„Elbrus Race”, rozgrywany od 1989 roku, jest jednym z najpoważniejszych wyścigów tego typu na świecie. W tym roku miał miejsce 23 września. Najtrudniejsza trasa „extrem” prowadząca  na leżący na wysokości 5621 n.p.m. i pokryty śniegiem szczyt Elbrusa liczy ponad 12 km. Trzeba na niej pokonać ponad 3 km różnicy wzniesień. Dotychczasowy rekord tej trasy należał do jednego z najwybitniejszych himalaistów świata, Denisa Urubki i wynosił 3 godz. 55 minut. Polak Andrzej Bargiel przebiegł tę trasę w niesamowitym czasie 3 godz. 23 minuty, poprawiając rekord Urubki o ponad pół godziny! Andrzej (rocznik 1988) jest studentem AWF i wyczynowo uprawia narciarstwo wysokogórskie. Jest członkiem polskiej Kadry Narodowej w tej dyscyplinie.

Na trasie „extrem” świetnie wystartowała również Aleksandra Dzik, zwyciężając w rywalizacji kobiet. Aleksandra jest Mistrzynią Polski w narciarstwie wysokogórskim i zdobywczynią Pucharu Polski w tej dyscyplinie. W swoim dorobku ma także tytuł „Śnieżnej Pantery” przyznawany za wejście na wszystkie pięć siedmiotysięcznych szczytów byłego Związku Radzieckiego.
Celem programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015", zainicjowanego przez Polski Związek Alpinizmu i wspieranego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, jest wejście na pięć niezdobytych zimą ośmiotysięczników. Do tej pory zimą zostało zdobytych dziewięć z 14 ośmiotysięczników, w tym na osiem weszli Polacy (jeden szczyt z udziałem Włocha). Do zdobycia pozostały:

• K2 (8611 m),
• Nanga Parbat (8126 m n.p.m.),
• Gasherbrum I (8068 m n.p.m.),
• Gasherbrum II (8035 m n.p.m.),
• Broad Peak (8047 m n.p.m.).

Wszystkie niezdobyte zimą ośmiotysięczniki położone są na terenie Pakistanu – w Karakorum i w Himalajach Zachodnich, a tam warunki są o wiele surowsze niż w Himalajach w Nepalu czy w Tybecie. Średnia temperatura w Pakistanie jest o 10 st. C niższa (średnio - 35 st. C), a wiatr wieje mocniej o 40 km/h (czyli średnio 120 km/h). Już zdobycie choćby jednego z pakistańskich ośmiotysięczników byłoby historycznym przełomem w dziejach alpinizmu i himalaizmu.

Wizualizacja trasy biegu: YouTube