Coroczne zestawienie zostało przygotowane przez brytyjską firmę konsultingową Henley Passport Index. Ranking po raz pierwszy opublikowano w 2006 roku. Co ważne, przy jego tworzeniu nie są brane pod uwagę aktualne obostrzenia ograniczające podróże. 

 

Henley Passport Index – najsilniejsze i najsłabsze paszporty na świecie

Pierwsze miejsce zajęła Japonia. Na podstawie najnowszych analiz ustalono, że japoński paszport upoważnia do wjazdu bezwizowego lub wyrobienia wizy po przyjeździe w 193 krajach. Jak komentują autorzy zestawienia, to dość ironiczna sytuacja, biorąc pod uwagę fakt, że niedawno Japonia podjęła trudną decyzję o zorganizowaniu Igrzysk Olimpijskich bez udziału widzów.

Dla kontrastu, na samym końcu rankingu znalazł się Afganistan. Obywatele tego kraju mogą odwiedzić jedynie 26 państw bez uprzedniego złożenia wniosku o wyrobienie wizy. To o 167 kierunków mniej niż w przypadku Japończyków. W tym roku różnica między pierwszym a ostatnim miejscem jest rekordowa.

 

Jedne paszporty zyskują, inne tracą

Drugie miejsce ponownie zajął Singapur (192 państw), a trzecie Korea Południowa i Niemcy z takim samym wynikiem – 191 państw. W pierwszej dziesiątce, jak co roku znalazły się w większości kraje członkowskie Unii Europejskiej.

W 2014 roku Wielka Brytania i Stany Zjednoczone były na szczycie zestawienia, jednak z roku na rok siła paszportu ich obywateli słabnie. Obecnie oba kraje zajmują 7. miejsce ex aequo ze Szwajcarią, Belgią i Nową Zelandią. W przypadku Wielkiej Brytanii dużą rolę odegrał brexit. W ostatnich latach znaczny awans zanotowały z kolei Chiny oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Od 2011 roku Chińczycy przeskoczyli 22 miejsca i obecnie zajmują 68. pozycję. Emiratczycy natomiast są dziś na 15., a jeszcze kilka lat temu zajmowali 65.

Tak w tym roku wygląda TOP 10 najsilniejszych paszportów na świecie:

1. Japonia (193 państw)
2. Singapur (192)
3. Niemcy, Korea Południowa (191)
4. Finlandia, Włochy, Luxemburg, Hiszpania (190)
5. Austria, Dania (189)
6. Francja, Irlandia, Holandia, Portugalia, Szwecja (188)
7. Belgia, Nowa Zelandia, Szwajcaria, Wielka Brytania, USA (187)
8. Czechy, Grecja, Malta, Norwegia (186)
9. Australia, Kanada (185)
10. Włochy, Litwa, Polska, Słowacja (183)