Lotniska na całym świecie nieustannie wprowadzają różnego rodzaju udogodnienia dla podróżnych. W ostatnim czasie wiele portów lotniczych – szczególnie w Europie – rozpoczęło testy specjalnych skanerów bezpieczeństwa. Dzięki nim cały proces kontroli przed wejściem na pokład jest sprawniejszy. Na niektórych portach nie trzeba już np. wyjmować z bagażu podręcznego telefonów, laptopów i innych urządzeń elektronicznych. Ponadto kolejne lotniska zwiększają limit płynów w torbie do dwóch litrów lub całkowicie z niego rezygnują. 

Tak zmieniają się podróże samolotem

Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że na tego typu krok zdecydował się jeden z londyńskich portów lotniczych. Londyn City Airport w kwietniu 2023 r. jako pierwsze lotnisko w Wielkiej Brytanii zaopatrzyło się w najnowszej generacji skanery, przyspieszające procedurę bezpieczeństwa przed przejściem do hali odlotów. 

– Nowe tomografy przeniosą doświadczenia naszych pasażerów na wyższy poziom. Zredukują stres i kłopoty związane z płynami o pojemności 100 ml w przezroczystych, plastikowych torebkach oraz koniecznością wyładowywania bagażu podręcznego. Nowy proces zapewnia znacznie wydajniejsze działanie w zakresie bezpieczeństwa  – podkreślała wówczas Alison FitzGerald, dyrektor ds. operacyjnych. 

Szacuje się, że nowa technologia pozwoli obsłużyć o 30% więcej pasażerów w ciągu godziny. Co ważne, podobne udogodnienia mają zostać wprowadzone na wszystkich brytyjskich lotniskach do końca 2024 roku. 

Polskie lotnisko zaopatrzy się w nowoczesne skanery

Po tym jak skanery CT zaczęły kolejno pojawiać się na innych europejskich lotniskach, na podobny zakup zdecydował się również pierwszy polski port lotniczy. Już niebawem w nowoczesny sprzęt zaopatrzą się Balice. Swoją decyzję przedstawiciele lotniska im. Jana Pawła II ogłosili podczas spotkania prasowego na temat planów rozwoju i rozbudowy. Ze wstępnych zapowiedzi wynika, że jeszcze w tym roku na drugim co do wielkości porcie lotniczym w Polsce stanie aż osiem tego typu skanerów. 

Warto podkreślić, że zakup najnowocześniejszych skanerów może, ale nie musi oznaczać, że limit płynów w bagażu podręcznym zostanie całkowicie zniesiony. Lotnisko Kraków-Balice może pójść śladem helsińskiego portu, który pod koniec czerwca 2023 r., gdy wprowadził nowy sprzęt do kontroli bezpieczeństwa, zwiększył limit płynów w opakowaniach do dwóch litrów. Przy okazji rezygnując z zakazu wnoszenia na pokład płynów w opakowaniach większych niż 100 mililitrów.

Lotnisko Chopina już po testach 

Przypomnijmy, że w Polsce dotychczas nowoczesne skanery CT testowało tylko lotnisko Chopina w Warszawie. Stołeczny port od lipca do końca września minionego roku sprawdzał, czy nowe rozwiązanie rzeczywiście przyspieszy kontrolę pasażerów. 

Po przeprowadzonych testach zostanie oceniona dokładna przepustowość urządzenia. Jednocześnie już można stwierdzić, że urządzenie w fazie testów wykazuje się wyższą przepustowością niż urządzenia do tej pory stosowane na Lotnisku Chopina. Po zakończonych testach stosowne decyzje biznesowe zostaną podjęte – zaznaczał wówczas Piotr Rudzki z biura prasowego PPL, cytowany przez Fly4free.pl i TVN24 Biznes. 

Źródło: Fly4free.pl, archiwum redakcji