Od jakiegoś czasu nastroje w społeczeństwie są dość burzliwe, a podziały między ludźmi stają się coraz bardziej widoczne. Poruszenie, jakie wywołała w sieci informacja o budowie nowego Osiedla Przyjaźń Łomianki, zdaje się zaś tylko pogłębiać polsko-polską wojnę. Czy takie było zamierzenie dewelopera?


Co-working, klubik dla dzieci i oratorium

Projekt budowy Osiedla Przystań to nic innego jak odpowiedź na rosnącą potrzebę osiedli dedykowanych rodzinom, które łączą wspólne wartości i chęć budowania rodziny oraz jej otoczenia na trwałym fundamencie, jakim jest wiara w Boga.” – czytamy na stronie internetowej nowej podwarszawskiej inwestycji. Czy to oznacza, że przed finalizacją umowy wiara potencjalnych mieszkańców będzie poddawana próbie? Deweloper Kamil Kwiatkowski, który planuje zamieszkać na nowym osiedlu ze swoją rodziną, zaprzeczył, mówiąc: “Jesteśmy otwarci na wszystkich, którzy chcą żyć w zgodzie, sąsiedzkiej przyjaźni i szacunku do wyznawanych wartości”. Kwiatkowski zapowiada również, że ceny są umiarkowane, głównym celem osiedla jest przyciągnięcie dużych rodzin, które nie zawsze dysponują dużymi budżetami, a ceny w samej Warszawie są dla nich zbyt wygórowane.

Docelowo Osiedle Przystań będzie składało się z kilkudziesięciu jednorodzinnych budynków o powierzchni użytkowej od 105 do 147 metrów kwadratowych, głównie w zabudowie bliźniaczej, a pierwszy etap inwestycji obejmuje oddanie do użytku 32 lokali położonych w północnej części inwestycji. Kolejne etapy osiedla będą powstawały w kierunku ulicy Wiślanej, gdzie ma stanąć również między innymi dziecięcy klubik, punkt przedszkolny, tereny rekreacyjne, sąsiedzka przestrzeń do spotkań, miejsce do co-workingu, kapliczka, miejsce wyciszenia i modlitwy, a także wspólny piec do pieczenia chleba. 


“Cudowny medalik” w każdym domu

Każdy dom, który stanie na terenie nowego osiedla, będzie dedykowany jednemu świętemu patronowi, a wśród opiekunów znajdą się między innymi św. Faustyna Kowalska, św. Jan Paweł II i bł. ks. Jędzy Popiełuszko. To nie wszystko – dodatkową wartością inwestycji ma być to, iż każde mieszkanie ma w swoich fundamentach zamurowanych “cudowny medalik”, a wszyscy jego mieszkańcy “powierzeni w modlitewną opiekę zakonowi lub grupie modlitewnej związanej z danym świętym”.
 
Czego jeszcze mogą spodziewać się zainteresowani? Strona internetowa projektu zapowiada nowoczesną architekturę i konkurencyjne stawki za metr kwadratowy oraz kusi rekreacyjnymi terenami w otoczeniu Wisły i trzech jezior: Fabrycznego, Kiełpińskiego oraz Dziekanowskiego, a także Puszczy Kampinoskiej.

Osiedle Przyjaźń nie będzie pierwszą tego typu katolicką enklawą w kraju – osiedle o podobnym założeniu wyrosło już 8 lat temu na warszawskich Bielanach, a więc całkiem niedaleko nowej inwestycji. Inicjatorem projektu był deweloper i ojciec siedmiorga dzieci, który wymyślił sobie wieżowiec z cenami poniżej średniej rynkowej i tylko dla wielodzietnych katolickich rodzin.