Anna Liszewska wyruszyła w podróż przez góry Europy razem ze swoim mężem Matúšem Lašanem wiosną 2022 roku. Wyprawa zakończyła się powodzeniem 6 grudnia 2022 roku w Hiszpanii. Trekking od Morza Czarnego po Atlantyk zajął im w sumie 222 dni.

W tym czasie para zużyła po pięć par butów, zjadła 1560 tabliczek czekolady, 49 kg sera i 32,5 kg kaszy kuskus. Najdłuższa przerwa pomiędzy uzupełnianiem zapasów trwała 6 dni.

Anna Liszewska przeszła góry Europy od Bułgarii do Hiszpanii

Liszewska została pierwszą kobietą na świecie z tym wyczynem na koncie. Jej mąż ukończył wyprawę jako trzeci mężczyzna w historii. Swoją wyprawę relacjonowali w mediach społecznościowych pod nazwą „Świat Okiem Piechura”.

Po przejściu pasm górskich w Bułgarii, podróżnicy pokonali Macedonię Północną i Kosowo, a następnie skierowali się do Albanii. Kolejnym etapem była Słowenia i Via Alpina (szlak czerwony). Następnie weszli na Centralny Szlak Alpejski i ponownie na Via Alpina (szlak zielony), który prowadził do Szwajcarii. W Alpach zastali burzową aurę.

Pierwsza kobieta z takim wyczynem na koncie

Po wejściu na Masyw Centralny, podobnie jak na Bałkanach, zachwyciła ich hojność i gościnność miejscowych. Jesienna część wyprawy przypadła na Pireneje. Początkowa para musiała borykać się jednak nie z jesienią, a zimą. Z czasem pogoda się uspokoiła i śnieg zastąpiła feeria kolorów.

Pokonując Góry Kantabryjskie w północnej Hiszpanii, Liszewska i jej mąż zdziwili się tym, że na trasie byli prawie sami. Odwrotnie było już na Camino Frances (najpopularniejszy szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela).

– Przed wyprawą sporo osób mówiło nam, że nie damy rady, że to, na co się porywamy, jest niemożliwe do wykonania. Jednak kiedy robisz to, co kochasz... nie ma rzeczy niemożliwych! – napisała podróżniczka w podsumowaniu.

Wyprawa przez góry Europy w liczbach

Podróżnicy podzielili się statystykami z internautami. Z podsumowania dowiadujemy się, że całkowita suma podejść wyniosła 274 tys. m, a najwięcej podejść w jednym dniu – 3005 m. Z 222 dni trwania wyprawy, 195 spędzili maszerując. Najwyższy punkt na trasie to szczyt Wildgart w Austrii (2971 m n.p.m.).

Przejście gór europy podczas jednej wyprawy to nie pierwszy długodystansowy wyczyn Anny Liszewskiej. Wcześniej Polka przeszła Główny Szlak Beskidzki (500 km), Greater Patagonian Trail (2662 km) i Te Araroa Trail w Nowej Zelandii (3000 km).