XVI w., a w tamtych czasach mieścił się w nim szpital.

Ślady kultury inkaskiej znajdziemy w Cojitambo, miejscowości zasiedlonej pół wieku przed naszą erą. Inkowie rozbudowali istniejącą tam osadę, która funkcjonowała aż do przybycia konkwistadorów. Natomiast najpopularniejszym inkaskim miejscem w Ekwadorze jest Ingapirca, gdzie można podziwiać ruiny świątyni słońca. Zwróćcie uwagę, że wszystkie budynki Inkowie wznosili bez użycia zaprawy.

Podróż do Ekwadoru: jak się przygotować?

Znalezienie Ekwadoru na mapie nie jest łatwe, bo otaczają go znacznie większe kraje. Gdzie jest zatem Ekwador? Szukajcie na mapie Ameryki Południowej od strony Oceanu Spokojnego, między Peru a Kolumbią. Ten wycinek w kształcie zbliżonym do rombu to właśnie Ekwador.

Choć Ekwador położony jest nad oceanem, za sprawą zimnego Prądu Peruwiańskiego w południowej części kraju przeważa klimat suchy. W rejonie Andów będzie wilgotniej, ale też zimniej. To góry znacznie wyższe od naszych Tatr, więc jeśli planujecie je odwiedzić, koniecznie zaopatrzcie się w odpowiedni sprzęt i odzież.

Cały kraj położony jest dość wysoko w stosunku do poziomu morza, a to oznacza, że szczególną uwagę powinny zwrócić osoby mające trudności z układem oddechowym. Tlenu w rozrzedzonym powietrzu będzie mniej. Warto zaopatrzyć się w rozwiązania awaryjne.

Temperatury są mniej więcej stałe przez cały rok. W Quito średnia temperatura to 15 stopni Celsjusza. Cieplej będzie w największym mieście, Guayaquil – średnio 26 stopni Celsjusza. Ale także w Ekwadorze nocą robi się chłodniej, więc nie zapomnijcie o cieplejszych ubraniach.

Ekwador: ciekawostki

Znacie już najważniejsze informacje o Ekwadorze, które pomogą wam przygotować się do podróży. Oto garść ciekawostek, które mogą was do tej wyprawy zachęcić.:

  • Językiem używanym w Ekwadorze jest hiszpański. Ale można się też porozumiewać po angielsku.;
  • Najpopularniejszą religią Ekwadoru jest katolicyzm. Wyznaje go ok. 70% mieszkańców.;
  • Podobnie jak w innych krajach regionu, w Ekwadorze świętuje się urodziny Simona Bolivara, twórcy ruchu niepodległościowego z początków XIX w. Adiutantem Boliwara był Polak, płk Józef Szeliski.;
  • Ekwador jest domem dla ponad 16 tys. gatunków roślin, w tym 4 tys. gatunków orchidei. Znajdziecie tu też ponad 1,5 tys. gatunków ptaków (15% wszystkich znanych gatunków na świecie).;
  • Ponieważ Ekwador położony jest na równiku, słońce przez cały rok zachodzi koło godziny 18.00.;
  • Ekwador jest pierwszym krajem, w którym oficjalnie uznano prawa natury. Od 2008 r. miejscowa konstytucja obejmuje prawo przyrody do „istnienia, trwania, utrzymywania cykli życiowych i ich regeneracji”.

 

Ekwador: co kupić?

Ekwador kontynuuje tkackie tradycje, więc jeśli zagłębicie się w stoiska na miejscowych bazarach i ryneczkach, czeka was ciężki wybór. Koszyki, dywaniki, torby, czapki – Ekwadorczycy tkają niemal wszystko. A czego się nie da utkać, jest wykonane z drewna, srebra albo utwardzonego ciasta na chleb. Warto też poszperać w poszukiwaniu miejscowej sztuki: takich obrazów i rysunków, jak w Ekwadorze nie znajdziecie nigdzie indziej.