Wycieczki do innych krajów są aktualnie odległym wspomnieniem dla wielu osób na całym świecie, a Ci, którzy mają odwagę i możliwość, by podróżować, dobrze widzą, jak bardzo pandemia COVID-19 zmieniła krajobraz turystyki – być może na kolejne lata, a nawet dekady.

W tym roku Ranking Henley Passport Index przygląda się temu, jak zmieni się międzynarodowa turystyka, po raz kolejny wskazując kraje, których paszporty mają największą “moc”.
 

Japonia na szczycie listy

Obywatele Azji nadal posiadają najpotężniejsze dokumenty do podróżowania na świecie.

Henley Passport Index nie uwzględnia tymczasowych ograniczeń, więc Japonia po raz kolejny znalazła się na szczycie rankingu, oferując bezwizowy lub wizowy dostęp do 191 miejsc na całym świecie.

Drugie miejsce z wynikiem 190 zajął Singapur, a trzecie miejsce przypadło Korei Południowej i Niemcom, których paszporty umożliwiają odwiedzenie 189 miejsc krajów.

Nieco dalej w pierwszej dziesiątce, z bezwizowym dostępem do 185 miejsc docelowych,  znajduje się Nowa Zelandia (siódme miejsce), natomiast Australia wylądowała na ósmej pozycji, oferując swoim obywatelom dostęp do 184 destynacji na całym świecie. 

Ta dominacja regionu Azji i Pacyfiku jest stosunkowo nowym zjawiskiem w 16-letniej historii rankingu – dotychczas “rządziły” tu Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i kraje UE, jednak eksperci odpowiedzialnej za raport firmy Henley & Partners prognozują, że pozycja tego regionu będzie się utrzymywać, ponieważ obejmuje on niektóre z pierwszych krajów, które rozpoczęły proces wychodzenia z pandemii koronawirusa. Stany i Wielka Brytania znajdują się zaś obecnie na drugim końcu pandemicznej osi, odnotowując ogromne wzrosty zakażeń, przy czym Wielka Brytania jednocześnie boryka się z nowym, bardziej zaraźliwym szczepem COVID-19.

Tymczasowe ograniczenia podróży, które się z tym wiążą, oznaczają, że podczas gdy Wielka Brytania i Stany Zjednoczone również umieszczono na siódmym miejscu w rankingu, w rzeczywistości posiadacze amerykańskich  paszportów mogą obecnie podróżować do mniej niż 75 miejsc, podczas gdy posiadacze paszportów brytyjskich mają dostęp do mniej niż 70.
 

Emiraty nie do zatrzymania

W 2020 roku zawarto stosunkowo niewiele umów wizowych między krajami, lecz wyjątkiem były Zjednoczone Emiraty Arabskie, które podpisały kilka umów o obustronnym zniesieniu wiz, w tym historyczne porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi, które ustanowiło formalne więzi z Izraelem i przyznało obywatelom każdego z tych krajów bezwizowy wjazd do pozostałych dwóch miejsc.

Zjednoczone Emiraty Arabskie zajmują obecnie szesnaste miejsce w rankingu, umożliwiając swoim obywatelom dostęp do 173 miejsc, co, w porównaniu z 2006 rokiem jest ogromnym wzrostem – zajmowały wówczas sześćdziesiąte drugie miejsce, oferując swobodne podróżowanie do zaledwie 35 miejsc na świecie.

Zobaczcie, jak wyglądają pierwsza i ostatnia dziesiątka rankingu Henley Passport Index:
 

Najlepsze paszporty w 2021 roku:

1. Japonia (191 miejsc docelowych)

2. Singapur (190)

3. Korea Południowa, Niemcy (189)

4. Włochy, Finlandia, Hiszpania, Luksemburg (188)

5. Dania, Austria (187)

6. Szwecja, Francja, Portugalia, Niderlandy, Irlandia (186)

7. Szwajcaria, Stany Zjednoczone, Zjednoczone Królestwo, Norwegia, Belgia, Nowa Zelandia (185)

8. Grecja, Malta, Republika Czeska, Australia (184)

9. Kanada (183)

10. Węgry (181

 

Najgorsze paszporty  2021 roku:

103. Korea Północna (39 krajów docelowych)

104. Libia, Nepal (38)

105. Terytoria palestyńskie (37)

106. Somalia, Jemen (33)

107. Pakistan (32)

108. Syria (29)

109. Irak (28)

110. Afganistan (26)

 

Lista od Henley & Partner jest jednym z kilku indeksów tworzonych przez firmy finansowe w celu uszeregowania globalnych paszportów według dostępu, jaki zapewniają swoim obywatelom. Ranking Henley Passport Index opiera się na danych dostarczonych przez Międzynarodową Organizację Transportu Lotniczego (IATA) i obejmuje 199 paszportów i 227 miejsc docelowych podróży. Jest on aktualizowany w czasie rzeczywistym w ciągu całego roku, w miarę wprowadzania w życie zmian w polityce wizowej.