Wakacje dopiero co wystartowały, a Polacy już tłumnie ruszyli na upragniony wypoczynek nad polskie morze. I trudno się temu dziwić, szczególnie, gdy zajrzymy za okno. Pogoda na przełomie czerwca i lipca wyjątkowo rozpieszcza, co sprzyja błogiemu lenistwu na plaży. Według zapowiedzi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na dniach temperatury na terenie całego kraju pokażą ponad 35 stopni Celsjusza (Czytaj więcej: Jak przetrwać upał w naprawdę gorące dni? Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów). 

Ze względów na prognozy synoptyków, można śmiało przypuszcza, że Bałtyk ponownie będzie się cieszył sporą popularnością w okresie wakacyjnym. Dla osób, które w tym roku postanowiły wypocząć nad polskim morzem, przygotowano zestawienie 10 najpiękniejszych plaż na Wybrzeżu w trwającym już sezonie 2022. Jak prezentuje się czołowa dziesiątka magazynu Travelist? Szczegóły do sprawdzenia poniżej. 

Ranking najpiękniejszych plaż w Polsce 2022

1. Świnoujście 

Zwycięzcą rankingu na najpiękniejszą plażę nad polskim morzem, już po raz kolejny, zostało Świnoujście. Całkowicie zasłużenie, bowiem od lat zaliczana jest do najczystszych i najcieplejszych w kraju – w sezonie temperatura wody osiąga nawet 26 stopni. Na dodatek od 17 lat nad świnoujską szeroką plażą powiewa Błękitna Flaga, przyznawane co roku przez Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej wyróżnienie dla najlepszych kąpielisk pod względem czystości i bezpieczeństwa. W okolicy turyści znajdą wiele atrakcji – między innymi Stawa Młynyruiny pruskiego fortu z XIX wieku.

Plaża w Świnoujściu to również najszersza naturalna plaża w Polsce – w niektórych miejscach sięga nawet 200 metrów. 

Plaża w Świnoujściu / fot. Getty Images

2. Kołobrzeg

Na drugim miejscu uplasowały się kołobrzeskie plaże, które z roku na roku pną się w rankingu i coraz śmielej walczą o miano najpiękniejszych w kraju. Najchętniej odwiedzana jest ulokowana między molem a latarnią morską Plaża Centralna o szerokości dochodzącej nawet do 100 metrów. Błękitnych Flag warto szukać także na Plaży Zachodniej oraz kąpielisku Wschód „Bałtyk” i Wschód „Kamienny Szaniec”. 

Plaża w Kołobrzegu / fot. Getty Images

3. Duża plaża na cyplu, Półwysep Helski

Podium na trzecim miejscu zamyka plaża na cyplu, wieńcząca Półwysep Helski, o długości 1 km i szerokości 30 metrów. Ze względu na warunki atmosferyczne – silny wiatr, wysokie fale i jak podaje magazyn Travelist, ponad 70 słonecznych dni w roku – plaża najchętniej odwiedzana jest przez miłośników wodnego szaleństwa. Co ciekawe, plaża na Helu, jako jedyna z Polski, znalazła się w prestiżowym rankingu European Best Destinations, zajmując 10. miejsce. 

W ramach ciekawostki dodajmy, że plaża na cyplu helskim tworzy symboliczny koniec lub początek Polski. 

Plaża Hel / fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images

Wakacje 2022. TOP 10 plaż nad polskim morzem 

Tuż za czołową trójką, na czwartym miejscu, uplasowała się plaża w Sopocie (jeden z dwóch przedstawicieli Trójmiasta w rankingu), gdzie nieprzerwanie od 2010 roku powiewa Błękitna Flaga. Na kolejnych miejscach znalazły się: Trzęsacz, Plaża Stogi, Dębki, Krynica Morska, Ustka i zamykająca zestawienie, warta ponad 170 mln złotych (gigantyczna inwestycja ma chronić tutejszy klif) Plaża „Dubaj” w Jarosławcu. 

Najpiękniejsze plaże w Polsce w 2022 roku – ranking:

  1. Świnoujście
  2. Kołobrzeg
  3. Duża plaża na cyplu, Półwysep Helski
  4. Sopot
  5. Trzęsacz
  6. Plaża Stogi
  7. Dębki
  8. Krynica Morska
  9. Ustka
  10. Plaża Dubaj w Jarosławcu

Źródło: Magazyn Travelist