Spis treści:

Reklama
  1. Wracają limity płynów w bagażu podręcznym
  2. Zmiany związane z bagażem podręcznym

Nowoczesne skanery, które w ostatnim czasie pojawiły się na największych lotniskach w Europie, miały znacznie przyspieszyć odprawę bagażową i znieść uciążliwe limity. Niestety, radość podróżujących nie trwała długo. Wraz z początkiem września czekają ich duże zmiany. Szczegóły do sprawdzenia poniżej.

Wracają limity płynów w bagażu podręcznym

Limit 100 ml płynów w bagażu podręcznym w samolotach powraca. To pokłosie decyzji unijnych władz, które przegłosowały przyjęcie nowych przepisów dotyczących maksymalnej pojemności substancji płynnych. Zmiany weszły w życie z dniem 1 września 2024 r. i obejmują wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz Islandię, Szwajcarię i Norwegię.

Powrót do starych regulacji wywołał spore poruszenie nie tylko wśród pasażerów, ale także przedstawicieli portów lotniczych, które zaopatrzyły się w nowoczesny sprzęt. Jak przekonują, rozporządzenie Komisji Europejskiej oznacza dla nich spore straty finansowe. Aby ostudzić nieco emocje, głos w sprawie postanowił zabrać rzecznik KE. Tim McPhie poinformował, że rozwiązanie jest tymczasowe i wynika z chwilowych kłopotów ze skanerami 3D.

– Jest to spowodowane tylko i wyłącznie problemami technicznymi związanymi z zainstalowanymi na niektórych lotniskach skanerami do prześwietlania bagaży pasażerów. Decyzja ta nie wynika z żadnego potencjalnego zagrożenia – podkreślił.

Zobacz także

Według szacunków europejskiego oddziału Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (ACI), na które powołuje się portal BBC, na terenie Wspólnoty znajduje się ok. 350 skanerów wykorzystujących technologię 3D do prześwietlania zawartości bagaży. Z dobrodziejstw technologii korzystają już m.in. Niemcy, Włochy, Szwecja, Holandia i Malta. Co ważne, zakup specjalistycznego sprzętu zapowiedziały również polskie porty, w tym lotnisko w Krakowie.

Przypomnijmy, że restrykcyjne zasady dotyczące przewozu płynów w bagażu podręcznym zostały wprowadzone w 2006 roku. Stało się to po udaremnieniu ataku na londyńskim lotnisku Heathrow.

Zmiany związane z bagażem podręcznym

W ostatnim czasie wiele mówi się również o ujednoliceniu wymiarów bagaży podręcznych. Mimo że czołowi europejscy przewoźnicy są w tej kwestii zgodni, a unijni politycy rozpoczęli już prace nad nowymi regulacjami, na obiecane zmiany – przynajmniej na razie – się nie zanosi. Medialne plotki, jakoby jeszcze we wrześniu w życie miały wejść przepisy o standaryzacji wymiarów i zniesieniu dodatkowych opłat, zdementował rzecznik Komisji Europejskiej.

– Niestety, rozprzestrzeniły się pewne błędne informacje, ponieważ żadne przyszłe rozporządzenie UE nie przewiduje zmian w zasadach dotyczących bagażu podręcznego. Prawdą jest, że w lipcu 2024 r. służby Komisji zorganizowały warsztaty ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w celu omówienia możliwych wspólnych standardów branżowych dotyczących wagi i wymiarów bagażu podręcznego. [...] Komisja spodziewa się wkrótce uzyskać od branży dalsze informacje na temat postępów w opracowywaniu wspólnych standardów i planuje zorganizować jesienią warsztaty uzupełniające – czytamy w cytowanym przez „Conde Nast Travler” komunikacie.

Reklama

Obserwuj National Geographic Traveler Poland na Facebooku i podziel się z nami swoją opinią. Znajdziesz nas także na Instagramie – @natgeopl.
Źródła: tvn24.pl, g.pl; cntraveler.com; archiwum redakcji.

Nasz ekspert

Igor Szulim

Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
Reklama
Reklama
Reklama