Turcja przyciąga turystów z całego globu. I trudno się temu dziwić, bowiem kraj ten zachwyca niemal na każdym kroku. Na jego ogromną atrakcyjność wpływają liczne zabytki, zapierające dech w piersiach krajobrazy, wyjątkowa kultura oraz długa i bogata historia. Nie sposób także pominąć genialnej kuchni, przez wielu uznawanej za najlepszą na świecie. W dalszej części części artykułu zdradzamy, jakie miejsca warto zobaczyć podczas wakacji i odpowiadamy na pytanie, czy do Turcji potrzebny jest paszport

Czy do Turcji potrzebny jest paszport?

Lecący z Polski do Turcji nie potrzebują ani paszportu, ani wizy, jeśli nasz pobyt nie przekracza 90 dni. W celach wyłącznie turystycznych oraz tranzytowych Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej mogą podróżować za okazaniem ważnego dowodu osobistego, tak jak w przypadku krajów strefy Schengen. Dlatego planując wypoczynek w tureckich kurortach nie musimy się martwić o wyrobienie paszportu w sytuacji, gdy go nie posiadamy. 

Jeżeli wybieramy się do Turcji w zupełnie innym celu, czy na okres dłuższy niż 90 dni, konieczne jest złożenie wniosku wizowego w Ambasadzie Turcji przy ul. Rakowieckiej 19 w Warszawie. Natomiast gdy nasz pobyt przedłuży się, należy przed upływem wspomnianego okresu uzyskać pozwolenie na pobyt w urzędzie ds. cudzoziemców. Przekroczenie ustalonego czasu może wiązać się z karami – grzywną lub zakazem ponownego wjazdu do kraju. 

Co ciekawe, paszport oraz paszport tymczasowy powinien być ważny jeszcze przez minimum 150 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu do Turcji. W przypadku dowodu osobistego, nie ma żadnych regulacji dotyczących wymaganej minimalnej ważności dokumentu.  

Ilu Polaków odwiedza Turcję?

Turcja to prawdziwy hit turystyczny nie tylko wśród Polaków. Według danych tamtejszego Ministerstwa Kultury i Turystyki, w okresie od stycznia do sierpnia 2023 r. kraj odwiedziło ponad 33 mln zagranicznych gości. Czyli o ponad 14% więcej w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. 

Bardzo gorącym okresem dla Turcji, nie tylko pod względem pogody, był sierpień. Liczba turystów wzrosła o 5,65% w porównaniu z 2022 rokiem. Największą grupę wczasowiczów stanowili Rosjanie, których odnotowano aż 4,35 mln. Na drugim miejscu podium znaleźli się Niemcy (4,08 mln), a tuż za naszymi zachodnimi sąsiadami uplasowali się Brytyjczycy (2,65 mln).

Turcja prawdopodobnie zamknie 2023 rok z wygenerowanym zyskiem w wysokości 56 miliardów dolarów z samej turystyki. Swój udział w tym mieli również Polacy, co potwierdza coroczny raport przygotowany przez Polską Izbę Turystyki „Zagraniczne wakacje Polaków”. Zestawienie prezentuje kierunki, jakie najchętniej są wybierane przez naszych rodaków w okresie od czerwca do września 2023 r. Bezapelacyjnym liderem była właśnie Turcja, gdzie wypoczywało aż 36% polskich turystów, a podium uzupełniły Grecja (18,5%) oraz Egipt (10,8%).

Ciekawe miejsca w Turcji  

Zapierające dech w piersiach krajobrazy, fascynująca kultura, niepowtarzalne zabytki z listy UNESCO oraz wspaniała kuchnia i gościnność. Turcja od dekad podbija serca turystów swoją różnorodnością. 

Dla większości obowiązkowym punktem wycieczki do Kraju Półksiężyca jest Stambuł, czyli największe miasto Starego Kontynentu, położone między Europą a Azją.To właśnie tutaj możemy podziwiać jeden z najsłynniejszych budynków na świecie, a mianowicie wybudowaną w 527 roku świątynię Hagia Sophia. Będąc na miejscu warto zobaczyć także Błękitny Meczet, wejść na wieżę Galata, by z lotu ptaka podziwiać piękno metropolii oraz wybrać się na jeden z miejscowych bazarków, gdzie poczujemy prawdziwy klimat miasta. 

Dużą popularnością wśród zagranicznych turystów cieszy się również Kapadocja, która zachwyca spektakularnymi widokami jak z bajki oraz prehistorycznymi zabytkami. Głównym celem przyjazdu większości wczasowiczów w ten region Turcji jest oczywiście lot kolorowym balonem o wschodzie słońca.

Krajobraz Kapadocji nieprzypadkowo często nazywany bywa księżycowym. Przez miliony lat wskutek erozji uformowały się tutaj fantazyjne formy skalne z wulkanicznego tufu. Co ciekawe, jego miękkość umożliwiała także drążenie mieszkalnych jaskiń czy całych podziemnych miast. Do najpopularniejszych należą Kaymakli i Derinkuyu.  

Pamukkale (fot. Izzet Keribar/Getty Images)

Z kolei Riwiera Turecka uznawana jest za najlepsze miejsce do dobrego wypoczynku. Na wczasowiczów pragnących odpoczynku w wersji all inclusive czeka wiele luksusowych kurortów i hoteli. Śródziemnomorski region to jednak nie tylko przejrzysta woda i szczyty pobliskich gór Taurus, ale także tętniąca życiem miejscowość Antalya. Będąc w okolicy warto na własne oczy zobaczyć słynne ognie Chimery oraz zawitać do miasta Kemer.

Wapienne tarasy Pamukkale to jeden z cudów natury, który został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miejscowi przewodnicy od lat powtarzają przybyłym gościom, że kto na własne oczy nie widział śnieżnobiałych wzgórz wypełnionych ciepłą wodą termalną, ten nie widział Turcji wcale. Na samym szczycie zlokalizowane jest także antyczne miasto Hierapolis oraz basen Kleopatry, który według krążącej legendy odmładza o 10 lat, a kąpieli w nim zażywała sama królowa.