Travel Trends to coroczne badanie, w którym firma Skyscanner przygląda się nawykom Polaków związanym z podróżami lotniczymi. Przeanalizowano tysiące połączeń z Polski, a zebrane dane pozwalają wskazać najbardziej popularne cele podróży, najtańsze i najdroższe połączenia, długość naszych urlopów, a nawet dni, w których najchętniej rezerwujemy bilety i wylatujemy z kraju.

Kiedy szukamy połączeń i kiedy wylatujemy?

Z zebranych informacji wynika, że najczęściej wylatujemy w piątki. Na drugim miejscu znalazł się czwartek, co sugeruje, że Polacy lubią przedłużyć swój weekend o jeden dzień i spędzić więcej czasu w wybranym przez siebie miejscu. Teza o popularności weekendowego wypoczynku znajduje zresztą potwierdzenie w dalszej części badania. Na trzecim miejscu najbardziej popularnych dni na wylot z kraju, znalazła się środa.

Badanie objęło również przegląd dni, w których najczęściej szukamy interesujących nas połączeń lotniczych. Tu na pierwszym miejscu znalazł się poniedziałek. Może to wskazywać, że Polacy planują swoje podróże zaraz po rozpoczęciu tygodnia pracy, po przyjściu do biura. Drugim i trzecim najbardziej popularnym dniem są odpowiednio środa i wtorek.

Fot. Materiały prasowe Najbardziej popularne kraje, do których latają Polacy

Zjednoczone Królestwo, USA oraz Hiszpania. To trzy najbardziej popularne państwa wśród Polaków rezerwujących loty w wyszukiwarce Skyscanner. Na czwartym miejscu znalazły się loty w obrębie granic Polski, a na piątym loty do Włoch.

Względem roku 2013, da się zauważyć pewną zmianę najbardziej popularnych kierunków. Wtedy to na pierwszym miejscu również znajdowało się Zjednoczone Królestwo, ale zaraz za nim Hiszpania i Włochy. Z tych krajów tylko jeden został w tegorocznej pierwszej trójce. Duży awans w stosunku do roku 2013 odnotowała także Polska.

Kraj

Miejsce w rankingu w 2014 r.

Miejsce w rankingu w 2013 r.

Zjednoczone Królestwo

1 (-)

1

USA

2 (+2)

4

Hiszpania

3 (-1)

2

Polska

4 (+3)

7

Włochy

5 (-2)

3

Francja

6 (-)

6

Niemcy

7 (-2)

5

Portugalia

8 (-)

8

Grecja

9 (+1)

10

Tajlandia

10 (-1)

9


Jednocześnie Skyscanner wskazuje także pięć najbardziej popularnych krajów wybieranych  na rodzinne urlopy. Są to:
1. Hiszpania
2. Zjednoczone Królestwo
3. Włochy
4. Stany Zjednoczone
5. Polska Weekendowy wypad czy dłuższy wypoczynek? W Travel Trends zebrano również informacje na temat średniej długości wypoczynku Polaków. Najczęściej wypoczywamy przez siedem dni. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się weekendowe wypady, w tym podróże przedłużone – wypoczynek przez odpowiednio trzy i cztery dni. Czwarte miejsce to krótka, dwudniowa podróż. Dopiero na miejscu piątym znalazło się miejsce dla dłuższego – czternastodniowego – wypoczynku. Fot. Materiały prasowe Bilety rezerwujemy przy tym z dość dużym wyprzedzeniem, choć liczba dni poprzedzających rezerwację różni się w zależności od portu lotniczego. Dla Warszawy są to średnio 62 dni, a dla Katowic i Krakowa 52 dni. Na kolejnych pozycjach znalazły się Poznań (51 dni) oraz Gdańsk (48 dni). Ceny biletów Skyscanner sprawdził także ile kosztowały nas podróże, a konkretnie, najdroższe i najtańsze połączenie lotnicze popularne wśród Polaków. Wśród tych pierwszych znaleźć można miejsca, do których z Polski jest bardzo daleko – Australię, Nową Zelandię, Amerykę Południową i Amerykę Północną. Wśród najtańszych połączeń znajdziemy natomiast trasy europejskie, kontynentalne. Najdroższe połączenia lotnicze

Połączenie lotnicze z

Średnia cena biletu

Brisbane

7239,03 złotych

Calgary

6647,41 złotych

Auckland

6543,96 złote

Sydney

5666,09 złotych

Rio De Janeiro

5087,81 złotych

Buenos Aires

5010,24 złotych

Melbourne

4968,81 złotych

Vancouver

4929,55 złotych

Perth

4672,22 złote

Honolulu

4226,96 złotych


Najtańsze połączenia lotnicze

Połączenie lotnicze z

Średnia cena biletu

Malmo

352,66 złote

Eindhoven

352,98 złote

Oslo

413,11 złotych

Sztokholm

488,89 złotych

Doncaster

514,40 złotych

Girona

514,87 złotych

Rzym

529,42 złotych

Saloniki

553,08 złote

Liverpool

573,37 złote

Ryga

619,06 złotych

Fot. Maeriały prasowe
O Skyscanner • Skyscanner jest wiodącą na świecie i najpopularniejszą w Europie bezpłatną wyszukiwarką podróży, pozwalającą na kompleksowe i wiarygodne porównanie cen lotów, a także ofert hoteli i wypożyczalni samochodów.
• Skyscanner posiada dziewięć biur na całym świecie – Edynburg, Glasgow, Miami, Singapur, Pekin, Shenzen, Sofia i Budapeszt
• Strona Skyscanner wystartowała w 2003 roku i obecnie obsługuje 30 mln użytkowników każdego miesiąca, umożliwiając im odnalezienie w Internecie, a także na urządzeniach mobilnych najlepszych ofert podróży.
• Wyszukiwarka jest dostępna w 30 językach, również w polskim.
• Darmowe aplikacje mobilne Skyscanner oferowane na urządzenia iPhone, iPad, Android, Windows Phone, BlackBerry oraz Windows 8 zanotowały już ponad 35 mln pobrań.