Wynalezienie pisma było przełomem w przekazywaniu informacji przez człowieka. Dzięki niemu ludzie zaczęli się komunikować oraz spisywać swoje dzieje i historie, które po latach możemy poznać. Jednak najstarsze systemy piśmiennictwa nie zawsze są dla naukowców zrozumiałe. Badacze wciąż zmagają się z rozszyfrowaniem co najmniej siedmiu starożytnych i nieodczytanych systemów. Pochodzą zarówno z Europy, jak i Azji oraz Ameryki.

Kiedy wynaleziono pismo?

Naukowcy od lat zastanawiają się również, kiedy powstało pismo? Najpopularniejsza teoria zakłada, że to Sumerowie stworzyli pierwszy system pisania ok. 6 tysięcy lat temu. Początkowo było to pismo piktograficzne (obrazkowe). Każdy rysunek oznaczał konkretne pojęcie, ale piktogramy nie oznaczały dźwięku mowy. Dopiero z czasem obrazki zaczęły oznaczać poszczególne sylaby.

Najnowsze badania sugerują, że pierwsze pismo mogło powstać znacznie wcześniej, bo aż 20 tysięcy lat temu. W artykule opublikowanym na łamach czasopisma naukowego „Cambridge Archaeology Journal” czytamy, że tajemnicze znaki i symbole, które odkryto w wielu jaskiniach Europy, mogą reprezentować najstarszy wynaleziony przez człowieka system pierwotnego piśmiennictwa.

Naukowcy przeanalizowali setki symboli odnalezionych w europejskich jaskiniach

Kropki, linie i symbole w kształcie litery „Y” znajdowały się zazwyczaj w towarzystwie malowideł naskalnych, które przedstawiały m.in. zwierzęta. Naukowcy przeanalizowali ponad 800 symboli ze wszystkich europejskich jaskiń, które składały się na konkretne sekwencje. Uczeni uważają, że pismo przedstawia instrukcje dla myśliwych dotyczące tego, kiedy poszczególne zwierzęta znajdują się w okresie godowym.

– Znaczenie tych symboli intrygowało nas już od wielu lat. Postanowiliśmy w końcu dokonać obszernej analizy wszystkich odnalezionych malowideł, aby dowiedzieć się, co mogą oznaczać te enigmatyczne wzory – opisują autorzy badania.

Naukowcy twierdzą, że ich odkrycie jest dowodem na to, że ludzie z okresu paleolitu potrafili tworzyć swoiste „dzienniki” i opisywać wydarzenia z przeszłości, aby dobrze przygotować się do tego, co może ich czekać w przyszłości. Badacze sugerują, że w ten sposób prehistoryczni myśliwi planowali swoje polowania.

Europejscy łowcy używali kalendarza i znaków do planowania polowań

Autorzy odkryli, że żadna z serii kształtów nie zawierała więcej niż 13 symboli. Uczeni sądzą, że proto-pismo jest powiązane z kalendarzem księżycowym. – Naszym zdaniem każda sekwencja zawiera informacje o cyklu życia poszczególnych gatunków zwierząt, m.in. dzikich koni, jeleni, bydła i mamutów. Jeden symbol jest równoznaczny z jednym miesiącem – czytamy w artykule.

Badacze sugerują, że prehistoryczni łowcy dobrze wiedzieli, kiedy zwierzęta migrują, a kiedy rozpoczynają gody. W jaskiniach zapisywali te informacje, aby w odpowiednim momencie wyruszyć na polowanie i zdobyć pożywienie dla siebie i innych członków grupy. To właśnie litera „Y” miała oznaczać okres godowy.

Źródło: Cambridge Archaeology Journal.