Co zrobić, by dzieciaki pokochały góry? Takie pytanie z pewnością zadaje sobie niejeden rodzic, dla którego trekking i inne górskie aktywności to nieodłączna część życia. Pojawienie się malucha na świecie, co udowadnia wiele matek i ojców, nie musi oznaczać rezygnacji z własnych pasji. Przykładem jest dwukrotna mistrzyni olimpijska w biegach narciarskich Justyna Kowalczyk, która na swoje wyprawy zabiera kilkumiesięcznego synka.

Zatem podróże, odkrywanie nowych miejsc, wędrówki po górach – wszystko to pozostaje nadal do dyspozycji rodziców. O ile tylko potrafią znaleźć złoty środek, własne marzenia skorelować z możliwościami i dostosować się do specyficznych, bądź co bądź, potrzeb malucha.

Góry z dzieckiem – gdzie warto się udać?

Polskie góry oferują niezliczone ilości tras przyjaznych dzieciom. Dlatego śmiało można zabierać młodych odkrywców w miejsca, gdzie czas płynie wolniej, a natura pokazuje swoją potęgę. Wystarczy się odpowiednio przygotować i wybrać właściwy szlak.

Zatem gdzie w góry z dziećmi? Oto nasze TOP 10: 

1. Szklarska Poręba i Wodospad Szklarki

Jeżeli nawet osoby dorosłe, poruszające się na wózkach, decydują się na wędrówkę trasą ze Szklarskiej Poręby do Wodospadu Szklarki, to rodzice z dziećmi również dadzą radę. To bardzo łatwa trasa, rozpoczynająca się przy parkingu na DK nr 3. Brak tam większych przeszkód i nierówności, nie ma stromych uskoków, ścieżka w miarę równa. Mały szkrab bez kłopotu powędruje pod górę, a i dla wózka dziecięcego nie będzie to problem. To trasa zdecydowanie przyjazna dzieciom.

2. Pod Reglami

Piękne krajobrazy i otoczenie zieleni to atuty drogi Pod Reglami, która prowadzi także ze Szklarskiej Poręby. Dzieci będą zachwycone widokiem strumieni, które płyną w lecie. Trasa prowadzi szutrową drogą, pozbawioną większych trudności. Bez trudu można wybrać się nawet z bardzo małymi dziećmi.

3. Karpacza do Schroniska nad Łomniczką

Nieco większe dzieci można zabrać na dwugodzinny spacer z Karpacza na Kopę do schroniska Nad Łomniczką. To typowo spacerowy trakt, który jednakże nie jest polecany zbyt małym pociechom – z uwagi na jego długość. Pięć kilometrów może okazać się zbyt ambitną odległością dla pięciolatka – ale już starsza młodzież spokojnie da radę.

4. Dolina Chochołowska

Typowo dla dzieci przeznaczona jest oczywiście Dolina Chochołowska. Z parkingu na Siwej Polanie do Wywierzyska Chochołowskiego jest co prawda kawałek, ale różnorodność trasy i możliwość skorzystania z różnych opcji podróży stanowi niewątpliwy atut. Jeśli bowiem okaże się, że dzieciom jednak droga sprawia trudność, do polany Huciska można dotrzeć kolejką. Aby uatrakcyjnić trasę, można też wynająć dorożkę lub rowery. Wspaniała przygoda.

5. Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska jest równie przyjazna dzieciom. Start trasy należy obrać w Kirach – tam można bez kłopotu zaparkować auto. Zaletą tej drogi jest jej zróżnicowanie. Mijamy wspaniały Potok Kościeliski, niesamowitą Cudakową Polanę. Dla większych dzieci obowiązkowym punktem jest też wejście do Jaskini Mroźnej. Następnie przez Lodowe Źródło, Polanę Pisaną, aż do Wąwozu Kraków – spotykają nas same przygody, bo droga wciąż się zmienia, krajobraz również. Dzieci będą zachwycone.

6. Dolina Rybiego Potoku

Szczególnie polecana dla młodych wędrowców jest również Dolina Rybiego Potoku. To jedna z ciekawszych tras w Tatrach, przyjazna dzieciom – bo pozbawiona uskoków czy ostrych skał. Warto zajrzeć osobiście.

7. Kopiniec Wielki

Droga na Kopiniec Wielki nie jest polecana dzieciom idącym na własnych nogach. To raczej opcja dla rodziców, którzy zabierają swoje pociechy w nosidełkach. Spore wzniesienia mogą nastręczać trudności młodym piechurom. Ale dla dorosłych, pokazujących swój świat i przekazujących pasję od pierwszych miesięcy życia dzieci – absolutnie do polecenia.

8. Rabczańska Leśna Ścieżka Edukacyjna

Dzieci, z którymi można już porozmawiać o otaczającym świecie, warto zaprosić na Rabczańską Leśną Ścieżkę Edukacyjną. To górska trasa zaplanowana maksymalnie na 3 godziny, z ciekawymi tablicami informacyjnymi i wyjątkową porcją wiedzy o przyrodzie.

9. Z Łopusznej przez Kiczorę 

Z Łopusznej na Kiczorę to trasa dla nieco starszych dzieci, które są już bardziej cierpliwe i wytrzymałe. Z uwagi na długość, polecana raczej na kolejne – a nie na pierwsze wyjazdy w góry.

10. Żółtym szlakiem na Turbacz

Wyjątkowy i ciekawy jest także Żółty Szlak Papieski na Turbacz. Droga przeznaczona również dla nieco starszych maluchów – ale już pięcio–sześciolatki radzą sobie całkiem nieźle.

Góry z wózkiem

Choć dla wielu to wciąż nie do pomyślenia, coraz większa liczba rodziców na górskie wyprawy zabiera dzieci w wózku. Jak się okazuje, w Polsce znajdziemy wiele szlaków, które można bez problemu  pokonać z maluszkiem u boku. Do najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych przez rodziny należą: 

  • Szklarska Poręba – Szrenica; 

  • Palenica Białczańska – Morskie Oko;

  • Huta Szklarna – Łysa Góra;

  • Bielawa – Koci Grzbiet; 

  • Przełęcz Tąpadła – Ślęża.