10 najlepszych i skutecznych – to potwierdzone! – rad na czas epidemii koronawirusa, ale skutecznych w przypadku każdego wirusa zebrał serwis Science News.

 

1. Umyj ręce!

Powtarzamy i będziemy powtarzać to do znudzenia. Odpowiednia higiena – co potwierdzają badania – nie jest tak powszechna i oczywista, jak mogłoby się wydawać. Większość z nas nie myje rąk np. po przyjściu do domu, przed jedzeniem, a nawet po skorzystaniu z toalety, a zaledwie 5 proc. z nas potrafi zrobić to dobrze.

Tymczasem cały czas dotykamy powierzchni, z którymi kontakt miały inne osoby. Szczególnie ważne, żeby myć ręce po korzystaniu z transportu publicznego czy publicznej toalety. Wystarczy woda, mydło (nie antybakteryjne) oraz 20 sekund.

 

2. Zdezynfekuj powierzchnie.

Blat biurka, klawiatura, telefon, pilot do telewizora, klamka u drzwi wejściowych – to powierzchnie, które mogą wymagać dezynfekcji. Przetrzyj je ścierką lub ręcznikiem papierowym zwilżonym środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu. Możesz też użyć specjalnych chusteczek odkażających. Niech będą lekko wilgotne, aby nie uszkodzić elektroniki.